Pohodová menstruace  

pohodova menstruace

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Tak jako i v přírodě se střídá jaro, léto, podzim a zima, čtyři roční období, která si s sebou nesou své specifické rysy, tak i my ženy jsme vlastně takovou moudrou a kompletní hříčkou přírody, která nás potřebuje mít ve své dynamické, expresivní, kreativní a reflektivní fázi. Je to zcela přirozené, jako když teče voda v řece. Neboť jsme předurčeny do role matky, k čemuž slouží náš důmyslný menstruační cyklus, to aby lidstvo plynulo, nevymřelo po meči ani přeslici. Je zcela zbytečné se nějak vzpínat, lamentovat nad chvílemi, kdy se bouří hormony, namísto toho se snažme celou situaci využít ve svůj největší prospěch.

Věděly jste, že nejsilnější jsme ve své dynamické fázi, v tzv. fázi panny, která navazuje na ukončenou menstruaci, v době, kdy ještě nezačala ovulace? Těchto pár dní nám dovoluje plout po moři se zcela čistou hlavou, umožní nám natahovat plachty, poprat se s chtivými žraloky, přivolat efektivně déšť, dokážeme-li s touto průzračně čistou panenskou energií pracovat. Může se to navíc dít s nevídanou lehkostí, s minimem vynaložené práce.

Ve druhé fázi, které se přezdívá také expresivní, tedy ve fázi matky, jsme líbezně svůdné, empatické, laskavé. Vládneme darem komunikace, na volném moři nám nedělá vůbec žádný problém vyměnit mořskou vodu za víno. Všichni nám jej dají, nacházíme-li se v roli silné, vyživující matky, oplývající nesmírnou ženskostí. Potřebujeme-li tedy dojednat obchody, hovořit o cenách, přesvědčit muže k nákupu nového vozu, jednejme právě nyní a teď, neboť nám fouká příznivý vítr do plachet.

Ve třetí fázi, fázi kreativní, někdy se jí říká také období kouzelnice, tehdy jsme plně uvnitř sebe. Máme dar kreativity, intuice a na volném moři dokážeme velmi snadno odhadnout, které souřadnice nás zcela jistě dovedou ke ztroskotanému pokladu. Jako bychom v tomto měsíčním úseku dokázaly nahlížet pod pokličky, aniž bychom se jich přitom jakkoliv dotkly. Není to úžasné? Je!!! Jsme tvůrčí, jsme citlivé, můžeme například malovat, psát, zpívat a tančit, pouze však tak, aby nás nevyčerpalo. Neb tato fáze je spíše o odpočinku. Nerespektujeme-li však plně potřeby svého těla, můžeme plakat, můžeme se vztekat, bouchat jak Papinův hrnec, metat blesky všude vůkol. Pokud si však tyto dny zpříjemníme klidem, sestoupíme do sebe, dovolíme si tvořit, v rámci možností též odpočívat, zcela jistě sklidíme ovoce.

Poslední fáze, tedy fáze reflektivní, které se někdy přezdívá období stařeny, je chvílí, kdy se utišíme. Na moři jsme již nějaký čas, již jsme zde zažily slunce i deště, navíc po poslední vichřici jsme se zcela vydaly ze všech těch vzteků a zlostí, které nyní přešly do zenu. Prostě jen plujeme, už jednoduše víme, šetříme síly, píšeme příběhy o volném moři. Tato fáze je vlastně i takovým obdobím radosti – něco končí, aby mohlo něco nového začít. Nové cesty, nové sny, příběhy a dobrodružství. Zatím jsme smířené, nabité poznáním, nakrmené a syté, ale už třeba zítra, až se opět mihneme obdobím panny, zatoužíme po zcela novém moři s onou dravou a nezměrnou touhou kolující žilami.

Jak „přežít“ onu zmíněnou reflektivní fázi, tedy období menstruace, které může být pro mnoho žen bolestivou zkušeností?

Říká se, že čím více se před menstruací vyčerpáme, o to více pak bude třeba odpočívat v průběhu menstruačního krvácení. To abychom zase nabraly sílu zpět, s novým ránem odvážně vypluly na moře. Mnohdy to však ani nejde jinak, neboť nás mohou potrápit migrény, bolestivé křeče, únava či příliš silná menstruace, a tak je odpočinek logicky jedinou cestou. Pomoci si však můžeme jemným, léčivým pohybem, kdy zmíním například hormonální jógu, případně též úžasnými uvolňujícími bylinkami, které můžeme užívat vnitřně, případně z nich profitovat i během bylinných napářek. Pokud je již praktikujete, netřeba slov, neboť samy víte. Bylinné napářky příjemně prohřejí, uvolní, pomohou mírnit bolesti a křeče. A to přímo v místech, která doslova baží po oné jemné, cílené energii. A pak, pak tu máme ještě léčivý účinek správně seskládaného jídelníčku, který v období prvních dní menstruace napomáhá eliminovat prozánětlivé prostaglandiny a uleví tak nepříjemným a bolestivým křečím.

Co to vlastně jsou ony prostaglandiny?

Prostaglandiny jsou látky podobné hormonům, které vznikají prakticky ve všech orgánech těla. Jsou zodpovědné za prokrvení, tvorbu hormonů či trávicích šťáv, srážení krve, imunitní a zánětlivé procesy, během menstruace pak zvyšují stahy děložního svalstva, podněcují uvolnění děložní tkáně tzv. endometria, čímž napomáhají spouštět menstruační krvácení. Vysoká hladina prostaglandinů se však odráží v bolestivých křečích, může být příčinou zvracení, bolestí hlavy, nevolností či migrén. Trápí-li nás ony nepříjemné menstruační výkyvy, zkusme se v prvé řadě zaměřit na zmíněné prostaglandiny, jejichž přítomnost umenší konzumace flavonoidů. Ty nacházíme zejména v ovoci, bylinách a zelenině. Zkusme si tedy do jídelníčku vpustit více čerstvého. Ať už zvolíme mezi jablky, švestkami, citrusovými plody, borůvkami, malinami, výtečnou arónií, jadérky granátového jablka, ananasem, hroznovým vínem, červeným zelím, rajčaty, česnekem, pórkem, petrželovou natí či koprem, kvalitní hořkou čokoládou, nebo zeleným čajem. Možností je naštěstí mnoho, a tak věřím, že si vyberete, co vám doslova zalahodí nejvíce.

Pak tu jsou však i potraviny, které prozánětlivé prostaglandiny naopak umocní. Máte během prvních dní menstruace chuť na uzeniny, tučné, uzené či plísňové sýry? Alkohol, cukr, sladké energetické drinky? Rády se stravujete ve fastfoodech? Jídelníček stavíte na omega 6 NMK? Pozor na to, protože pokud zelenina a ovoce přišly tělu k duhu, před chvílí zmíněné naopak produkci prostaglandinu ještě více podpoří. A to znamená, že může prohloubit též bolestivou menstruaci.

A pak tu máme ještě skvělé omega 3 NMK a vitamín E

I s těmi se nebojte směle experimentovat. Pokud omega 6 vznik prostaglandinů podporovaly, omega 3 je naopak umenší. Jejich výtečnými zdroji budou kvalitní mořské ryby, z nichž zmíním například lososa z volné přírody, sardinky ve vlastní šťávě (pozor na sardinky ve slunečnicovém či sójovém oleji, tyto oleje jsou nabité zmíněnými omega 6 NMK), domácí vejce, mléko, máslo či sýry volně pastveného skotu, případně pak lněný či konopný olej. A dnes již též hojně dostupné doplňky stravy, například ty z extra panenského oleje z tresčích jater. Jste-li navíc bylinkoví, pěkné množství omega 3 NMK obsahuje též šrucha zelná.

Výše jsem zmínila vitamín E, kterému se také přezdívá vitamín života, a osobně jej vnímám za základ k podpoření plodnosti. Pokud se dlouho nedaří otěhotnět, zkuste zařadit tento vitamín. V prvních dnech menstruace Vám pro změnu uleví od nepříjemných dopadů přítomných prostaglandinů. Najdeme jej v čerstvých klíčcích, kvalitních ořeších, slunečnicovém semínku, olivovém oleji, v dýni, brokolici, avokádu, vejcích, játrech, vepřovém či králičím mase. Dobrou zprávou také je, že vitamín E není, na rozdíl od vitamínu C, termolabilní. Varem o něj tedy nepřijdeme, ničí jej však proces smažení.

Během prvních dní menstruace nás může též potrápit zadržování vody. Aniž bychom tedy výrazně změnily stravovací návyky, ručička na váze ukáže o kilo dvě navíc. A to, uznávám, není zrovna příjemné. Zde doporučuji zařadit slzovku, přirozeně bezlepkovou kroupu, která na sebe váže vodu, čímž pomůže zbavit tělo otoků. Rovněž se mírněme se solí, pozor na různé slané krekry, brambůrky, křupky, v domácí kuchyni upřednostněme bylinky a zelené natě před nadbytečným použitím soli či sójové omáčky. Jídelníček stavme na celozrnných potravinách nižšího glykemického indexu, zařaďme zeleninové polévky a vývary, den proložme ovocnými či zeleninovými saláty, je-li naše trávení slabší, upřednostněme dušenou zeleninu. Taková pečená ryba se slzovkou k obědu, jahelný dezert s jablíčky ke svačině a celozrnný špaldový chléb s tvarohovo-pažitkovou pomazánkou k večeři nám jistě přijdou vhod.

Z bylinek lze bolestivé křeče mírnit například nálevem z heřmánku, mateřídoušky či kontryhele, který je dobré kombinovat s ženskou bylinkou řebříčkem obecným. Dobře se osvědčuje také hluchavka bílá, kopřiva a měsíček.