Nejlepší zinek: Jak ho vybrat a kde ho najdeme přirozeně?

zinek nejlepší

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Zinek je základním minerálem pro lesklou pokožku, krásné vlasy, přirozenou obranychopnost i hormonální systém. Stravou ho přijímáme primárně z živočišných zdrojů, o něco hůře i z živočišných, přesto je zinek mikronutrientem, jehož deficitem trpí stále více lidí. Jaká je nejlepší forma zinku a na co si dát pozor při dávkování? V jakých potravinách zinek najdeme přirozeně? S jakými dalšími minerály či vitamíny ideálně kombinovat?

Jak funguje zinek?

Zinek patří ke skupině nejdůležitějších minerálů v těle, kde se spolupodílí na činnosti více než 300 různých enzymů. Podílí se na funkci imunitního systému, tvorbě DNA, dělení buněk, zraku, plodnosti i správném fungování kognitivních funkcí.

Účinky zinku:

Na základě povolených tvrzení dle současné legislativy můžeme uvést následující:

  • Přispívá k normálnímu metabolismu kyselin a zásad.
  • Podporuje normální metabolismus sacharidů a makroživin.
  • Přispívá k normální syntéze DNA a bílkovin.
  • Podílí se na normálních rozpoznávacích funkcích.
  • Přispívá k normální plodnosti, reprodukci a hladinám testosteronu.
  • Podílí na procesu dělení buněk.
  • Přispívá k normálnímu metabolismu mastných kyselin a metabolismu vitaminu A.
  • Zinek přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, zraku a pokožky.
  • Zinek přispívá k normální funkci imunitního systému.
  • Zinek přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Podpora otěhotnění

Zinek přispívá k normální hladině testosteronu, který významně ovlivňuje produkci tekutiny důležité pro pohyb spermií. Dostatek zinku ve stravě by si měly pohlídat páry, které hledají podporu otěhotnění. I během následného těhotenství potřebuje miminko k správnému vývoji dostatek mikronutrientů, tedy i zinku. Jídelníček bohatý na zinek pro vás připravila Zuzana Švédová.

Nejlepší zinek pro krásu: antiaging

Zinek nestojí jen za zářivou pokožkou, krásnými nehty a hustými vlasy, ale také za antioxidačními mechanismy těla, které přispívají k ochraně buněk před oxidačním stresem, a tedy i před stárnutím! Zinek je součástí antioxidačního enzymu superoxiddismuzázy pomáhající neutralizovat volné radikály a tím zmírňovat dopady stresu. Správné hodnoty minerálů v těle jsou navíc důležité pro klidný a kvalitní spánek, který je klíčem k přirozené kráse! Mimo zinku můžete pro krásu zařadit kvalitní kolagen nebo kyselinu hyaluronovou.

zena s krasnou pleti

Pro sportovce

Zinek přispívá k optimálnímu stavu kostí a svalů, syntéze DNA i bílkovin, optimálnímu fungování metabolismu, a navíc se podílí na udržení vnitřní homeostázy v těle. Má vliv na hladiny testosteronu a hormonální rovnováhu, což je pro sportovce velkou kapitolou.

Zinek pro děti

I dětská imunita potřebuje kvalitní podporu a zinek by rozhodně neměl chybět. Pro děti doporučujeme kombinaci zinku s vitamínem C, nebo zinek jako součást dětských RAW multivitamínových medvídků z organického ovoce (tedy v té nejlepší přirozené formě).

podpora imunity

Nejlepší formy zinku

Zinek je minerál, který se vyskytuje v různých formách – organických i anorganických.

  • Pikolinát zinečnatý, glukonát zinečnatý – zinečné organické soli s dobrou absorbcí.
  • Bisglycinát zinečnatý – chelátová sloučenina představující jednu z nejlepší forem, jak doplnit zinek. Má skvělou biologickou dostupnost a je citlivý k zažívání, což oceníme tehdy, pokud potřebujeme doplnit zinek ve větším množství.
  • Citrát zinečnatý – organická forma, která je sice lépe vstřebatelná než anorganické varianty, ale může dráždit zažívání. Je však velmi vhodný do doplňků stravy, ve kterých podporuje vstřebatelnost jiných látek, konkrétně třeba kombinace liposomálního vitamín C a zinek.
  • Oxid zinečnatý – levná a hojně rozšířená varianta v podobě anorganicé slouženiny, ze které tělo vstřebává sotva 10 %.

