Škol(k)a volá!

kolka e1566374616588

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Do konce prázdnin zbývá už jen týden a to znamená jediné – návrat do škol/ek. Pokud Vás letos čeká s dítětem ono „poprvé“, přečtěte si, jak na tento velký zlom připravit sebe, ale především děti. Na tom, jak se do škol(k)y budou těšit, můžeme dost zapracovat právě my, rodiče.

Nevyhrožovat, ani neslibovat dary

Řada rodičů v afektu „navnadí“ dítě na školku větami typu „Počkej, ve školce, tam tě naučí!“, nebo „Na tohle ti ve školce nikdo nebude zvědavý!“, případně „Za tohle se ti budou ve školce pěkně smát.“ či „Jó ve školce, tam se bude dojídat, to budeš koukat.“ Těmto výhrůžkám se vyhněte velikým obloukem! Školka není ani úschovna dětí, natož pak polepšovna, proto je ideální k ní dítě pozitivně motivovat, povznést ji na odměnu. „Už jsi velký kluk/velká holka, tak si můžeš pohrát ve školce, zatímco já budu pracovat“.
Stejně jako výhrůžky je velmi nevhodné slibovat dárky. Pro dítě by se školka měla stát běžnou a příjemnou součástí života a slibování dárků ho jen utvrzuje v tom, že je tam za trest, ale vyplatí se to přečkat, protože potom dostane dárek.

Pozvolna nebo rovnou?

Některé školky dnes nabízejí pozvolný, adaptační vstup do školky. Rodiče mohou s dítětem první dny zůstat a dítko si odvést už třeba po hodině domů. Pro některé děti, zejména pro ty, co se hůře začleňují do nových kolektivů a nemají rády změny, je tato forma ideální. Rodič první dny zůstává s dítětem, poté odchází, nejprve třeba jen na hodinu, dvě, čas bez rodiče se prodlužuje. Opět je velmi vhodné si o školce společně povídat – ovšem nemělo by se jednat o otázky typu – „Snědlas oběd?“, ale hezky otevřené otázky jako „S kým sis dnes hrála“? nebo „Naučíš mě tu novou písničku, co jste zpívali?“, a tak dále …

Nemoci (nejen) na nástěnce

Ranní zastávka u nástěnky bývá pro rodiče i děti každodenním rituálem. Zatímco potomky zajímá jídelní lístek, rodiče se děsí výstražných nápisů, ve školce řádících, chorob. Školkové děti zkrátka bývají často nemocné. Za něco může sdílení jednoho lízátka celou třídou, ale přesto jsem přesvědčená, že mezi zdravými dětmi a těmi, které jsou často nemocné, panuje určitá rovnice spokojenosti. Nemoci se dostaví, když se dítě cítí nejisté, bojí se nového prostředí, pokud se k tomu navíc přidá domácí nepohoda, je nemoc téměř jistotou. Komunikujte se svými dětmi, ukažte jim, že jste tu pro ně, že se školkou nic nemění a stále jste jejich přístavem lásky a jistoty. Uvidíte, že rázem jako mávnutím kouzelného proutku zmizí virózy, časté rýmy i ranní bolesti bříška.