Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Nachlazení

15.09.2013
Nachlazení Dnes probereme běžný problém, jakým je nachlazení. Je to však skutečně jen běžný problém? Jsou zasaženy horní cesty dýchací. Zpočátku se na vzniku podílejí viry, přenáší se kapénkovou formou při kašli nebo dotykem. Zvláště tehdy, když se jedinec prochladí, příznaky se projeví po 12 hodinách až třech dnech po kontaktu s virem. Příznaky získávají na intenzitě. Virus napadne imunitu, oslabí ji a umožní tak, aby se přemnožila bakterie, potom dochází ke komplikacím, jako jsou bakteriální záněty uší či průdušek. Léčená nemoc trvá 7 dnů a neléčená týden. Tak se traduje v lidovém přísloví. A skutečně to tak ve své podstatě je.

 

Chřipka začíná zimnicí, bývá pak provázena vždy vysokou teplotou a schváceností a začíná náhle - z plného zdraví. Kdežto nachlazení a katary horních cest dýchacích mohou probíhat bez teploty a převažují neurčité příznaky. V obou případech patří pacient do postele. Nachlazení často provází rýma (nejčastěji virového původu - 200 různých druhů virů, které se přenášejí kapénkovou cestou). Rýmou lze onemocnět dokonce několikrát ročně. Zdravé osoby s dobrou obranyschopností se obvykle zotaví spontánně v průběhu několika dní a bez zvláštní léčby. Rýma je však vysoce nakažlivé onemocnění, které se šíří v průběhu kašle, kýchání a cestou nemytých rukou, které byly předtím v kontaktu s výměšky z nosu, případně vykašlanými hleny. Rýmu podporuje nadměrná konzumace hlenotvorných potravin (jogurty, mléko...).Zde jsou vyjmenovány příznaky:

  • kýchání - záchvatovité s pocitem zimy
  • rýma - nejprve vodnatá, dráždivá, později hlenovitá, žlutá až zelená
  • bolesti hlavy
  • bolesti uší s pocitem zalehnutí a tlaku, lupání při polykání
  • bolesti krku při polykání, pocit tlaku
  • kašel je zpočátku dráždivý, suchý, potom přechází přes bolestivý, pálivý do kašle vlhkého
  • lehce zvýšená teplota
  • někdy zarudlé a bolestivé hrdlo
  • chrapot

 

Prevence nachlazení spočívá především v posilování celkové obranyschopnosti organizmu - otužováním, zdravou výživou bohatou na ovoce, zeleninu, podáváním vitamínů a volbou vhodného oblečení. Pokud jsme nakažení nebo se vyskytujeme v okolí nemocného, snažíme se, aby se infekce nerozšiřovala. Používáme papírové kapesníky, často si myjeme ruce a máme oddělené nádobí. Celoročně posilujeme své tělo pobytem na čerstvém vzduchu, dbáme na dostatečnou vlhkost vzduchu v prostorách, kde se pohybujeme, a v období zvýšeného výskytu onemocnění z nachlazení se pokud možno vyhýbáme větším seskupením lidí (hromadná doprava apod.). Hned při prvních příznacích akutního stavu je třeba ulehnout či zůstat v klidu a pít dostatek tekutin, zajistit tmu a dostatečný spánek. Smrkat do papírových kapesníků, často větrat.Prevence: vyhýbat se větším kolektivům, zvýšit dávky vitamínu C na 500 až 1000 mg denně: Preparát Vitamín C 1000. Případně užívat i doplňky stravy - imunostimulační preparáty - přípravky s echinaceou.

 

V případě, že problémy neustoupí po 3 - 5 dnech či dochází ke komplikacím, navštivte lékaře. Zvláště když jsou teploty vysoké nebo kolísají. Varovat by vás měl i dlouhodobý kašel s bolestmi na hrudi a dušností. Také vykašlávání hlenu zabarveného do žluta či zelena, bolesti hlavy, zhoršující se únava, nechutenství až zvracení a průjem delší než čtyři až pět dní. Horečku však není dobré předčasně snižovat. Jde o obranný systém organizmu. Antibiotika jsou u jinak zdravých lidí kontraindikována!!! Nepůsobí proti virům!!!


Léčbu můžeme dále podpořit i bylinným čajem. Pozor ale na kombinaci antitusik, tedy léčiv tlumících kašel, s expektoračními čajovými směsmi, které naopak usnadňují vykašlávání, což by znamenalo, že by se pak v dýchacích cestách mohl hlen hromadit. Při nemocech dýchacích cest má česnek hned několik léčivých účinků - antibiotický, ničí původce nemoci v těle. V pravidelných dávkách, 1 - 2 stroužky česneku alespoň 3 x denně. Stimuluje pocení a podporuje čištění dýchacích cest a odkašlávání. Česnek obsahuje velké množství látek významných pro lidský organizmus. Ať jsou to minerály (vápník, železo, hořčík, sodík, draslík, fosfor, zinek, jód, selen, mangan, měď), vitaminy (B1, B2, B6, C, A, niacin, kyselina listová), enzymy… Jednou z jeho nejvýznamnějších složek je alliin, přeměňující se na allicin, silné přírodní antibiotikum. Allicin má velmi široké spektrum působení na mikroorganizmy, ničí jak viry, tak bakterie, díky tomu tedy česnek nazýváme jedním z nejúčinnějších přírodních antibiotik. Když se nachlazení podcení, snadno přejde do chronického stavu. V takovém případě netrvá léčení týden, ale může se hodně, hodně protáhnout.

 

 

Celková nabídka přípravků proti nachlazení.

Doporučujeme produkt Echinacea s vitamínem C.


Související články:
Posílení imunity
Chrapot
Chřipka
Chřipka - Vaše mysl je nejlepším preventivním lékem
Dřív než přijde chřipka
11 způsobů, jak posílit imunitu
Chřipce se umíme dobře bránit
Nedejte chřipce šanci
Horečka je vaším přítelem, strach z ní je zbytečnou fobií
Děti a nachlazení
Viry bez šancí
Onemocnění horních cest dýchacích
Trvalé prochlazení? Už ne...
Recidivující infekce z nachlazení
Zubaté slunce a jarní chřipka


15.09.2013
autor: MUDr. Pavel ŠÁCHA
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

199,- Kč

390,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS