Přírodní přípravky pro ušní hygienu

cm ucho

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Naše uši mohou být ohrožené jak okolním hlučným prostředím, cizorodými částicemi ve vzduchu, ale i nadměrným nahromaděním ušního mazu. Především na ušní maz a problémy s ním spojené, bych se rád soustředil v tomto článku, včetně popisu, jaké typy přírodních přípravků lze efektivně k správnému vyčištění ucha použít.

Ušní hygiena

Zde je třeba soustředit se na oblast zevního ucha, které tvoří chrupavčitý boltec a zevní zvukovod. Od středního ucha je zevní ucho odděleno ušním bubínkem. Mazové žlázy produkující ušní maz (též ušní vosk, odborně cerumen) se nacházejí v zevním zvukovodu.

Ušní maz, jak již jeho názvy napovídají, je velmi hustá voskovitá substance. Jeho funkce spočívá v tom, že chrání ušní kanálky proti různým infekcím tím, že se roztéká po vnější straně vnitřního zvukovodu. Díky svému chemickému složení brání rozmnožování baktérií a plísní. Ušní maz funguje také jako “promašťovadlo” zevního zvukovodu a tím ho chrání před poškozením a zamezuje pronikání a ulpívání vody v uchu. Hraje důležitou roli při samočištění ucha, když zachycuje cizorodé částice, jakými jsou prach nebo nečistoty (nemohou se pak hromadit před blánou bubínku). Z těchto důvodů by se neměl ušní maz za standardních okolností z ucha odstraňovat.

Vyšetření ucha

Velmi často ovšem může dojít k tomu, že se v zevním zvukovodu vytvoří nadbytek ušního mazu. Může to být zapříčiněno nedostatečnou hygienou nebo nadměrnou produkcí ušního mazu. Potom může dojít k jeho nahromadění a vytvoří se tzv. ušní zátka z ušního mazu. Ta může způsobit svrbění ucha, hučení v uších, snížení slyšitelnosti a celkově poškození funkce ucha (uzavírají zvukovod). V takovém případě je třeba dodržovat ušní hygienu, popřípadě použít některých neagresivních prostředků, jak zmenšit množství ušního mazu či rozpustit zátku.

V žádném případě ovšem nepoužívejte na vatové tyčinky či různé smotky vaty na špejlích, ty totiž obvykle zatlačí mazovou zátku v uchu hlouběji k bubínku (při neopatrném čištění těmito prostředky si můžete dokonce zevní zvukovod poranit). Zcela zakázáno je zavádět ostré a špičaté předměty do zvukovodu! Proto je vhodné použít k vyčištění ucha různé typy ušních kapek, sprejů nebo svíček. Přibližme si jednotlivé typy těchto přípravků.

Ušní svíčky

Poslední jmenované, ušní svíčky, jsou bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku a parafínu. Působí tak, že teplo vytvořené hořením svíčky změkčuje nahromaděný maz a vytvořený podtlak ho komínovým efektem vysaje. Současně dojde k vyrovnávání tlaku přes Eustachovu trubici v celé oblasti hlavy a krku. Po zapálení vzniká uvnitř svíčky mlha, která proudí směrem dolů dovnitř ucha. Tato mlha přemísťuje účinné látky svíčky do celého ušního ústrojí. Teplo ze svíčky prohřívá i mikrosystém ušního laloku a tím působí na reflexní zóny, které touto stimulací příznivě ovlivňují průběh onemocnění z nachlazení. Ušní svíčka rovněž upravuje čistící působení lymfatické drenáže ucha. Je možné jich například kromě vyčištění ucha použít u svrbění v uchu, při pocitu tlaku v uších a hlavě, migréně, akutní a chronické rýmě, poruchách čichu, podrážděnosti a stresových symptomech jako důsledek vegetativních poruch, lokální a reflexní aktivaci látkového a lymfatického oběhu a v dalších případech.

Důležité je upozornit, že ušní svíčky se nemají používat v případě, pokud již byla svíčka použitá (byť jen trochu) a zapálená. Svíčky budou funkční pouze v případě, že se použijí v původním a zachovalém stavu.

Ušní spreje

Ušní spreje, další typ přípravků, obvykle obsahují denaturovaný líh. Ten urychluje vypařování vody z ucha a tím napomáhá vysušení vnějšího zvukovodu. Takto se odstraní přebytečná vlhkost. Součástí ušních sprejů bývají i výtažky z různých léčivých rostlin. Například netřesk střešní (Sempervivum tectorum) se již v lidovém léčitelství používal při léčbě bolesti ucha. Netřesk lesní obsahuje flavonoidy, třísloviny, fenylkarbonové kyseliny a jiné účinné látky, které zmírňují zánětlivé procesy a zároveň svým antioxidačním působením pomáhají zabraňovat negativnímu působení škodlivých volných radikálů z našeho okolního prostředí.

Jinou léčivou rostlinu v těchto přípravcích je aloe pravá (aloe vera). Obsahuje látky jako saponiny, rostlinné kyseliny, antrachinony nebo vitamíny. Díky nim dochází k zmírňování zánětlivých procesů, ke zklidnění, tlumení bolesti a regeneraci tkaniva. Oba výtažky můžeme najít v ušním spreji Aurecon sprej. K dispozici jsou přípravky založené na bázi olejů (parafinový nebo mandlový olej), jako například přípravek Crustop ušní olej ve spreji.

Ušní kapky

Posledním typem jsou ušní kapky. Kromě základního složení bývají obohaceny peroxidem vodíku (lidově kysličníkem). Takové ušní kapky efektivněji rozkládají přebytečný zatvrdlý ušní maz. Obsahují 5 % sloučeninu označovanou v angličtině jako “urea hydrogen peroxid” (je složena ze stejných dílů močoviny neboli urey a peroxidu vodíku, česky karbamidperoxid), který působí tak, že změkčuje ztvrdnutý ušní maz a rozkládá ho na drobné šupinky. Je to dáno tím, že jemně uvolňuje kyslík usnadňující odstranění mazu. Kapky mohou obsahovat hydroxid sodný a glycerol. Příkladem těchto kapek je přípravek Aurecon ušní kapky s peroxidem.

Někdy se do ušních kapek přidávají látky, které působí antisepticky a mohou pomoci i zmírňovat bolesti ucha. Takovou látkou může být polidocanol (Laureth-9, druh polyethylenglykolu), který působí jako lokální anestetikum (zmírňuje bolest) a rovněž zmírňuje svědění. Příznivě působí i levandulový olej. Levandulový olej se získává z levandule lékařské. Olej podporuje léčení vředů, infekčních ran a povrchových zánětů. Je také užitečný proti různým mykózám (plísním).

Celková nabídka přípravků pro zdravé uši.