Nejlépe vstřebatelný zinek

U zinku vybíráme prioritně organické formy, tak jako při suplementace hořčík, protože chceme, aby měla forma zinku vysokou vstřebatelnost. Jako doplněk stravy jej seženeme ve formě kapslí i sprejů… My doporučujeme bisglycinátovou formu zinku, která se pyšní skvělou biologickou dostupností a výbornou vstřebatelností (chelátová varianta). Na rozdíl od organických forem je šetrná k zažívání.

Při výběru si také zkontrolujte, z jakého materiálu jsou použité kapsle, a zda neobsahují syntetická plnidla, protispékavé látky, aromata a konzervanty.

Kolik zinku potřebujeme? Nepředávkovat se?

Nedostatkem toho minerálu trpí mnoho lidí, protože jednou z příčin nedostatku zinku je chronický stres. Protože jej vylučujeme při pocení, na jeho nedostatek by si měli dát pozor i sportovci. S nedostatkem se velmi často potkáváme v ordinaci u žen, seniorů a u některých konkrétních typů pacientů. Za nedostatkem může být i přemíra konzumace alkoholu, sladkých jídel, bílé mouky, sycených sladkých nápojů na úkor čerstvé zeleniny a ovoce.

O projevech nedostatku zinku jsme psali již dříve. Dlouhodobě odborníci nedoporučují překračovat 25 mg zinku za den pro dospělého, protože se můžeme předávkovat. Mimo akutních obtíží přebytek může způsobit změny ve vstřebávání železa a mědi.

V jakých potravinách je zinek?

Obecně je tento minerál dostupnější z živočišných zdrojů, mezi které patří maso, vejce, ústřice, mléčné výrobky a játra.

zinek v potravinach

Z rostlinných zdrojů zařazujeme kvasnice, dýňová a konopná semínka, kešu, moringa prášek, celozrnné obiloviny, melounovou slupku, luštěniny a kořenovou zeleninu, avšak právě obsah fytátů a vlákniny v rostlinných zdrojích vstřebatelnost podstatně zhoršuje. U ovesných vloček obsah fytátů snadno snížíme namočením přes noc. Zinek obsahuje i kvalitní hořká čokoláda, na které si navíc pochutnáte!

rostlinne zdroje zinku

TIP Celostní medicíny: Jak si poradit s antinutrienty v potravinách? O tom je webinář Institutu funkční medicíny a výživy.

Proč zinek kombinovat s dalšími minerály a vitamíny?

Protože přesně takto se vyskytuje přirozeně v potravinách. Jednotlivé nutrienty se vzájemně podporují při vstřebávání, nebo společně podporují v těle podobné funkce.

  • Nejlepší volbou je při nástrahách podzimu zinek a vitamín C.
  • Zinek, selen, měď – je naprosto skvělá kombinace, protože se v řadě funkcí efektivně doplňují – společně podporují správnou funkci metabolismu, přirozenou obranyschopnost a antioxidační kapacitu těla.
  • Známá je i kombinace zinku s hořčíkem, ideálně doplněná o vitamín B6, který ovlivňuje vstřebávání zinku v tenkém střevě. Tuto varinatu mohou volit ti, kteří chtějí mimo benefitů zinku podpořit svou nervovou soustavu a psychickou pohodu.
  • Selen se zinkem umí umocnit efekt kotvičníku, potěší tedy hlavně pány.
  • Naopak se vyhněte kombinaci zinku s vápníkem, působí proti sobě!

Kdy doplnit zinek doplňky stravy?

Ideálně zvládneme příjímat dostatečné množství zinku z pestré stravy. Takto přijatý zinek je pro těle nejlépe využitelný už samotnou formou, ale také tím, že se v potravinách vyskytuje v doprovadu jiných minerálů a vitamínů.

Pokud však patříte do následujících skupin, doporučujeme zvážit suplementaci či ji minimálně konzultovat s odborníkem.

  • Nezvládáte jíst dostatečně pestrou stravu dlouhodobě.
  • Máte výživová omezení, kvůli kterým potraviny bohaté na zinek nesmíte.
  • Jste vegetariáni nebo vegani.
  • Máte zrovna náročné období (práce, zkouškové období, emocionální zátěž).
  • Jste neustále ospalí, stále hledáte kapesník, případně jste se našli v příznacích nedostatku zinku.