Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Nenáročná bylina, která vypadá jako kopřiva, v sobě obsahuje kyselinu rozmarinovou. Její jméno je Perila křovitá (perilla frutescens). Tato kopřiva je oblíbenou bylinou a používá se podobně jako bazalka nebo koriandr, však se také v angličtině běžně nazývá čínskou bazalkou. Japonská skupina vědců kolem Sanbongi C., Takano H., Osakabe N., učinila několik důležitých vědeckých studií, ve kterých prokazovala efekt této byliny u alergií.
Rozmarinová kyselina má protizánětlivý a protialergický účinek. V třítýdenní dvojitě slepé placebové studii bylo 29 lidem, kteří trpěli sezónní sennou rýmou, podávána medikace, která obsahovala v jedné skupině placebo a ve druhé skupině extrakt perilly. Výsledek potvrdil, že na rozdíl od placebové skupiny došlo ve skupině, která užívala extrakt perilly, ke snížení alergických projevů. Tento efekt byl předtím úspěšně zkoumán u myší.
Perilla obsahuje také flavonoid luteolin, který můžeme považovat za imunomodulátor. V celostní medicíně již několik let používáme perillu, který uvedenou bylinu obsahuje, a využíváme jej v boji s alergii. Nejlepší efekt se dostavuje, pokud se svou alergií počítáme a perillou nasadíme již několik týdnů před očekávanou alergickou sezónou v nízkém, preventivním dávkování – a to zvyšujeme s nastupující sezónou tak dlouho, dokud sezóna trvá. S ústupem potíží pak dávkování snižujeme až do vysazení.
Alergie se týká poruchy imunity. Dotyčný člověk se často dostává do zamotaného kruhu svých potíží. Přes zimu sice nemá alergii, ale od podzimu se trápí různými respiračními infekty, kašlem, rýmou, bolestmi v krku – imunitní systém je vyčerpáván a v době, kdy konečně zima přejde a imunitní systém si má odpočinout, přijde alergie… Kolotoč potíží pacienta sužuje, omezuje a vyčerpává. Když konečně i alergie přejde a imunitní systém si potřebuje odpočinout, s podzimem se zase vrátí ony respirační infekty… A tak to jde stále dokola.