Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Virus Zika

27.02.2016
Komár

V současnosti, především v médiích, je velmi diskutovaným tématem epidemie viru zika. O co se ale vlastně jedná? Zika virus (zkratka ZIKV, česky trochu nepřesně virus Zika) je virus patřící do čeledi Flaviviridae. Virus byl poprvé objeven v roce 1947 u opic v pralese Zika nedaleko Entebbe v Ugandě. První nemocný člověk byl popsán v Nigérii v roce 1954. Přenašečem zika viru je komár egyptský (Aedes aegypti) - do těla člověka se dostane komářím štípnutím. Infekce se projevuje horečkou označovanou též zika. Projevuje se vysokými teplotami, vyrážkou a bolestmi kloubů i hlavy.

Inkubační doba u zika viru je 3 až 12 dní. Ovšem 60 až 80 % infikovaných pacientů nemá žádné symptomy - cítí se naprosto zdraví. Příznaky jsou obvykle velmi mírné a do týdne zmizí. Při onemocnění není nutná hospitalizace v nemocnici. To, že je pacient nemocný, je třeba dokázat krevními testy na tento virus v klinických biochemických laboratořích. Při léčbě nemocných jde o tzv. symptomatickou léčbu, to znamená, že se jednotlivé příznaky mírní se léky - snižuje se horečka, podávají se antihistaminika v případě vyrážky, pokud nemocný nepije, podávají se infúze. Lékaři během onemocnění kontrolují stav bílých krvinek (zika virus většinou snižuje jejich množství). Pokud by došlo k zánětům nervů, pak se nasadí konkrétní léčba pro tento typ onemocnění.

 

Je nutno zdůraznit, že proti viru není k dispozici specifický lék (antivirotikum), který by byl nasazen a po léčbě by lékař mohl říci: virus je zlikvidován, už ho v těle nemáte. Takový lék, bohužel, neexistuje. Nicméně se v současnosti se brazilská vláda (v Brazílii je nejvíce případů) intenzivně snaží vyvinout vakcínu. Vpřed ji pohání i skutečnost, že v tomto roce se budou v Rio de Janeiru konat letní olympijské hry. Brazilská armáda i zdravotníci rovněž ničí ohniska výskytu těchto komárů.

 

Dlouho se uvádělo, že virus přenášejí pouze komáři, nyní ovšem odborníci připouštějí, že je přenosný i pohlavním stykem - uchovává se v mužských spermiích. Možný je i přenos krevní transfúzí. Aktivní forma viru byla objevena i ve vzorcích slin a moči. Příznaky jsou na první pohled podobné chřipce, jak ji známe. Nebezpečné na něm je, že pokud se virus přenese na těhotnou ženu, zvyšuje se riziko vzniku mikrocefalie u plodu.

 

Co je mikrocefalie?

Mikrocefalie je těžká vývojová porucha projevující se zakrněním/předčasným ukončením růstu mozku a obvykle i celé hlavy. Kromě infekcí zika virem může být mikrocefalie způsobena i genetickými vlivy. Novorozenec postižený touto vadou má menší obvod lebky a tím samozřejmě i menší objem mozku. Z mikrocefalie vyplývá, že takto postižené dítě má tělesné a duševní poruchy. Je třeba zdůraznit, že vědci stále zkoumají souvislost mezi tímto virem a rizikem vzniku mikrocefalie u plodu.

 

Těhotenství

Důsledkem epidemie se v roce 2014 v Brazílii narodilo s touto vývojovou vadou 150 dětí, v roce 2015 se napočítalo už 2700 případů mikrocefalie u novorozenců. Párům plánujícím narození potomka lékaři doporučují odložení početí.

 

U infikovaných žen záleží, v jakém stupni těhotenství se nacházejí. Zatím není k dispozici dostatečné množství informací o nákaze v raném stádiu. Lékaři ale vždy u těchto pacientek pečlivě sledují vývoj plodu, více než je obvyklé u zdravých těhotných žen. Pokud by se nákaza v tomto stádiu těhotenství potvrdila, je ženě nabídnuto přerušení těhotenství. Pokud se nákaza zjistí v pozdějším stádiu a plod je již velký, pak lékaři intenzivně sledují jeho vývoj. Je třeba také, aby muži v případě nákazy se po dobu šesti měsíců od zjištění nákazy vyvarovali pohlavního styku nebo alespoň použili kondom.

 

Důležité je si zjistit (například v Institutu tropické medicíny), zda místo, kam jedete, je ohnisko nákazy. Pokud se přeci jen cestě do těchto míst nemůžete vyhnout, je třeba použít velmi kvalitní repelenty a důsledně se chránit před možností kontaktu s komáry, přenášejícími tento virus.


Související články:
PŘEHLEDNĚ: Virus zika v otázkách a odpovědích
Cestování do rizikových oblastí z hlediska zdravé dlouhověkosti
Zdravotní rizika cestování
VIRUS MAYARO


27.02.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS