Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Už jste si někdy uvařili čaj z bazalky posvátné neboli tulsi? Z bylinky, která je nejenom lahodná, ale také léčivá? Pozor, nepleťme si s bazalkou obecnou, kterou můžeme běžně koupit v obchodě, přidávat do salátu či zpracovat na pesto. Tulsi je výraznější, taktéž i léčivější. Je vlastně darem oplývajícím zajímavými hojivými účinky. A navíc, čaj z ní je opravdu lahodný, chuťově vyvážený a plný, supluje dokonce potřebu kofeinu, nenarušuje však spánek, což se o černém čaji či klasické kávě příliš říci nedá. Tulsi navíc podporuje i naši mozkovou a duševní činnost, takže se výborně hodí pro všechny, kteří jsou ukování na místo a tvoří, splétají myšlenky, které pak předkládají světu v nejrozličnějších detailech a obrázcích. Nadchla jsem vás? To je skvělé, avšak, ruku na srdce, je toho daleko, daleko více.
Bazalka posvátná je jednou z nejdůležitějších rostlin indické ájurvédy, kterou si můžete vypěstovat taktéž na zahrádce. Buď pomocí semínek, případně pak sazenic. Vyžaduje slunné stanoviště s dostatkem vláhy. Bazalka posvátná je jednoletou bylinou, kterou řadíme do čeledi hluchavkovitých. Rostliny se vyznačují vzpřímenou, rozvětvenou lodyhou, podlouhlými vstřícnými listy a drobnými růžovými květy. K léčebným praktikám využíváme list, kořen, ale i plod.
Bazalka obsahuje velké množství silice, v níž hlavními složkami budou eugenol, metyleugenol, karvakrol a nerol. Rostlina též obsahuje triterpenické saponiny, flavonoidy, fenolické kyseliny, taniny či steroidní látky a mastné kyseliny.
Léčivé účinky bazalky posvátné
- posílení imunitního systému,
- antivirotický a antibakteriální účinek,
- protirakovinný účinek,
- diabetes II. typu, kdy bylina stimuluje funkci slinivky břišní,
- antioxidant a adaptogen,
- uklidňující efekt, bylinka celkově upokojuje, pomáhá zvládat stres,
- mírní projevy histaminové intolerance.
Bazalka posvátná je v Indii považována za drahocennou bylinu, jež má v léčitelství, ale i náboženství své významné postavení. Její účinky znali již ve starověkém Řecku a Římě, pozornosti se těšila také v arabských zemích. Název tulsi pochází ze sanskrtu a značí „jedinečný.“ Listy bazalky posvátné se již po mnoha staletí využívají k léčbě zažívacího ústrojí při trávicích neduzích. Bylinka pomáhá eliminovat nadýmání, pocit plnosti, nepříjemný diskomfort v břišní oblasti. Trápí-li nás zažívání, lze ji popíjet 30 minut před jídlem v celkovém množství asi 150 ml. Lístky se též podávají při astmatu a horečce. Mírní projevy revmatismu, nachlazení, únavu, bolest hlavy a kožní ekzém. Při uštknutí hadem či štírem se bazalka podává jako protijed.
Rostlina se vyznačuje adaptogenním a protistresovým účinkem. Mezi další výrazné adaptogeny řadíme například ženšen, rozchodnici růžovou, vitánii, eleutherokok atd. Tyto rostliny mají na organismus příznivý vliv, nespecificky zvyšují jeho fyzickou a psychickou odolnost a chrání jej před poškozením stresem.
V ojedinělé klinické studii byla testována účinnost bazalky posvátné u pacientů s generalizovanou úzkostnou poruchou. Potvrdilo se, že extrakt z listů výrazně snižuje symptomy úzkosti, je tedy možné, že v budoucnosti se osvědčí v léčbě úzkostných poruch. Bazalka posvátná by mohla najít své uplatnění také v léčbě demence.
Bazalka posvátná se vyznačuje antimikrobiálním účinkem a působí proti řadě druhů patogenních bakterií, a to včetně rezistentního zlatého stafylokoka. Protizánětlivé, analgetické a antihistaminové účinky potvrzují tradiční využívání bazalky k léčbě revmatických onemocnění a astmatu. Extrakt z bazalky pak dále snižuje hladinu cukru, ale i cholesterolu v krvi. Bylinka se dále vyznačuje hepatoprotektivním účinkem, kdy chrání játra před poškozením oxidačním stresem a toxickými látkami, příznivě působí při léčbě žaludečních vředů. Působí proti různým typům nádorových buněk. Aplikována zevně působí jako vynikající, zklidňující a rozjasňující pleťové tonikum.
Dávkování a nežádoucí účinky
Bazalka posvátná je bezpečnou bylinkou. Denně se podávají 1-3 g sušené léčivky. V klinických studiích nebyly potvrzeny žádné závažné nežádoucí účinky. Při dlouhodobém užívání zatěžuje ledviny. Bazalka, zejména tinktura z ní, jemně snižuje možnost otěhotnění.
Bazalku posvátnou určitě vyzkoušejte, neboť se jedná o jemnou, hladivou bylinku, která vás svým pozvolným účinkem brzy srovná do latě. V dobrém, samozřejmě. Já ji velmi ráda užívám, trápí-li mne zažívání, účinek se projeví již do druhého dne.
Knížku Zdravou stravou proti únavě od Zuzky Švédové naleznete zde.
V článku jsou použity informace z knihy:
Strunecká, Navrátilová, Patočka, Léčivé byliny a duševní zdraví. Petrovice: ProfiSales s. r. o., 2018. 226 str. ISBN: 978-80-87494-32-5.