Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Růže damašská (Rosa damascena) patří již tisíce let k oblíbeným okrasným rostlinám. Poprvé bylo zaznamenáno její pěstování Peršany v době 2000 let před naším letopočtem. Mohli jsme se s ní setkat i v zahradách starých Řeků a Římanů. Oblibu si získala pro svoji výjimečnou vůní a také jako zdroj pro výrobu růžové vody a růžového oleje. Růžovou vodu i olej dnes produkuje zejména Bulharsko.
Růže damaššská (někdy označována jako damascénka) tvoří keře, které mohou dorůst až do výšky dva a půl metru. Má obloukovité větve se silnými zakřivenými ostny. Jemné stonky, ohýbající se pod tíhou květů, zvýrazňují romantický dojem z damašské růže. Plody jsou červené lahvicovité šípky. Damascénky si pro svůj původ z teplých krajů oblíbila slunná místa.
Velké oblibě se dostalo etérickému oleji z damašské růže. Jeho aroma je charakterizováno jako květinové, svůdné a delikátní. V aromaterapii je zmiňováno, že pomáhá při potížích během menstruace a klimakteria, dále při nespavosti a úzkosti (zde se využívá lehce sedativního působení), k zabránění rozvoje infekce a pro celkovou harmonizaci. Má působit i žlučopudně a projímavě. Zevně se používá k lepšímu hojení jizev, čištění pleti nebo hojení ran.
Nejznámějším způsobem je aplikace z aroma-lamp. Do nádobky s vodou se nakape tři až osm kapek oleje. Poté se nechá odpařovat. Kromě inhalace se dá použít ke koupelím, masážím, obkladům či k výrobě přírodní kosmetiky. Těhotné a kojící ženy by se měly nejprve o jeho použití domluvit s ošetřujícím lékařem. Jako zajímavost lze uvést, že některé zdroje přisuzují oleji z damašské růže i afrodiziakální působení.
Pokud je žena těhotná nebo pod lékařským dohledem, musí se poradit o užívání se svým lékařem. Rovněž je třeba se vyhnout použití na kojence a velmi malé děti.