Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Trichinóza

01.06.2011
Putování svalovce stočeného v těle hostitele je přinejmenším pozoruhodné. Svalovec je parazit, latinsky jej nazýváme Trichinella spiralis. Je to červ. Nakazíme se požitím jeho larev v nevařeném nebo částečně uvařeném mase. Vyskytuje se hlavně v mase vepřovém. Tam jsou larvy v pouzdře a ve chvíli, kdy se dostanou do střeva nového hostitele, se z pouzdra uvolní a poměrně rychle dorostou do formy dospělého jedince. Tomu se daří na sliznici tenkého střeva. Po spojení obou pohlaví samci umírají a samice během 5 - 6 týdnů plodí 1 000 - 15 000 larev.

(Poznámka: Svalovec tu samozřejmě existuje dávno – archeoparazitologickým výzkumem zjišťujeme cysty svalovce v tkáních starých přes 3 000 let. Původce trichinózy byl nalezen v mezižeberních svalech egyptské mumie z období 1 200 let př. n. l. Je možné, že starozákonní a islámský zákaz pojídání vepřového masa má původ v prevenci tohoto onemocnění.)Ze sliznice střevní pronikají larvy do lymfatického systému, kolem střeva velmi bohatého, a dostanou se jím do krevního řečiště. Krví pak putují larvy do kterékoliv části těla a vyvíjejí se pak v příčně pruhovaných svalech. Nejčastější nálezy jsou v bránici, jazyku, žvýkacích a mezižeberních svalech, hrtanu a v oku. Ve svalu se opouzdří. Larvy mohou zůstat živé a schopné aktivně infikovat až po dobu 24 let, dokonce třebaže jejich pouzdro časem zvápenatí. Pozoruhodnost příběhu svalovce ve vztahu k člověku spočívá vlastně v symbióze. Hostitel poskytuje svalovci životní podmínky pro jeho existenci. A toto pro člověka nedobrovolné soužití se svalovcem může být nepříjemné, avšak proti očekávání dokonce prospěšné.Aktivní infekce se projevuje horečnatým stavem, únavou, otoky, vyrážkou, bolestmi v postižených příčně pruhovaných svalech i poruchami jejich funkce, pálením nebo bolestí očí, sníženou tolerancí ke stresu atp. Při masivní infekci a vysoké toxémii může trichinelóza i dnes končit smrtí. Onemocnění s celkovými příznaky má vážnou prognózu a vyžaduje hospitalizaci.Migrující larvy a dospělé formy parazita vylučují antigeny fungující jako ochrana před proniknutím, resp. usazením dalších, nových parazitů. Usídlený parazit se pokouší chránit své místo u hostitele. Tento fenomén lze připodobnit principu očkování a je předmětem novodobých výzkumů.


(Poznámka: Buněčná imunita proti tuberkulóze je v přítomnosti svalovce zesílena a myši infikované svalovcem jsou méně  vnímavé na infekci listeriemi.)Nicméně zůstaňme nyní u poznatku, že larva je buď zlikvidována imunitním systémem, nebo se vrací do oběhu. Je  jasné, že tento parazit imunitu hostitele významně ovlivňuje. Určité virové infekce jsou závažnější právě v době, kdy současně probíhá infekce parazita. Diagnostika trichinózy se provádí sérologickými testy (z odběru krve). Léčí se léky - antiparazitiky.V přírodní medicíně uplatňujeme princip dodržování symbiózy ve střevu pomocí probiotik a prebiotik (Chlorella, Mladý ječmen) a k tomu přidáváme Anti parasite, prostředek s detoxikačními a protiparazitárními účinky, s obsahem 27 bylin.Cysty svalovce spolehlivě ničí dostatečné vaření, pečení či dušení. Při teplotě 100° C hyne parazit už za několik vteřin. Klasické uzení je pro svalovce poměrně neškodné. Zjistilo se, že takovýmto způsobem opracované maso obsahovalo ještě po 8 dnech živé larvy. Nakazit se je možné po snědení salámu, klobás, šunky, paštik nebo jaternic. Ve zmrazených výrobcích svalovec přežije přibližně 1 až 2 týdny.Nejjistější ochranou je dobré provaření nebo propečení masa. Larvy by neměly přežít teplotu 58° C. Pro tepelnou úpravu pokrmů se však doporučuje teplota nad 70° C. Svalovec je inaktivován též chladem: Při inaktivaci chladem se maso musí zmrazit a uchovat při teplotě -15° C po dobu minimálně 20 dnů, při -18° C po dobu 10 dnů, při -29° C po dobu 6 dnů. Nakládání do láků nebo uzení svalovce neničí. Preventivně je veškeré vepřové maso u nás veterinárně kontrolováno.Celková nabídka přípravků proti parazitům.


Související články:
Roup dětský (Enterobius vermicularis)
Svrab
Tasemnice
Onemocnění z potravin
Pět klíčů k bezpečnému stravování
Červi, paraziti - příčina nerozpoznaných diagnóz (1. část)
Červi, paraziti - příčina nerozpoznaných diagnóz (3. část)
Parazité v našem těle - hrozba či zbytečné obavy?


01.06.2011
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

535,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS