Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Přírodní látky chránící kůži

14.08.2018
Přírodní látky chránící kůži

Během letních měsíců vzrůstá riziko poškození struktury naší pokožky. Její nadměrné vystavování slunečním paprskům vede k jejímu poškození. Dochází k jejímu předčasnému stárnutí, ztrátě vlhkosti a pružnosti a následně tvorbě vrásek. Dá se se říci, že dochází ke zhrubnutí původně jemné pokožky. Nebezpečí poškození zesilují dvě okolnosti. První z nich je, že kůže má omezenou možnost regenerace, tedy schopnost se obnovovat. Druhá okolnost je to, že poškození se může projevit až po letech.

To ovšem není zdaleka to nejhorší. Zatím vše, co jsem uvedl, patří, i když možná dámy by nesouhlasily, do kategorie „pouze“ kosmetických problémů.

 

Vážným zdravotním problémem je možnost vzniku nádorů na kůži. Může nejprve dojít ke vzniku tzv. solárních keratóz. Solární keratózy jsou kožní onemocnění charakterizované vznikem malých pupínků světle růžové až červené barvy. Objevuje se hlavně na kůži na nekrytých částech těla (obličej, krk, hřbety rukou a hrudník). Postižená kůže je suchá, drsná a odlupuje se. Je to na těch místech, která by dlouhodobě vystavena slunečnímu záření. Dojde k tomu proto, že imunitní systém kůže je oslaben a nemůže opravovat buněčné změny vyvolané slunečním zářením. Léčba této nemoci již spadá plně do rukou lékaře. Podává imunosupresiva a nařídí zvláštní režim, kdy se musí poškozená kůže chránit co nejvíce před slunečními paprsky.

 

Nebezpečí této nemoci spočívá, že ji lékaři řadí mezi tzv. prekancerózy (tedy dalo by se říci předstupeň rakoviny kůže). Statistiky uvádějí, že přibližně z 10 až 15 % keratóz se může vyvinout rakovina kůže, melanom.

 

Právě u tohoto zhoubného (maligního) nádoru se často udává, že k jeho vzniku mohlo přispět častý vznik spálenin kůže při opalování, zejména v dětství. Vznik melanomu je typický objevením se (nového!) pigmentového útvaru (připomínající mateřské znaménko). Jedná se o hodně tmavý útvar, který mění svoji velikost (což mateřská znaménka nedělají).

 

Je nebezpečný, že může proniknout do těla (metastázy), zase na druhou stranu je možné ho brzy objevit včas. K tomu přispívá i řada osvětových zdravotnických akcí a bezplatných lékařských prohlídek.

 

Jak s tím vším souvisí některé přírodní látky? Souvisí s tím, že mohou přispět k ochraně těla před negativním vlivem škodlivých volných radikálů z okolního prostředí.

 

Volný radikál je vlastně jakýkoliv atom (nebo skupina atomů), které mohou samostatně existovat a které současně obsahují alespoň jeden nepárový elektron. Ty jsou sice ve správném množství pro náš život nezbytné (například potřebují je bílé krvinky pro boj s infekcí), ale v nadměrném množství škodí.

 

Mohou přispívat ke vzniku řady onemocnění, mimo jiné právě ke vzniku nádorů. Jejich vznik může také urychlit špatný stav imunity, který mohou způsobit opět volné radikály. Právě proti nim působí přírodní látky ze skupiny antioxidantů. Antioxidanty právě vážou tyto volné radikály a tím neutralizují jejich negativní působení. Dále dodávají pokožce látky pro zachování pružnosti a některé podporují tvorbu melaninu a urychlují opálení.

 

K nejvýznamnějším antioxidantům patří betakaroten, lykopen, vitamin C, vitamin E, selen, koenzym Q10 a další. Mezi nejsilnější antioxidanty patří beta karoten, je silnějším antioxidantem než samotný vitamin A. Pomáhá i pacientům trpícím vitiligem, protože snižuje kontrast depigmentovaných ploch, které rovněž chrání před podrážděním slunečními paprsky. Betakaroten patří mezi karotenoidy, ke kterým patří například také známý lutein nebo astaxanthin. Tyto látka se ukládají na kůži a vytvářejí vrstvu pigmentu, která chrání spodní vrstvy pokožky před slunečním UV zářením. Takto vlastně vytvoří určitý filtr, který zabraňuje proniknutí škodlivých paprsků k citlivým spodním vrstvám pokožky. Tím karotenoidy přispějí k bronzovému zbarvení pokožky bez rizika zvýšeného opalování.

 

Odborníci také doporučují kombinovat více karotenoidů pohromadě, je to tak lepší než samotný beta karoten. Proto se často v doplňcích stravy můžeme setkat kromě beta karotenu i s luteinem nebo astaxanthinem.

 

 

Celková nabídka přípravků na kůži.

 


Související články:
Volné radikály a antioxidanty
Bezpečnost při opalování
Kůže a opalování


14.08.2018
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS