Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Pocit osiny v zadku, aneb obtíže s piriformním svalem

11.06.2014
Obtíže s piriformním svalem To jsou časté stesky běžců, cyklistů, veslařů, kteří znají nepříjemné a často chronické bolesti limitující jejich pohyb. Sval piriformní je zkrácen. Piriformní - hruškovitý sval vychází z křížové kosti, prochází sedacím otvorem v pánevní kosti a připojuje se na kostní výčnělek na straně stehna k velkému trochanteru. Hraje roli ve vnější rotaci kyčle. Jeho přední částí prochází sedací nerv, který se vine z míchy (má 5 větví a každá směřuje ke své cílové periferní oblasti, kterou inervuje) a směřuje k dolní končetině.

Obtíže svalu a jeho následky

Problém nastane, když se sval dostane do křeče, anebo má spasmus, a to vede k ostré, až elektrizující bolesti, směřující do zad, sedacího svalu, dolní končetiny, třísla, ale může zasáhnout i vnitřní pánevní orgány (podle inervace větví sedacího nervu). Někdy se problém projevuje „pouhým“ mravenčením.

 

V rámci patologické cesty může být utlačován nejenom nerv, ale i cévy, což vede k otoku hýždí, nohy, lýtka a chodidla. Bolest může být zvýšena jistou polohou vsedě, při stoupání do schodů, nebo v podřepu. Je to takový malý sval, a přitom dokáže zapříčinit mnoho těžko diagnostikovatelných problémů, které se snadno zamění za ischias.

 

Co způsobuje problém?

Sedavé zaměstnání, jehož následkem je zkrácení popsaného svalu, který začne mít problémy, když se začnete pohybovat chůzí, během, jízdou na kole... Zkrácený sval ve fázi natažení nesplní svou funkci ohybače kyčelního kloubu. Napínání svalu může způsobit změny v chůzi. Ovlivněná strana pánve se vytáhne nahoru, vytvoří nerovnováhu, krok na postižené straně je zkrácen. Tyto změny v chůzi mohou způsobit řadu následných problémů kvůli špatné biomechanice kosterního aparatátu.

 

Problém může nastat při pádu na zadek, nebo při jiném úrazovém mechanizmu. Svalu neprospívá přetěžování v rotaci kyčlí, například po dlouhodobé jízdě na kole, při jízdě na nerovném povrchu. Samostatnou kapitolou je zánět, který je většinou součástí celkové situace v těle.

 

Nápravné opatření - protahování

Pokud máte problém a sval je zkrácen, budete muset pracovat na protahování piriformního svalu. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je následující: Lehněte si na záda, pokrčte postižené koleno a kyčel. Uchopte koleno pravou rukou a tlačte směrem k levému rameni. Uchopte pravý kotník levou rukou a otáčejte nohu dovnitř.

 

Protahování

 

A další cviky vám jistě vysvětlí váš fyzioterapeut. Náruživí sportovci, jak jsem uvedl v úvodu, mají omezit svou aktivitu jen do rekreační formy. Vyhýbejte se chůzi z kopce nebo v nerovném terénu, naopak vhodný je NORDIC WALKING, protože holemi zátěž rozkládáte na více opěrných bodů.

 

Diagnóza a ošetřování

Přesnou diagnózu konzultujte s ortopedem, neurologem, fyzioterapeutem. Jistě k tomu použijí RTG, ev. magnetickou rezonanci, zvláště proto, aby se vyloučila jiná příčina, ale u piriformního syndromu jsou obvykle nálezy normální. Léčba by pak měla obsahovat pojmenování patologické cesty, každý příčinný faktor bude vyžadovat jiný způsob léčení, od rehabilitace, fyzioterapie až po celkové řešení zánětu a celkových změn v životě trpícího. Operativní řešení je až tou poslední možností.

 

 


Související články:
Regenerace a růst svalů
Sval potřebuje vitamin E
Význam svalů pro zdraví
SI blok – bolest, která nečekaně prudce přichází a jen pomalu mizí
Brnění, mravenčení končetin


11.06.2014
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Nemoci


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

6499,- Kč

369,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS