Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Původ epileptického záchvatu (ictogeneze)

22.06.2016
Epileptický záchvat

Informace o záchvatovitém chování lidí jsou popsány již ve velmi staré literatuře a zasahují daleko do dávnověku. Uspokojivé léčení a výsledky léčení epileptických záchvatů však dodnes lékařské vědě unikají.

Léky

V historii medicíny lze najít předlouhý seznam léků, jež se kdy na epilepsii používaly.

 

A tento samotný fakt potvrzuje staré pravidlo praktiků: Pokud existuje nějaká nemoc a je na ni nabízeno hodně léků, znamená to, že ani jeden nefunguje.

 

Takový druh léků se nazývá antiepileptikum. Jejich pomocí nebo kombinací několika druhů se neurolog snaží dostat záchvatový stav pod kontrolu, ale asi u 20 % pacientů s primární generalizovanou epilepsií zůstává terapie mimo medikamentózní kontrolu a statistiky dále uvádějí, že léčba 35 % pacientů s parciální epilepsií má mnoho vedlejších účinků, včetně smrti…

 

Nové metody

Výzkumné týmy neurologů mají snahu hledat nové cesty léčení, kde by se pozornost neměla soustředit jen na pharma-chemické potlačení záchvatů, ale které by měly směřovat do rozvoje metod s využitím bioaktivních látek, jež podporují neuroplasticitu, neurogenezi a optimalizované fyziologické prostředí uvnitř mozku.

 

Možnost předvídat, zastavit záchvaty

Ictogeneze = přechod z normální mozkové činnosti ke křečím.

 

Popisuje procesy přechodu od nepatrných signálů, které se ještě klinicky neprojevují, ale které již lze registrovat pomocí přístrojů zaměřených na sledování mozkové elektrofyziologie, až do záchvatu.

 

Hlavní linie vyšetřování zahrnuje kvantifikaci mikrozáchvatů pomocí vysokofrekvenčních kmitů, ultraslow / DC potenciálů a mimobuněčných akčních potenciálů jednotlivých neuronů. To poskytuje možnost předvídat, nebo dokonce znemožnit záchvaty. Biologické mechanizmy ictogeneze zatím nejsou zcela jasné a oblast hypotéz se pohybuje od posuzování vlivu zapojení pyramidálních buněk, interneuronů a astrocytů až po GABAergní a glutamátergní signalizace a iontové poruchy.

 

Např. na Mayo Clinic v USA používají neurologové pokročilou technologii včetně sledování průběhu záchvatu na jednofotonové emisní počítačové tomografii (SPECT) a současně ho registrují magnetickou rezonancí (SISCOM). Dokážou již lokalizovat epileptogenní zóny na invazivním video-EEG (VEEG), zapojují do sledování elektroencephalografii, pozitronovou emisní tomografii a další testy za tím účelem, aby přesně diagnostikovali epilepsii a šli přitom co nejvíce do hloubky ictogeneze.

 

Dnešní výzkumné týmy studují použití nových léků, majících jiné mechanizmy účinku, než známe u antiepileptik, studují možnosti využití speciálních zařízení pro implantovanou mozkovou stimulaci a nové mikro-operační možnosti. Výsledky ze studií mozkové stimulace pomocí přístrojů první generace prokázaly velmi vysokou úroveň bezpečnosti, ale jsou nutná zlepšení v účinnosti.

 

Víte, že onemocnění charakterizované záchvaty postihuje více než 50 milionů lidí po celém světě? Přejme tedy vědcům, aby bylo jejich bádání co nejúspěšnější, aby přinesli pokrok a poskytli lidem s touto nemocí úlevu.


Související články:
Epilepsie
Epilepsie a epileptický záchvat
Toxické kovy a jejich působení na naše zdraví


22.06.2016
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

154,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS