Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Ženy často sdílejí zkušenosti a tipy ohledně péče o pokožku, vlasy a používání make-upu. O velice důležitém tématu intimní hygieny se bohužel diskutuje jen výjimečně. Hygiena intimních partií je přitom pro ženu nesmírně důležitá. Nejen kvůli pocitu čistoty a svěžesti, ale rovněž kvůli nepříjemným a někdy i nebezpečným zdravotním problémům, které mohou ze špatných hygienických návyků vzejít.
Trpíte nadměrnými vaginálními výtoky, nepříjemným zápachem nebo znepokojujícím svěděním?
Rady poskytnuté v tomto článku vám pomohou s tímto problémem, abyste znovu dosáhla pocitu svěžesti, který trvá po celý den.
Vaginální výtok je mezi ženami běžný jev, který způsobuje nepohodlí, nebo nežádoucí pocity jako jsou nepříjemné pachy, špinění spodního prádla a pocity svědění či pálení. Je důležité poznamenat, že vaginální výtok nenaznačuje, že trpíte infekcí nebo jinými potížemi, a ve většině případů vám jednoduchá procedura pomůže zbavit se tohoto nepříjemného problému.
Jak se vyhnout vaginálním infekcím a zánětům?
Víme, že vagina je místem, kde se běžně vyskytují prospěšné bakterie a můžeme se s nimi setkat také v jiných částech těla. Takovouto bakterií je Lactobacillus, který produkuje kyselinu mléčnou, jež pomáhá udržovat kyselé pH (3,5) a rovněž svými antibakteriálními účinky chrání vaginu před různými infekcemi. Problematická svědění, výtoky, záněty a infekce vznikají důsledkem porušení přirozené bakteriální rovnováhy a změny pH. Příčiny mohou být různého původu, jako např. užívání antibiotik, nošení příliš těsných kalhot, nebo pobyt v nesterilním prostředí.
12 základních pravidel intimní hygieny pro ženy
1. Běžná mýdla a sprchové gely nejsou pro umývání vaginy vhodné
Většina mýdel a sprchových gelů je navržena tak, aby udržovaly přirozené pH pokožky, které je 5,5. Normální pH zdravé vaginy se však pohybuje v rozmezí 3,8-4,5. Používání obyčejných mýdel může narušit přirozenou vaginální mikroflóru, a tím umožnit růst a zmnožení škodlivých bakterií. V důsledku se mohou objevovat nepříjemné potíže jako podráždění, svědění, bolest, zápach, neobvyklý výtok nebo infekce. Buďte tedy při nakupování přípravků pro intimní hygienu opatrná. Mnoho gynekologů doporučuje používat pouze teplou vodu, ale jestliže se rozhodnete, že vám takové řešení nestačí, používejte pouze mýdla určená k péči o intimní partie.
2. Umývejte pouze vnější část intimních partií
Vagina má schopnost sama se „čistit“, takže není nutné umývat ji zevnitř. Mytí vnitřku vaginy může ve skutečnosti uškodit. Vaše intimní partie byste měla umývat pouze zvnějšku – to znamená vulvu, stydké pysky a oblast okolo klitorisu.
3. Umývejte vaše intimní partie alespoň jednou denně
Vaše intimní partie byste měla umýt teplou vodou přinejmenším jednou denně. Doporučuje se umýt vaginu po každé stolici, abyste zamezila přenosu bakterií do vaginy. Během menstruace se ujistěte, že ji myjete pouhou teplou vodou dvakrát denně.
4. Nepoužívejte mycí houby ani rukavice
Mycí houby a rukavice mohou na měkké a choulostivé kůži vaginy způsobit drobná poranění. Použití pouhých rukou je pro mytí intimních partií dostačující.
5. Nesměřujte proud tekoucí vody přímo do vaginy
Nenechávejte při mytí intimních partií proudit vodu přímo na vaši vaginu. Místo toho nechte vodu stékat na intimní partie svrchu, abyste zabránila vniknutí bakterií.
6. Vždy používejte měkkou osušku
Osuška, kterou po mytí použijete, by měla být měkká a naprosto suchá. Měnit byste ji měla každé 2-3 dny a měla by být užívána pouze vámi.
7. Utírejte zepředu dozadu
Po požití záchodu utírejte toaletním papírem zepředu dozadu, to znamená od vaginy ke konečníku. Tímto způsobem nebudete z konečníku do vaginy přenášet škodlivé bakterie, které mohou vést k infekcím močového měchýře, nebo i vážnějším komplikacím.
8. Noste bavlněné spodní prádlo
Bavlněné oblečení a spodní prádlo umožňuje pokožce dýchat. Syntetické materiály, na rozdíl od bavlny, zabraňují proudění vzduchu, čímž se zvyšuje vlhkost v intimních oblastech a vytváří se ideální prostředí pro růst škodlivých bakterií. Noste bavlněné spodní prádlo každý den a krajkové kalhotky si schovejte jen pro zvláštní příležitosti. Rovněž se vyvarujte nošení těsných džín a kalhot.
9. Umyjte své intimní partie před i po pohlavním styku
Ujistěte se, že si myjete intimní oblasti před a po milování. Toto je důležité, protože tím zabraňujete množení a šíření škodlivých bakterií. Kromě toho je velice důležité, aby i váš partner dbal na dodržování základních zásad intimní hygieny.
10. Sex během menstruace s sebou nese zvýšené riziko infekce
Během menstruace se vyvarujte intimním hrátkám s vaším partnerem. To je obzvláště důležité, jste-li náchylná k infekcím. Nejlepší, co můžete udělat, je počkat, až menstruační krvácení ustane.
11. Při menstruaci měňte hygienické vložky každé 2 až 4 hodiny
Neměla byste sama sobě dovolit používat stejnou vložku déle než 4 hodiny. V takovém případě byste se nejen připravila o pocit svěžesti a čistoty, ale zároveň umožnila množení škodlivých bakterií. Proto se ujistěte, že si vložku měníte po každých dvou až čtyřech hodinách.
12. Tampóny používejte jen zřídka a měňte je každé 2-3 hodiny
S tampónem byste nikdy neměla spát. Tampóny by měly být často měněny, protože můžou způsobit infekce nebo syndrom toxického šoku, který je považován za potenciálně smrtelné onemocnění. Nepoužívejte tampóny, pokud máte infekci, protože tím můžete situaci ještě zhoršit.
Tip: pro hygienu intimních míst používejte vhodnou kosmetiku
Kromě zmíněných tipů, jak předejít či udržovat čistotu intimních míst, je vhodné pravidelně používat speciální přípravky určené pro intimní hygienu. Jednak zmírníte nepříjemné pocity svědění či pálení, ale také docílíte přirozené hladiny pH vaginy a zamezíte vzniku infekcí či zánětů.
Firma Nelfarma vyvinula ve spolupráci s lékárníky produkt na bázi koloidního stříbra s názvem Intima Silver, který zabraňuje vzniku infekcí a svědění intimních partií, pečuje o pocit bezpečí a svěžesti, který je pro každou ženu tak důležitý.