Přírodní cestou proti ledvinovým kamenům

Ledvinové kameny jsou minerální usazeniny nejčastěji tvořené vápníkem, kyselinou močovou nebo cysteinem (aminokyselina). Oficiální medicína mívala  různé teorie jak se tyto „kameny“ utvářejí a dlouhé roky tvrdila, že vznik ledvinových kamenů nemůžete zcela ovlivnit, i když nedostatečný pitný režim je jako spoluviník uznáván i zde.

V přírodní medicíně raději tvrdíme, že člověk si nějakým způsobem za své ledvinové kameny může sám a proto jejich vznik ovlivnit může. Kromě nedostatku vhodných tekutin upozorňujeme především na chronické překysel-ování. To je poznatek, na který se v obecnější rovině upozorňovalo již dávno (Hippokrates: „Ze všech složenin našich tělesných sil se kyseliny projevují jako ty nejškodlivější.“).

Bez ohledu na jejich způsob vzniku, ledvinovým kamenům se můžeme vyhnout přírodní cestou bez toho, abychom se uchýlili k chemickým lékům. Experti se shodují, že jeden z hlavních faktorů tvorby kamenů je dieta. Vegetariáni a lidé, kteří jedí dostatek čerstvé zeleniny, mají o polovinu nižší nebezpečí ledvinových kamenů oproti lidem s nedostatečným příjmem zeleniny. Další rizikové faktory zahrnují obezitu a opakované infekce ledvin.

Jedna z efektivních cest jak rozrušit již vzniklé ledvinové kameny je konzumovat pouze vodní meloun ve velkém množství po dobu jednoho dne. Půst o vodním melounu  pomáhá vyčistit ledviny i celý zbytek vašeho těla. Pravidelná konzumace vodního melounu zastane prevenci před ledvinovými kameny.

Ledvinové kameny tvořené kyselinou močovou se často nachází v příliš kyselé moči. Třešně, jahody, jablečný džus, chřest a kopřivy pomáhají přetvořit moč na více zásaditou. Přílišná konzumace bílkovin může způsobovat přílišnou kyselost moči. Bylinky jako tužebník, sušený přestup, sadec nachový, jitrocel jsou hojně využívané v čínské medicíně na léčbu potíží s ledvinami a pomáhají zbavit moč přebytečné kyseliny močové.

Petržel je výborné diuretikum a tak je dobrým lékem proti ledvinovým kamenům a otokům. Věří se, že pomáhá eliminovat odpadní produkty jako je močovina a další kyselé metabolity. Čerstvá petržel je také velmi výživná.

Pozn. Petržel by neměla být požívaná v době těhotenství nebo v době bolestivé menstruace.

Další bylinky, které mohou pomoci s ledvinovými kameny:

  • Sadec nachový přezdívaný jako „štěrkový kořen“ pro jeho schopnost zbavit se ledvinových kamenů.
  • Zlatobýl – získal oficiální potvrzení v Německu jako účinný lék proti ledvinovým kamenům.
  • Řepíček, přeslička, řebříček obecný, kokoška pastuší tobolka, třezalka, a kopřivy napomáhají ledvinám a také mohou snižovat krvácení způsobené ledvinovými kameny.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.