Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Plíce, střevo, kůže - co mají společného?

30.01.2008
Mají a hodně.V rodinné historii trpěl někdo z prarodičů onemocněním plic, jejich potomek zácpou a jeho dítě – vnouče má odmalička ekzém. Vidíme mnoho podobných kombinací. Pokud takovou kombinaci zjistíme je nutno zbystřit pozornost. Vyplatí se to, je pak důležitá prevence.

K pochopení vztahů mezi plícemi, střevem a kůží si vysvětleme základy čínské medicíny a filozofie, která vychází z teorie pěti elementů = pentagramu. Dřevo, oheň, země, kov a voda. Pomocí těchto elementů jsou vyjádřeny veškeré proměny života a přírody vůbec. Každý prvek reprezentuje osobité projevy a energetickou charakteristiku. Ke každému prvku patří orgány těla. Jeden je plný, další je dutý. Společně tvoří jednotku. Dřevo - játra a žlučník. Oheň - srdce a tenké střevo. Země - slezina,slinivka a žaludek. Kov - plíce, kůže a tlusté střevo. Voda - ledviny a močový měchýř.

 

Prvek dřevo dává energii prvku oheň, ale sám ji dostává od prvku voda. Prvek dřevo ovlivňuje zemi a je ovlivňován z kovu. A tak to jde všechno dokola. Vznikají pevné vazby celého okruhu, jeden orgán souvisí s druhým. Všechny děje v našem organismu probíhají podle tohoto mechanismu. Orgány, které spadají pod jeden z uvedených prvků, mají mnoho společného. Jsou spolu úzce propojeny, mohly se společně vyvíjet, mají společný vývodný orgán a tkáně, ve kterých se odráží jejich zdravotní stav.

 

Vezměme si kůži. Kam ji můžeme zařadit? Jaké jsou její vztahy k ostatním orgánům? Je to kov a patří tedy k plicím a tlustému střevu. Kůže je zrcadlem těchto orgánů. Plíce přijímají kyslík a vylučují kysličník uhličitý a jiné odpadní zbytky z dýchání. Tlusté střevo vylučuje zbytky nespotřebované stravy. Všechny tyto orgány - kůže, plíce, tlusté střevo patří mezi vylučovací orgány. Pokud je jejich funkce snížená, toxiny zůstávají v těle, hromadí se a v tom místě se projeví problém. Toxin se nejčastěji tlačí směrem k periferii. Na kůži se otevře ventil v podobě zánětu, pupínku, ekzémového ložiska. Co se stane, když tento ventil uzavřeme dobře „účinnou“ mastí? Kudy se toxin má dostat ven? Tělo si vytvoří nový ventil, třeba na jiném místě. Lidové přísloví říká: Potlač ekzém, vytvoříš si astma. Ventil se v tomto případě otevřel na plicích. Přidám historii jednoho malého pacienta. Bylo mu 5 let, když přišel do ordinace s klasickou diagnózou dermorespiračního syndromu. Jeho potíže se projevovaly na kůži v podobě ekzému a na plicích v podobě astmatu. A tyto dva projevy se střídaly, přecházely jeden v druhý. Ekzém v jeho případě začínal na zápěstí- objevilo se mu ložisko velikosti 5 x 5 cm a to začalo mokvat, stav provázelo ukrutné svědění.

 

To každý ekzematik zná. Když na ložisko aplikovali kortikoidní mast - v noci jeli na pohotovost s dušností. Vysvětlil jsem rodičům princip pentagramu a vzájemné souvislosti, aby změnili postoj k projevům nemoci. Pochopili, že to kožní ložisko je ventil a že tudy odcházejí toxiny - dávali chladivé obklady a roztoky na odmokvání a po zklidnění jen promazávali. Svědivost byla krutá, ale od té doby chlapec neměl noční záchvaty dušnosti.

 

Jistě tedy nepřekvapí, když léčení kožních problémů budeme začínat čištěním střeva a posílením plic. Ke každému prvku patří určitá emoce. Játra (dřevo) mají hněv, ledviny (voda) úzkost a střevo (kov) deprese. Navzájem se ovlivňují. Nemoc na kůži způsobí depresi a naopak deprese spustí nemoc na kůži.

 

A nyní pokračujme dále v pentagramu ve vztazích plíce, střevo, kůže tedy kov. Tyto orgány posiluje země = slezina, slinivka, žaludek. Co se stane, když je slinivka vyčerpaná častým používáním sladkostí nebo když je žaludek ve stresech ze školní jídelny? Jak potom může země posilovat kov, když sama nemá energii? Kov sám posiluje vodu – ledviny a močový měchýř. Co se stane, když jsou ledviny oslabeny například nedostatečným pitným režimem nebo jiným přetěžováním? Energii bere plicím, střevu a kůži. Srdce a tenké střevo (oheň) kontroluje kov a ten sám kontroluje a podrobuje si játra.

 

Při kožních problémech je nutno prověřit celé tělo. Jakmile se omezíme jen na mast, neléčíme, jen utahujeme ventil.

 

Celková nabídka přípravků na dýchací cesty, střeva a kůži.


Související články a videa:
Pityriasis versicolor
Duhringova choroba
Ekzém – stále vzdoruje uzdravení
VIDEO: Ekzém
Onemocnění dolních cest dýchacích
Péče o plíce v listopadu


30.01.2008
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

149,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS