Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dr. Julian Whitaker
Poté, co se zviditelnila v seriálech Gidget a The Flying Nun, pokračovala Sally Field ve vynikající filmové kariéře. Teď se rozhodla pro jinou roli: Sally Field, dvojnásobná držitelka filmového Oskara, se v USA stala „tváří osteoporózy“. Objevila se na titulních stránkách mnohých časopisů, vystupovala jako host v různých talk show a také oslovila členy kongresu – to všechno proto, aby zvýšila povědomí o osteoporóze.
Je také mluvčí Big Pharmy. Na své webové stránce říká: „Osteoporóza byla tou poslední věcí, na kterou bych myslela. Vždycky jsem jedla zdravě, hodně jsem cvičila a byla aktivní. Ale testy ukázaly, že u mě dochází k rapidnímu poklesu hustoty kostí. Doktor mi řekl, že bych měla brát léky na zpevnění kostí. Když máte osteoporózu, promluvte si se svým doktorem. Pravdou je, že léky můžou pomoci, ale většina žen s osteoporózou je nebere dostatečně dlouho anebo je neberou pravidelně, což může mít za následek ještě větší riziko zlomeniny.“
Jde sice o kampaň, jejímž cílem je zvýšení povědomí o osteoporóze, ale jde zároveň i o propagaci prodeje. Tvář Sally Field krášlí reklamy na Bonivu, lék proti osteoporóze, a její webová stránka je sponzorována farmaceutickými společnostmi, které tento lék prodávají.
Nepopírám, že osteoporóza zvyšuje pravděpodobnost zlomeniny, nebo že zlomeniny můžou mít vážné následky. Jenomže je nutné, abyste znali skutečná rizika a benefity předepsaných léků, které se k léčbě osteoporózy užívají, stejně tak jako jiné bezpečné způsoby, jak posílit vaše kosti bez užívání léků.
Řídnutí kostní tkáně je do jisté míry nevyhnutelné
Kost, jako ostatní tkáně, se neustále mění. Buňky zvané osteoblasty vytvářejí novou kost, zatímco jiné buňky, osteoklasty, rozkládají a odstraňují staré tkáně. Můžeme mluvit o dokonalé rovnováze – až dokud nám není kolem 35, tehdy začíná rozkládání tkání kosti převažovat nad jejich tvorbou. Časem jsou pak kosti slabší a náchylnější ke zlomeninám.
K tomu, aby bylo možné kvantifikovat řídnutí kostní tkáně, se pomocí rentgenu, ultrazvuku nebo počítačové tomografie testuje kostní minerální hustota (BMD – bone mineral density), která měří množství vápníku a ostatních minerálů v kostech. Vyjde vám pak hodnota označovaná jako T-skóre, které porovnává vaše BMD s BMD zdravého třicetiletého člověka. Čím je T-skóre nižší, tím je kost řidší. Takže co pak udělá většina doktorů, aby zvýšila BMD a údajně tak snížila riziko zlomeniny? Samozřejmě, že předepíšou léky.
Šílené předepisování léků
Boniva, lék, který propaguje Sally Field, je bisfosfonát, který zabraňuje osteoklastům, aby rozkládaly a vstřebávaly kostní tkáň. K lékům stejné třídy patří také Fosamax, Actonel a Reclast. Boniva je slavná, kromě toho, že ji dělá reklamu Sally, také tím, že ji stačí brát pouze jednou měsíčně.
Bisfosfonáty mají ale několik nepříznivých účinků. Způsobují dráždění jícnu a tvoření vředů, bolest kostí a svalů, a vzácný, ale velice vážný zánět očí. Fosamax, který je podáván intravenózně, způsobuje strašnou nemoc zvanou osteonekróza čelisti, která má za následek zkažení a odumření kostní tkáně v čelisti. Fosamax také zvyšuje riziko fibrilace síní o 86 procent. Výzkum uskutečněný v červnu 2008 navíc odhalil, že dlouhodobé užívání Fosamaxu zvyšuje riziko únavové zlomeniny dolních končetin!
Asi si myslíte, že ty léky musí být tedy mimořádně účinné, když doktoři přehlížejí takové množství vedlejších účinků. Pravdou je, že doktoři jsou tak zaměřeni na BMD – stejně jako na další laboratorní ČÍSLA, jako například v případě cholesterolu nebo krevního tlaku – že zapomínají na skutečný cíl, kterým je zlepšení skutečného zdravotního stavu.
Nebezpečné a neefektivní
Doktor John Abramson, profesor Harvardské Univerzity a autor „Předávkované Ameriky“, pátral ve vědeckých studiích týkajících se těchto léků a zjistil několik znepokojujících faktů. Tady je příklad: Studie publikovaná v JAMA zjistila, že u žen s osteoporózou užívajících Formax došlo k dramatickému poklesu rizika zlomeniny kyčle. U vysoko rizikových žen, které tento lék užívaly po dobu 4 let, kleslo riziko zlomeniny o 56 procent ve srovnání se ženami z kontrolní skupiny, které žádné léky nebraly.
Jenomže podrobnějším prostudováním dat odhalíte, že i u neléčených žen bylo riziko zlomeniny velice nízké, pouze 0,5 procenta ročně. U žen užívajících Fosamax bylo toto riziko 0,2 procenta ročně. Takže to vlastně znamená, že pravděpodobnost, že tyto ženy nebudou mít zlomeninu, se zlepšila z 99,5 procenta ročně na 99,8 procenta ročně. „Z uvedeného plyne, že 81 žen s osteoporózou musí brát po dobu 4,2 let Fosamax, v celkové hodnotě 300 000 dolarů, aby se zamezilo jedné zlomenině“, uzavřel Doktor Abramson.
Studie dopadla ještě hůře pro ženy s osteopenií (lehká forma osteoporózy). Vlivem Fosamaxu se u nich naopak zvýšila pravděpodobnost zlomeniny kyčle o 84 procent a riziko zlomeniny zápěstí stouplo o 50 procent!
Doktor Abramson vysvětluje, že léky proti osteoporóze zvyšují hustotu vnější tvrdé vrstvy takzvané kortikální kosti. Avšak téměř vůbec nepřispívají ke zlepšení stavu vnitřní trámčité kosti, která je velmi důležitá například v kyčlích, zápěstí a v páteři. Trámčitá kost je ve srovnání s kortikální kostí metabolicky aktivnější a dochází u ní také dříve k řídnutí kostní tkáně. Jakmile dojde k řídnutí, léky stimulující tvorbu nové kostní tkáně přispívají k tvorbě tkáně především v kortikální kosti, ale nepomůže ani trámčité kosti, ani nepodpoří aktivitu stavebních kostních buněk. I když dojde ke zlepšení jakéhosi přístrojem měřeného čísla, skutečné riziko zlomeniny se tím nejenže podstatně nesníží, ale u počínajících lehkých odvápnění kostí se naopak dramaticky zvýší.