Pálení žáhy

cm dreveny panak

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Pálení žáhy neboli pyróza vzniká v důsledku tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu. Tato nemoc se objevuje denně u jedné desetiny obyvatelstva. Nejméně polovina těhotných žen má příznaky refluxní choroby a z toho u jedné čtvrtina se vyskytuje denně. Tato choroba se objevuje jako důsledek tzv. gastroesofageálního refluxu neboli refluxní choroby jícnu. Jde o to, že kyselý žaludeční obsah uniká volně do spodní části jícnu a zase se vrací zpět do žaludku. Je to v podstatě jakési neúplné zvracení. Tento kyselý žaludeční obsah nepříjemně dráždí v oblasti jícnu.

Příčinou je porucha uzávěrového mechanismu v dolní části jícnu. V důsledku nedokonalého těsnění neproniká žaludeční obsah pouze po směru, tj. do dvanáctníku a dalších částí tenkého střeva, ale krátce se vrací i zpět do dolních partií jícnu. Jednou z příčin poruchy uzávěrového mechanismu může být tzv. hiátová kýla. Jedná se o stav, kdy se žaludek vysouvá otvorem v bránici podél jícnu vzhůru z břišní dutiny do hrudníku. Kýla je způsobena určitou poruchou vývoje vazivového aparátu. Svoji významnou roli sehrává i nadváha. Samotná přítomnost hiátové kýly ovšem ještě nemusí znamenat současnou přítomnost refluxu.

Refluxní choroba jícnu je porucha, při které uniká žaludeční obsah opačným směrem, tj. do jícnu. Žaludeční kyseliny dráždí nepřipravenou sliznici jícnu a vyvolávají tak pyrózu. Pacient pociťuje pyrózu jako nepříjemný bolestivý pocit pálení za hrudní kostí, který se pohybuje od oblasti žaludku směrem vzhůru až do krku. Objevuje se i nepříjemný hořkokyselý pocit v ústech podobný pocitům krátce po zvracení. Pokud je dráždění sliznice jícnu žaludečními kyselinami dlouhodobé, může dojít k jejímu vážnému poškození. Dochází k přeměně vnitřní výstelky drážděného úseku jícnu, ve které může vzniknout vřed i zhoubný nádor. Takový nález vyžaduje účinnou léčbu refluxní choroby a pravidelné gastroskopické kontroly.

Samotný ojedinělý výskyt refluxu nebývá nebezpečný. Úlevu vám většinou přinese zvýšená poloha horní poloviny těla nebo vypití sklenky vlažné vody. Pokud máte tyto obtíže již opakovaně, je třeba se poradit s lékařem. Spíše než obtížně bojovat s nepříjemným pálením, je výhodnější těmto stavům předcházet. Pomocí několika režimových opatření, která Vás většinou ani příliš neomezují, můžete dosáhnout docela dobrých výsledků. Zabráníte tak situacím vyžadujícím dlouhodobé podávání léků. Při tomto režimu je možné užívat i doplňky stravy. Tyto přípravky je samozřejmě možné užívat i jako součást celkové léčby.

Jedním z nich je Abisib. Abisib je přírodní produkt vyráběný z mladých výhonků sibiřské jedle. Výjimečnost jedle spočívá v tom, že obsahuje všechny složky lidského organismu: cukr, škrob, protein, kalcium, fosfor, železo, vitamíny a dalších 17 mikroelementů. Proto extrakt nemá kontraindikace a nevyvolává alergické reakce v organismu. Abisib je vhodný především při žaludečních vředech, dále pomáhá při cukrovce (diabetes) a posiluje imunitu a krvetvorbu. Dále lze užívat Elixír na pálení žáhy. Originální bylinná alternativa místo syntetických antacid. Účinně neutralizuje překyselený žaludek a odstraňuje pálení žáhy. Pomáhá při poruchách trávení, snižuje nadýmání a tlak v zažívacím traktu a podporuje správnou činnost jater a žlučníku. Zajímavou možností je přípravek Enzosystém. Enzosystém je podpůrným prostředkem, který napomáhá při úpravě a zlepšení činnosti trávicího ústrojí. Zmírňuje rovněž již vzniklé trávicí problémy. Doplňuje nedostatek trávicích enzymů v organismu a je doporučován při poruchách trávení.