Zinek a jeho význam ve výživě

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Víte, že podle mého diagnostického přístroje, který se jmenuje kvantový analyzátor magnetické rezonance, trpí především ženy častým nedostatkem zinku?

Co nedostatek zinku může způsobit a jak jeho zastoupení v těle zvýšit? Zinek je esenciální mikroprvek, Jeho využitelnost z potravin se pohybuje okolo 10 až 50 0%, podle toho zda se společně se stravou dostávají do těla fytáty – zelené fazolky, brokolice, soja, nebo také fosforečnany – slané uzeniny, tavené sýry a polotovary.  Jeho význam v organismu spočívá v tom, že je obsažen nebo aktivuje řadu enzymů a tím se tak účastní celé řady důležitých reakcí v těle. Denní potřeba zinku se odhaduje na 12 až 20 mg. Jiné zdroje uvádějí odlišnou potřebu cca 15 až 20 mg denně, a opět jiné zdroje uvádějí dokonce menší dávky – 10 mg pro muže a 7 mg pro ženy.

Nedostatek zinku má následující projevy:

  • u našich nejmenších se projevuje nechutenstvím, zpomaleným růstem
  • v pubertě a adolescentním věku může vést mimo retardace růstu i k narušení pohlavního vyzrávání
  • v dospělosti jsou nejčastějšími projevy padávání vlasů, lámavost nehtů, kožní problémy, únava, poruchy imunity, zhoršení zraku, špatná hojivost ran a zlomenin kostí, u mužů nedostatek zinku může nepříznivě ovlivnit funkci prostaty a přispět k jejímu zbytnění
  • Nedostatek zinku zinku je častý u seniorů, zvláště hospitalizovaných a může se projevovat špatným hojením ran

Jak jsem psala výše, je velmi důležitý pro tvorbu kolem 200 enzymů a k tvorbě některých bílkovin. Odborníci upozorňují, že už mírný nedostatek zinku vede k poruše imunity a vyšší nemocnosti a mortalitě na infekční onemocnění. Nedostatek zinku způsobuje málo pestrá strava, chudá na mikro i makroživiny, dále zinek často chybí lidem trpících mentální anorexií nebo alkoholikům, často se setkáváme u nedostatku zinku u osob s nemocemi trávicího traktu, jako jsou Crohnova nemoc, nebo při onemocněních ledvin či jater. Další skupinou jsou pak onkologičtí pacienti.

Zinek je bohatě obsažen v těchto potravinách – maso, kvasnice, vejce, mléčné výrobky a játra. Pro vegany a vegetariány musím důrazně zmínit, že je obsažen také v celozrnných obilovinách, luštěninách a kořenové zelenině. Ovšem dodávám, že je lépe využitelný z živočišných, než z rostlinných zdrojů, ze kterých se hůře vstřebává právě pro obsah fytátů, vlákniny, atd… Zinkem je možno předávkovat se. Tyto situace mohou nastat při infuzi nebo během hemodialýzy v nemocnici. Projevem akutního nadbytku jsou bolesti břicha, nevolnosti a zvracení.

Nerada doporučuji komplexy chemicky získaných vitaminů v kapslích, chemické náhražky stravy a další nepotřebné doplňky na růst vlasů se zinkem. Vždy je výhodnější, a z hlediska dlouhodobého zdraví efektivnější a bezpečnější, přijímat veškeré živiny z potravy. Využitelnost živin z normálního, běžně dostupného a dobře zkombinovaného jídla je prostě a jednoduše vyšší. A naopak, je třeba známo, že nadbytek zinku vyvolaný nadměrným příjmem z doplňků stravy se zinkem zhoršuje vstřebávání mědi v trávicím traktu. Nedostatek mědi v těle se pak může projevit jako anémie z nedostatku mědi.

Pokud ze zdravotních, nebo náboženských, či jiných důvodů nemůžete konzumovat některé potraviny, které jsou přirozeným zdrojem zinku, nebo máte podezření, že na nedostatek zinku trpíte, můžete jej doplnit i přírodně a bez chemie. Bylinné směsi s Moringou olejodárnou nebo čistý prášek z Moringy mohou být pro Vás to pravé, neboť je po právu popisována jako velice všestranná, užitečná rostlina s bohatým zastoupením živin, vitaminů a minerálních látek. I díky všestrannosti a bohatému zastoupení živin se Moringa označuje názvy jako „zázračný strom“ či „zelený diamant“. Přidejte jej do jogurtu s piniovými semínky, ovesnými vločkami a kouskem sezónního ovoce a máte vyloženě super-snídani nebo svačinu, která zasytí na 3 hodiny bez gramu přidaného rafinovaného cukru. Jde to zdravě i chutně, tak s chutí do toho!