Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Zinek patří k minerálním prvkům, který je sice obsažen v našem těle v relativně malém množství, ale o to má větší význam. Co vlastně může způsobovat nedostatek zinku? Na co je vlastně zinek dobrý?
Na co je dobrý zinek?
Je toho poměrně dost. Pokud nemáme dostatek zinku, cítíme se unavení a může se to projevit změnou nálad a psychickými projevy. Hlavně dámy zaznamenají zhoršený stav kůže, která je více suchá, hůře se hojí její poranění. Rovněž vlasy a nehty jsou lámavější a objevuje se i nepříjemný problém – bolavé koutky. Dokonce může dojít k vypadáváním vlasů a ke vzniku kožních lézí, pokud je nedostatek výraznější. Může se také projevit zvýšeným sklonem k průjmům. U těhotných žen to může znamenat zdravotní komplikace. Pokud je nedostatek zinku výrazný, může zapříčinit vrozené vady dětí a spontánní potraty, mírnější nedostatek způsobuje zpomalení růstu plodu, nízkou porodní váhu a komplikace při porodu. Zinek pozitivně působí i na chuť k jídlu a jeho nedostatek vyvolává nechutenství. Znamená také oslabení imunity (v přírodních přípravcích je právě proto kombinován s vitamínem C na podporu imunity). Je také důležitý pro tvorbu kolem 200 enzymů a k tvorbě některých bílkovin. Je velmi důležité zdůraznit, že odborníci uvádějí, že už mírný nedostatek zinku vede k poruše imunity a vyšší nemocnosti a mortalitě na infekční onemocnění. U dětí se projevuje zpomalením růstu. Deficit zinku je častý u seniorů, zvláště hospitalizovaných a může se projevovat špatným hojením ran.
Jak může vlastně k nedostatku zinku dojít?
Může chybět v potravě – což je zejména výrazné u alkoholiků a pacientů s mentální anorexií. Může to být dáno i nevhodným složením jídelníčku při nejrůznějších dietách. Může dojít k jeho zhoršenému vstřebávání při některých nemocech trávicího traktu. Kromě těchto zmiňovaných příkladů mohou nedostatkem zinku trpět pacienti s jaterními problémy, nemocnými ledvinami či onkologičtí pacienti.
Zinek v potravinách
Zinek se ve větším množství nachází v potravinách, jako je maso, kvasnice, vejce a mléčné výrobky či játra. Pro vegany a vegetariány můžeme zmínit, že je obsažen také v celozrnných obilovinách, luštěninách, kořenové zelenině. Ovšem nicméně je nutné zdůraznit, že je lépe využitelný z živočišných než z rostlinných potravin, ze kterých se hůře vstřebává pro obsah fytátů, vlákniny a některých dalších látek. Doporučená celková denní dávka je 15 až 20 mg denně, některé zdroje uvádějí menší dávky 10 mg pro muže a 7 mg pro ženy. Pokud tuto dávku několikanásobně překročíme, může dojít k předávkování, což se projeví bolestmi břicha, nevolností a zvracením. K předávkování může dojít i během infuze či během hemodialýzy. Na závěr je důležité připomenout, že pokud užíváme větší množství zinku, může dojít ke zhoršení vstřebávání mědi v žaludečním traktu. To se projeví vznikem anémie zapříčiněné nedostatkem mědi.