Roztroušená skleróza: Výživová doporučení funkční a celostní medicíny

dieta u autoimunitních onemocnění

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Roztroušená skleróza je multifaktoriální neurodegenerativní onemocnění, při kterém dochází k postupnému poškozování nervového systému vlastní imunitou. Onemocnění trápí častěji ženy žíjící v západních zemích. V rozvoji i progresi onemocnění hraje důležitou roli zánět, který můžeme vhodnou (protizánětlivou) či nevhodnou (prozánětlivou) stravou modulovat. Výživa je pro rozvoj i její samotný průběh klíčová, zejména pak zásadní vitamín D, omega 3 MK a polyfenoly, které mají vliv na regulaci imunitní odpovědi.

Co je to prozánětlivá strava a jaký má vliv na mikrobiom?

Hyperkalorická strava bohatá na nasycené tuky, trans mastné kyseliny, (před)zpracované jídlo, smažené jídlo a (rafinované) cukry vede střevní mikrobiom do dysbiózy a zvýšení propustnosti střeva, což vede snadno k tomu, že toxiny ze střeva se dostávají až do centrálního nervového systému a způsobují zánět. Tento typ stravy je prozánětlivý a přináší s sebou velké množství žlučových solí v těle, které snižují diverzitu mikrobiomu. V jídleníčku zpravidla chybí vláknina, čerstvé ovoce a zelenina. Bohužel mluvíme o převažujícím způsobu stravování právě v západních zemích (Riccio & Rossano, 2018).

Jaká jsou výživová doporučení pro pacienty s roztroušenou sklerózou?

Na tuto otázku se ptal zakladatel firmy Nuzest, která nabízí Good Green Vitality směs 75 minerálů, vitamínů, rostlinných extraktů pro dobré trávení, imunitu, zvládání stresu i podporu životní energie. Už dávno své produkty nenabízí pouze pacientům s roztroušenou sklerózou. Úplně na začátku si tuto otázku však kladl hlavně kvůli své dceři, které tuto nemoc lékaři diagnostikovali, a celostní doporučení v tu chvíli neexistovala. Právě pro ni vytvořil společně s odborníky zelenou bombu ze zeleniny a ovoce, která doplní potřebné minerály, vitamíny i probiotika v té nejpřirozenější formě. Pestrá a vyvážená strava bohatá na důležité nutrienty a antioxidanty je pro léčbu (nejen) RS pacientů zásadní, svůj význam má však v prevenci naprosté většiny onemocnění.

Mezi protizánětlivé potraviny řadíme omega 3 MK, vitamíny D, A, B12, C a E; karotenoidy, selen, zinek, NAC, antioxidanty (kvercetin, kurkumin, resveratrol), probiotika a prebiotika.

vyziva roztoušená skleróza nuzest

Vitamín D a jeho kamarád vitamín A

Nedostatek ‚déčka‘ představuje závažný rizikový faktor v rozvoji tohoto onemocnění. Vitamín D má přímý vliv na řadu důležitých dějů v těle a neměl by chybět v žádném případě nemocným, ani zdravým. Mimo vlivu na imunitní systém podporuje zdraví střevní bariéry, je neuroprotektivní a u pacientů s roztroušenou sklerózou snižuje riziko relapsů (záchvatů během kterých se onemocnění horší) až o 50-70 % (Deseilligny & Sourberbielle, 2017). Zároveň však pro správnou funkci vitamínu D potřebujeme správné hladiny vitamínu A, která má také pozitivní efekt na imunitu a snížení zánětu.

Antioxidanty: karotenoidy a polyfenoly v první linii

Nejdůležitějším antioxidantem pro RS pacienty se zdá být karotenoid lykopen, který najdeme v rajčatech, melounu a růžovém grepu. Vedle něj například polyfenoly umí interagovat s cytochromem P450 a ovlivňovat tak zánět.

TIP Celostní medicíny: Více o antioxidantech si můžete přečíst v článku Kde najdeme přírodní antioxidanty a jaký je jejich význam.

Vitamíny skupiny B

Vitamíny skupiny B (hlavně pak B12 a B9) mají vliv na nervový systém, zdraví nervů i metabolismus homocysteinu. Vitamín B6 hraje roli při tvorbě myelinové pochvy nervových buněk.

Rizika vysokého homocysteinu

Vysoká hladina homocysteinu je neurotoxická, poškozuje nervový systém a více se o jejím principu můžete dočíst i v tomto článku. U pacientů RS studie objevily zvýšené hladiny homocysteinu oproti kontrolním skupinám zdravých jedinců.

vnitrni klid meditace

Stres management na první místě

Stres nejenže zvyšuje dlouhodobé stresové hormony, které mění imunitu, metabolismus i hormonální systém, ale také mění epigenetické programování na úrovní tzv. histonů, které souvisí s DNA metylací. Tuto dysregulaci nacházíme právě u pacientů s onemocněními mozku, proto práce s vnímáním stresu a podpora parasympatikotonie (odpočinek, nicnedělání, relaxace, meditace) patří mezi základní prvky prevence onemocnění (Riccio & Rossano, 2018). Neopomenutelnou roli má také pohybová aktivita, která chrání pacienty před narůstající chronickou únavou a zároveň navyšuje odolnost těla vůči oxidačnímu stresu.

Kouření je problém, ale hodně slibuje ketogenní dieta

Dlouhodobé kouření negativně ovlivňuje střevní mikrobiom a zánět sliznice trávicího ústrojí, čímž znovu přispívá k nerovnováze mikrobioty a přispívá k zánětu. Studie také zmiňují, že velmi pozitivní dopad má na RS pacienty i ketogenní dieta, která pomáhá v mozku snížit oxidační stres.

TIP Celostní medicíny: Přečtěte si, které potraviny pomohou se zánětem v těle!

ZDROJE:

PIERROT-DESEILLIGNY, Charles a Jean-Claude SOUBERBIELLE. Vitamin D and multiple sclerosis: An update. Multiple Sclerosis and Related Disorders [online]. 2017, 14, 35-45 [cit. 2023-08-22]. ISSN 22110348. Dostupné z: doi:10.1016/j.msard.2017.03.014

RICCIO, Paolo a Rocco ROSSANO. Diet, Gut Microbiota, and Vitamins D + A in Multiple Sclerosis. Neurotherapeutics [online]. 2018, 15(1), 75-91 [cit. 2023-08-22]. ISSN 1933-7213. Dostupné z: doi:10.1007/s13311-017-0581-4

Mgr. et Bc. Jiřina Hendrychová, Vliv složení stravy na tíži a průběh roztroušené sklerózy, Bakalářská práce, 2023