Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Stres jako příčina řady onemocnění

27.12.2013
Stres
Stres patří k velmi často užívaným, ale i zneužívaným termínům. Do medicíny proniklo toto označení z mechaniky, kde stres charakterizuje vnitřní odolnost materiálu proti deformujícím zevním silám. V medicínském slova smyslu ho lze definovat jako vše, co vede v organismu k vyplavení stresových hormonů, nebo obecněji – jako vše, co vychýlí organismus z vnitřní rovnováhy. Náš životní styl, a tedy i zdravotní stav, z velké části souvisejí s tím, jak jsme schopni tyto výchylky korigovat.

 

Nemoci, při jejichž vzniku se významným způsobem uplatňují psychické a sociální faktory zahrnující působení stresových situací a nevhodného životního stylu, bývají označovány jako psychosomatické. Patří k nim celá řada kardiovaskulárních, onkologických, respiračních, sexuologických i neurologických onemocnění.

 

Podívejme se na ně z hlediska působení psychických vlivů:

  • Kardiovaskulární onemocnění představují v současné době nejčastější příčinu úmrtí u osob v produktivním věku. Patří mezi ně především vysoký krevní tlak, ateroskleróza, infarkt nebo cévní mozková příhoda. U vysokého tlaku například psychologové zdůrazňují roli potlačování agrese a nepřátelského postoje vůči sobě nebo druhým lidem. Osoby ohrožené vysokým tlakem prožívají dlouhodobé konflikty ve vztazích, často tíhnou k přehnané pečlivosti a svědomitosti.
  •  

  • Nádorová onemocnění se řadí na druhé místo z hlediska úmrtnosti. Jejich vznik podporuje prožívání těžkých životních situací, např. ztráta blízkého člověka, zejména když při nich ohrožené osoby potlačují prožívané emoce.
  •  

  • Bronchiální astma se projevuje dechovými potížemi a záchvaty dušnosti. Významnou roli zde hrají právě vlivy emoční, často související se závislostí na matce a strachem z jejího odmítnutí.
  •  

  • U diabetu (cukrovky) nemocní často mívají tendenci k úzkostem a depresivnímu prožívání.

 

ZAČNĚME U SEBE

Nejčastějšími příznaky stresu jsou potíže jako bušení srdce, bolesti na hrudi, poruchy spánku, zažívací potíže, průjmy, bolesti hlavy, ale i poruchy libida a menstruační problémy. Současná medicína disponuje množstvím léků na stavy úzkosti nebo deprese (jež tyto obtíže často doprovázejí), tyto bych však ponechal až jako poslední řešení.

 

Začněte raději hledat u sebe, v klidu zrevidujte svůj stávající život, partnerské vztahy, práci. Vyhledejte pomoc psychologů nebo psychoterapeutů. Jsou to stejní odborníci, jako je internista na srdce, nebo ortoped na koleno. Porozumí vaší psychice a problémům, které sami řešit neumíte. Stydět se nemusíte a názor, co tomu řekne okolí, již není na místě. Žijeme ve 21. století a potřebujeme je prostě všichni!

 

Jedničky v adaptaci NA STRES

V první řadě bych k vyrovnání se s působením stresu doporučil Stimaral. Koncentrát obsahující byliny, které řadíme do nové skupiny tzv. rostlinných adaptogenů – tj. látek zvyšujících schopnost lidského organismu přizpůsobovat se neúměrným fyzikálním, chemickým a psychickým vlivům vnějšího prostředí. Mají tonizační, harmonizační účinky a nejsou návykové.

 

Mezi nejúčinnější složky Stimaralu patří rozchodnice růžová, arálie mandžuská, parcha saflorová a klanopraška čínská.

 

Evropa začíná tyto byliny postupně objevovat a využívat. Většinou pocházejí z Dálného východu a byly od pradávna používány tradiční lidovou medicínou. Výzkum účinných látek potvrdil jejich adaptogenní, antioxidační, imunitu stimulující a zcela nově i preventivní účinky proti civilizačním, především pak kardiovaskulárním chorobám.

 

Stimaral je vhodné zkombinovat s Revitae, komplexem bylin a vitaminů (zejména skupiny B) s protistresovým a stimulačním účinkem, vyráběném ve formě kapslí. Mimo jiné obsahuje kustovnici čínskou (Lycium chinense, goji), jejíž plody se chuťově pohybují mezi třešní, brusinkou a šípkem a která je dle TČM prostředkem k dlouhému harmonickému životu. Revitae je vhodné užívat při psychickém i fyzickém přetížení, k podpoře koncentrace a pozornosti. Spektrum jeho uživatelů je velmi široké, přes studenty, manažery až po seniory.

 

Tato osvědčená kombinace produktů vám pomůže lépe zvládnout zátěžové životní situace, zmírní dopad stresu na organismus, a přispěje tak významně i k omezení výskytu nemocí, které s psychickými vlivy výrazně souvisejí.

 

Celková nabídka přírpavků proti stresu.


Související články:
Stresovaný, unavený člověk
Stres
Kolik stresu jsme schopni unést?
Přírodní prostředky na uklidnění, na relaxaci a proti stresu
Ženšen - tisíciletý zázrak čínských císařů
Operace odložena
Adaptace na stres


27.12.2013
autor: MUDr. Jiří Hanzel
zdroj: magazín Vitae 2013/5
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS