Bazalka posvátná, laskavá bylina pro duševní pohodu

bazalka

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Už jste si někdy uvařili čaj z bazalky posvátné neboli tulsi? Z bylinky, která je nejenom lahodná, ale také léčivá? Pozor, nepleťme si s bazalkou obecnou, kterou můžeme běžně koupit v obchodě, přidávat do salátu či zpracovat na pesto. Tulsi je výraznější, taktéž i léčivější. Je vlastně darem oplývajícím zajímavými hojivými účinky. A navíc, čaj z ní je opravdu lahodný, chuťově vyvážený a plný, supluje dokonce potřebu kofeinu, nenarušuje však spánek, což se o černém čaji či klasické kávě příliš říci nedá. Tulsi navíc podporuje i naši mozkovou a duševní činnost, takže se výborně hodí pro všechny, kteří jsou ukování na místo a tvoří, splétají myšlenky, které pak předkládají světu v nejrozličnějších detailech a obrázcích. Nadchla jsem vás? To je skvělé, avšak, ruku na srdce, je toho daleko, daleko více.

Bazalka posvátná je jednou z nejdůležitějších rostlin indické ájurvédy, kterou si můžete vypěstovat taktéž na zahrádce. Buď pomocí semínek, případně pak sazenic. Vyžaduje slunné stanoviště s dostatkem vláhy. Bazalka posvátná je jednoletou bylinou, kterou řadíme do čeledi hluchavkovitých. Rostliny se vyznačují vzpřímenou, rozvětvenou lodyhou, podlouhlými vstřícnými listy a drobnými růžovými květy. K léčebným praktikám využíváme list, kořen, ale i plod.

Bazalka obsahuje velké množství silice, v níž hlavními složkami budou eugenol, metyleugenol, karvakrol a nerol. Rostlina též obsahuje triterpenické saponiny, flavonoidy, fenolické kyseliny, taniny či steroidní látky a mastné kyseliny.

Léčivé účinky bazalky posvátné

  • posílení imunitního systému,
  • antivirotický a antibakteriální účinek,
  • protirakovinný účinek,
  • diabetes II. typu, kdy bylina stimuluje funkci slinivky břišní,
  • antioxidant a adaptogen,
  • uklidňující efekt, bylinka celkově upokojuje, pomáhá zvládat stres,
  • mírní projevy histaminové intolerance.

Bazalka posvátná je v Indii považována za drahocennou bylinu, jež má v léčitelství, ale i náboženství své významné postavení. Její účinky znali již ve starověkém Řecku a Římě, pozornosti se těšila také v arabských zemích. Název tulsi pochází ze sanskrtu a značí „jedinečný.“ Listy bazalky posvátné se již po mnoha staletí využívají k léčbě zažívacího ústrojí při trávicích neduzích. Bylinka pomáhá eliminovat nadýmání, pocit plnosti, nepříjemný diskomfort v břišní oblasti. Trápí-li nás zažívání, lze ji popíjet 30 minut před jídlem v celkovém množství asi 150 ml. Lístky se též podávají při astmatu a horečce. Mírní projevy revmatismu, nachlazení, únavu, bolest hlavy a kožní ekzém. Při uštknutí hadem či štírem se bazalka podává jako protijed.

Rostlina se vyznačuje adaptogenním a protistresovým účinkem.  Mezi další výrazné adaptogeny řadíme například ženšen, rozchodnici růžovou, vitánii, eleutherokok atd. Tyto rostliny mají na organismus příznivý vliv, nespecificky zvyšují jeho fyzickou a psychickou odolnost a chrání jej před poškozením stresem.

V ojedinělé klinické studii byla testována účinnost bazalky posvátné u pacientů s generalizovanou úzkostnou poruchou. Potvrdilo se, že extrakt z listů výrazně snižuje symptomy úzkosti, je tedy možné, že v budoucnosti se osvědčí v léčbě úzkostných poruch. Bazalka posvátná by mohla najít své uplatnění také v léčbě demence.

Bazalka posvátná se vyznačuje antimikrobiálním účinkem a působí proti řadě druhů patogenních bakterií, a to včetně rezistentního zlatého stafylokoka. Protizánětlivé, analgetické a antihistaminové účinky potvrzují tradiční využívání bazalky k léčbě revmatických onemocnění a astmatu. Extrakt z bazalky pak dále snižuje hladinu cukru, ale i cholesterolu v krvi. Bylinka se dále vyznačuje hepatoprotektivním účinkem, kdy chrání játra před poškozením oxidačním stresem a toxickými látkami, příznivě působí při léčbě žaludečních vředů. Působí proti různým typům nádorových buněk. Aplikována zevně působí jako vynikající, zklidňující a rozjasňující pleťové tonikum.

Dávkování a nežádoucí účinky

Bazalka posvátná je bezpečnou bylinkou. Denně se podávají 1-3 g sušené léčivky. V klinických studiích nebyly potvrzeny žádné závažné nežádoucí účinky. Při dlouhodobém užívání zatěžuje ledviny. Bazalka, zejména tinktura z ní, jemně snižuje možnost otěhotnění.

Bazalku posvátnou určitě vyzkoušejte, neboť se jedná o jemnou, hladivou bylinku, která vás svým pozvolným účinkem brzy srovná do latě. V dobrém, samozřejmě. Já ji velmi ráda užívám, trápí-li mne zažívání, účinek se projeví již do druhého dne.

Knížku Zdravou stravou proti únavě od Zuzky Švédové naleznete zde.

V článku jsou použity informace z knihy:

Strunecká, Navrátilová, Patočka, Léčivé byliny a duševní zdraví. Petrovice: ProfiSales s. r. o., 2018. 226 str. ISBN: 978-80-87494-32-5.