Tajemství sluneční pleteně

cm dychani

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Solar plexus neboli sluneční pleteň je místečko v oblasti za žaludkem a slinivkou, uprostřed prsou, které občas divně pálí, občas brní, občas bodá a jindy nedělá vůbec nic… Místo, které je pro nás životně důležité.

Druhý mozek

Solar plexus je podle tradiční čínské medicíny a řízené a kontrolované detoxikace místem, kde je ukryt pomyslný druhý mozek. Je sídlem citu a vegetativních nervů a ovlivňuje všechny orgány krajiny břišní. Kromě toho dokáže také:

  • udržovat vnitřní orgány v rovnováze
  • řídit jejich činnost
  • odrážet naše emoce a reagovat na ně

Kdy ho cítíme?

Znáte to nepříjemné šimrání kolem žaludku, třeba před důležitou zkouškou? Také vás zvláštně pálí a pulzuje vám kdesi v oblasti bránice, když vás přepadne vztek? Existenci sluneční pleteně si uvědomujeme nejvíce při prožívání emocí, a to včetně radosti, bolesti, lásky i nenávisti. Jakmile se nás zmocní emoce, toto klubíčko smotané ze sítě nervů, má za úkol s nimi zabojovat, aby tělu navrátilo vnitřní rovnováhu.

Tyto emoce se rovněž pojí s konkrétními orgány a narušují jejich rovnováhu. Podle teorie pěti elementů můžeme určit, které emoce jednotlivým orgánům škodí:

  • Hněv poškozuje játra a žlučník
  • velké vzrušení škodí tenkému střevu, pohlavním orgánům a cévám
  • neklid a starost zatěžují slezinu, slinivku a žaludek
  • smutek a sklíčenost se usazují na plicích a v tlustém střevu
  • úzkost škodí ledvinám, močovému měchýři i kostem
  • nadměrná radost, hraničící s euforií a přehnanou sebeláskou, zatěžuje srdce

Rána na solar

Dostat ránu na solar znamená velkou bolest, potíže s dýcháním, ba dokonce i možnost vážného vnitřního zranění. Proto si svou sluneční pleteň dobře chraňte a jakýmkoli úderům do ní se obloukem vyhněte. Její funkce jsou pro nás životně důležité.

Jak už jsme si řekli, sluneční pleteň reaguje na všechny emoce. Tyto souboje, které den co den svádí, však mohou být značně vysilující a mohou vést k oslabení její funkce. Příznaky špatné funkce solární pleteně jsou mimo jiné:

nespavost, zažívací potíže, vředy, záněty slinivky a žaludku, srdeční slabost, zácpa, nebo naopak průjem, křeče, bronchitida,…

Jak posílit solar plexus?

Správným dýcháním, a sice tím břišním! Nic na tom není, přesto na něj značná část populace (především ženy) rezignovala a začala dýchat povrchně, plytce. Hluboké dýchání do břicha je přitom základ, s nímž se rodíme. Každý novorozenec dýchá do břicha a žádný novorozenec také nemá potíže se sluneční pletení. Naučte se opět dýchat tak, abyste při nádechu nezvedali hrudní koš, ale břicho, abyste své břišní orgány pořádně pro-masírovali a posílili solar plexus. Toto je základ, který zvládne každý. Chce to pouze trochu cviku a uvolnění…

Zkusme být zase na chvíli bezstarostnými dětmi, které život přijímají s láskou a nadšením, nehledí dozadu ani dopředu, ale jsou fascinováni přítomným okamžikem.