O slinivce trochu jinak

Slinivka e1634014559676

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.


Slinivka je žláza nalézající se vlevo pod žaludkem. Vylučuje pankreatické šťávy, a ty se dostávají do dvanácterníku pankreatickou trubicí. Pankreatická šťáva obsahuje několik důležitých enzymů: trypsin, chymotrypsin a erepsin, jež rozkládají bílkoviny na aminokyseliny, dále obsahuje steapsin (lipáza), rozkládající rozpuštěné tuky na mastné kyseliny a glycerol, a dále obsahuje i amylopsin (amyláza), který rozkládá škrob na cukr, a ještě maltázu, tedy enzym štěpící disacharid maltózu na dvě molekuly glukózy.

Slinivka je ovšem také orgán s endokrinní, čili vnitřní sekrecí: Vylučuje dva hormony – inzulin a glukagon – přímo do krevního oběhu. Tyto dva hormony regulují hladinu cukru v krvi. Činnost slinivky je z mnoha důvodů hodně podstatná, obě její funkce rozhodují o kvalitě života člověka.


Zpracování živin

Ze zažívacího traktu do krve a k jednotlivým buňkám mohou projít jen jednoduché molekuly. Ale bílkoviny, tuky a uhlovodany se skládají z molekul příliš velkých, aby mohly být tělem využity. Největší a nejkomplexnější jsou přitom ty bílkovinné. Aby mohly být vstřebány a krví rozneseny k potřebným buňkám, musí být nejprve rozloženy na aminokyseliny, jež mají molekuly dostatečně malé. Jakmile jsou tyto malé molekuly doneseny k buňkám, jsou tam znovu sestavovány v různé bílkoviny, jež tělo potřebuje. Podobně i tuky můžeme využít jen ve formě mastných kyselin a cukr zase jen jakožto glukózu. Porucha při tvorbě a vylučování pankreatických šťáv přináší člověku utrpení, stejně i porucha tvorby inzulinu.


Cukrovka

Je porucha, při níž slinivka nevylučuje dostatek inzulinu. Bez něj nemůže tělo vstřebávat cukr z krve, hladina cukru v krvi proto stoupá a objeví se příznaky cukrovky. V těch případech je nutno se konzumaci cukrů vyhnout. Může být nutná i speciální dieta, inzulinové injekce a bylinná léčba. Jedním z faktorů ovlivňujících vznik cukrovky je přemíra konzumace cukru, jež slinivku příliš zatěžuje. V přírodní medicíně si můžeme v takových stavech pomáhat požíváním různých

  • mikroživin, mistrně zpracovaných do tobolek, a popíjením bylin v extraktech. Můžeme tak např. ovlivňovat chuť na sladkosti.
  • Semínko euroasijské rostliny medicago sativa, česky vojtěška, podporuje vstřebání a využití cukrů, bílkovin, vápníku, železa a stopových prvků. Arabové ji pojmenovali ALFALFA – „otec všech potravin“.
  • Praxe ukazuje, že prostředky obsahující macu mají také pozitivní účinek na stabilizaci cukru v krvi.
  • Podporujeme příjem borůvek, ale také
  • produktů obsahujících kyselinu lipoovou.

Úvahy o nárazníkovém systému

Tělo disponuje velmi dokonalým systémem, jímž se snaží udržet si homeostázu (harmonii), dokáže se přizpůsobit vnějším i vnitřním náporům.

Slinivka koordinuje se štítnou žlázou, směrem vzhůru s řídicím centrem v mozku a směrem dolů se žaludkem a dvanácterníkem a nepřímo s játry a ledvinami. Její funkce v nárazníkovém systému patří mezi ty nejdůležitější. Je závislá na stavu mysli, tj. na duševní, a hlavně na duchovní pohodě a vyrovnanosti: Kde tento „nárazníkový systém“ nefunguje jako celek správně, tam má problémy i slinivka, a proto se následně projeví nemoc.


Kdy změna znamená život


Při léčení nemocné slinivky nestačí jen užívat léky a doplňovat substance, jež se vlivem poruchy funkce nestačí tvořit; je nutno učinit totální změnu života a uklidnit celek člověka na úrovni těla, duše i ducha. Chybný životní styl vždy nemoci vyhovuje. Výmluvy tu neplatí, protože tak zvané objektivní důvody, proč změnu života udělat „nelze“, nemoc naprosto nezajímají.

MUDr. P. Šácha