Růže damašská (Rosa damascena)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Růže damašská (Rosa damascena) patří již tisíce let k oblíbeným okrasným rostlinám. Poprvé bylo zaznamenáno její pěstování Peršany v době 2000 let před naším letopočtem. Mohli jsme se s ní setkat i v zahradách starých Řeků a Římanů. Oblibu si získala pro svoji výjimečnou vůní a také jako zdroj pro výrobu růžové vody a růžového oleje. Růžovou vodu i olej dnes produkuje zejména Bulharsko.

Růže damaššská (někdy označována jako damascénka) tvoří keře, které mohou dorůst až do výšky dva a půl metru. Má obloukovité větve se silnými zakřivenými ostny. Jemné stonky, ohýbající se pod tíhou květů, zvýrazňují romantický dojem z damašské růže. Plody jsou červené lahvicovité šípky. Damascénky si pro svůj původ z teplých krajů oblíbila slunná místa.

Velké oblibě se dostalo etérickému oleji z damašské růže. Jeho aroma je charakterizováno jako květinové, svůdné a delikátní. V aromaterapii je zmiňováno, že pomáhá při potížích během menstruace a klimakteria, dále při nespavosti a úzkosti (zde se využívá lehce sedativního působení), k zabránění rozvoje infekce a pro celkovou harmonizaci. Má působit i žlučopudně a projímavě. Zevně se používá k lepšímu hojení jizev, čištění pleti nebo hojení ran.

Damašská růže

Nejznámějším způsobem je aplikace z aroma-lamp. Do nádobky s vodou se nakape tři až osm kapek oleje. Poté se nechá odpařovat. Kromě inhalace se dá použít ke koupelím, masážím, obkladům či k výrobě přírodní kosmetiky. Těhotné a kojící ženy by se měly nejprve o jeho použití domluvit s ošetřujícím lékařem. Jako zajímavost lze uvést, že některé zdroje přisuzují oleji z damašské růže i afrodiziakální působení.

Pokud je žena těhotná nebo pod lékařským dohledem, musí se poradit o užívání se svým lékařem. Rovněž je třeba se vyhnout použití na kojence a velmi malé děti.