Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Přírodní přípravky jako doplněk léčby boreliózy

13.03.2018
Klíště
Lymská (někdy též lymeská) borelióza patří v současnosti mezi hodně rozšířené nemoci. Při včasném odhalení a léčbě nezanechává následky, ale pokud se léčba zanedbá, může dojít k vážným zdravotním komplikacím.

Původ lymské boreliózy

Tuto nemoc způsobují zejména tři druhy baktérií rodu Borrelia (jiné se vyskytují v Severní Americe a jiné v Evropě). Název „lymská“ dostala podle městečka Old Lyme ve státě Connecticut ve Spojených státech, kde bylo v roce 1975 popsáno několik případů.

 

Přenos a projevy lymské boreliózy

Tato baktérie je většinou přenesena do krevního oběhu člověka po kousnutí infikovaným klíštětem z rodu Ixodes (klíště obecné, Ixodes ricinus). Po uplynutí inkubační doby (trvá několik dní, týdnů, ale i měsíců) se projeví typické příznaky. K nim patří hlavně zvýšená teplota či horečka, bolest hlavy, únava, deprese, bolest svalů či kloubů a charakteristická kruhovitá vyrážka erythema migrans (typická rudá skvrna kolem místa kousnutí, ale nemusí se takto objevit vždy).

 

Lékaři obvykle předepisují na její léčbu antibiotika. Nejčastěji se jedná o peniciliny či doxycyklin ze skupiny tetracyklinů. Při zanedbání léčby se mohou projevit negativní příznaky zasahující srdce (pocity bušení srdce), klouby (bolestivost a zhoršená pohyblivost) a centrální nervovou soustavu (nehnisavý zánět mozkových blan, obrna lícního nervu, zánět nervových kořenů).

 

Lymská borelióza může postihnout centrální nervový systém, lékaři v tomto případě hovoří o neuroborelióze. Může způsobit ztuhlý krk a velmi silné bolesti hlavy, záněty nervů, mozkomíšních plen a mozku (meningitida). Může napadnout i periferní nervový systém, to se projevuje například nedoslýchavostí, poruchami vidění nebo závratěmi. Příznaky neuroboreliózy jsou problémy s pamětí, deprese, ospalost během dne a bdělost v nočních hodinách, poruchy paměti a pozornosti. Tyto příznaky se ale mohou objevit až po mnoha týdnech, měsících nebo letech.

 

Srdeční potíže, jako jsou nepravidelný srdeční rytmus a zpomalení srdeční frekvence, mohou být provázeny závratěmi a dušností. Většinou dojde ke spontánnímu uzdravení. Pokud nedojde k včasné léčbě, může baktérie napadnout i kůži, což se projeví objevením vyrážky, kdekoliv na těle. Dalšími komplikacemi provázejícími toto onemocnění jsou zánět očí, hepatitida a velmi silná únava.

 

Prevence

Prevence je celkem známá: používání kvalitních repelentů, nošení správného oděvu a obuvi do lesa, která zakrývá co nejvíce a vyhýbání se křovinám a podobným místům. Jako doplněk celkové ochrany je možné i na oblečení či kůži kápnout čajovníkový olej, jehož aroma hmyz odpuzuje. Stejně tak lze užívat vitamín ze skupiny B, protože prostupuje póry v pokožce našeho těla a zanechává specifický odér, který je pro klíšťata a další hmyz (komáři, ovádi, mouchy) velmi nepříjemný. Tyto vitamíny ovlivňují vlhkost kůže, člověk se méně potí a stane se pro klíště méně atraktivním. Je to dáno tím, že klíště cítí krev a přisává se na kůži tam, kde je vlhká a tenčí.

 

Jak může pomoci přírodní medicína?

Přírodní přípravky mohou pomoci v tom, že posílí imunitní systém a organismus se pak může o něco lépe vyrovnat s atakem nebezpečné baktérie. Je dobré preferovat látky ze skupiny adaptogenů, což je skupina doplňků stravy, které různými mechanismy působení zvyšuji naši odolnost nejen během onemocnění, ale také při rekonvalescenci, při těžké fyzické práci nebo vyčerpávajícím stresu a napětí. Z těch lze doporučit kombinaci ženšenu (ženšen všehoj) a echinacey (třapatky nachové). V případě poškození a bolestivosti kloubů lze doporučit některé přípravky z oblasti kloubní výživy jako doplněk celkové léčby, například s obsahem cetylovaných derivátů některých mastných kyselin.

 

Celková nabídka přípravků na klíšťata.


Související články:
Klíšťata a Lymeská borelióza
Ženšen korejský (Panax ginseng)


13.03.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

243,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS