Může nám organické jídlo z „pytlíku“ nahradit plnohodnotné jídlo?

AdobeStock 315284656 scaled

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Dnešní hektická doba se podepisuje na našem zdraví nejen z hlediska zvýšeného stresu, nedostatečného spánku, ale také mnohdy nepravidelnou a nevyváženou stravou. Jelikož se zdravý životní styl neodmyslitelně podepisuje na fungování našeho imunitního systému, pojďme se společně podívat, do jaké míry dokáže organické jídlo optimalizovat naše zdraví.

Všichni velice dobře známe ty bláznivé dny, kdy jen běžíme z jedné schůzky na druhou, e-mailová schránka praská ve švech a náš to-do list stále nebere konce. V tyto náročné momenty se velmi snadno uchýlíme ke kompromisům ve stravování. Často se jen odbydeme něčím rychlým do ruky, což je sice praktické řešení, ale většinou nezdravé a výživově naprosto nedostatečné. Tyto nabité dny jsou totiž přesně těmi momenty, kdy naše tělo potřebuje ještě důkladnější péči než obvykle. Měli bychom mu dopřát dostatek antioxidantů, aby si poradilo se stresem, podpořit svou imunitu a ujistit se, že našemu tělu dodáváme vše, co potřebuje, aby si i v náročných chvílích dokázalo udržet své zdraví.

Jsou naše těla připravena na funkční jídla? 

Naše těla jsou úžasná! Dokážou nás uzdravit, dokážou bojovat s viry, dokážou obnovovat tkáně i orgány, dokážou si zapamatovat bakterie a mnoho dalšího – ALE k tomu, aby byly schopny tyto procesy provádět, potřebují dostatek správných živin.

Optimalizujete svůj jídelníček? 

Mnoho z nás se snaží jíst zdravě, ale v našich uspěchaných všedních dnech není vždy snadné dodat tělu ty správné živiny v dostatečném množství. Pokud patříte mezi ty, kteří snídají téměř mezi dveřmi nebo k obědu často ulovíte něco rychlého na benzínce, je o důvod víc číst dál.

Spojení „funkční jídlo“ možná na první dobrou nezní příliš lákavě, nicméně je to velmi jednoduchý a praktický způsob, jak zajistit svému tělu vše, co potřebuje. Pokud máte doma psa, kočku nebo třeba koně, nejspíš mu podáváte funkční krmivo, které je optimalizované tak, aby jejich organismus dostal všechno potřebné, třeba jen v jedné porci. Existují dokonce výzkumy, které ukazují, že naši mazlíčci díky tomu žijí déle a kvalitněji, než kdyby jedli lidské jídlo.

Kvalita každodenního života vede k dlouhověkosti

Současný trh je doslova zaplaven reklamami na nutričně vyvážená jídla „v prášku“, která by měla tento problém vyřešit. Vždy je však potřeba se zaměřit na skutečné složení a formu zpracování. Z kolika ingredienci a v jaké kvalitě se produkt skládá? Obsahuje zahušťovadla, sladidla, umělé příchutě nebo plniva?

Dnes už víme, co všechno by takové funkční jídlo mělo obsahovat. V běžném životě je však mnohdy náročné zajistit, abychom všechny tyto živiny měli v jídle obsaženy.

HEAL (Holistic Eating And Living) tento problém řeší. 34 výživných organických superpotravin dokonale spojených v jedno jídlo, které nejenže zasytí, ale také tělu dodá všechny potřebné živiny.

Toto plnohodnotné jídlo, které ocení nejen aktivní sportovci, cestovatelé nebo všichni ti, kteří neví kam dříve skočit, obsahuje:

  • všechny skupiny živin ve správném množství
  • probiotika, ve 2 odměrkách najdete až 15 g vlákniny
  • antioxidanty a přírodní raw vitamíny a minerály s jejich přirozenými enzymy.

Enzymy z čerstvého ovoce a zeleniny jsou často přehlížené, byť mají v našem těle důležitou funkci – pomáhají totiž rozložit a vstřebat všechny přijímané nutrienty. Kromě makroživin (bílkoviny, tuky a sacharidy), již zmíněných antioxidantů, vitamínů a minerálních látek, doplňují složení ty nejpřínosnější bylinky, které poskytují protizánětlivou podporu a přispívají ke správné funkci řady orgánů – a to vše v jednom jídle.

Vize výživného jídla

V HEAL, Holistic Eating and Living, vytvořili koncept stojící na celistvosti a pestrosti potravin, přírodním a čistém složení bez jakýchkoliv aditiv.

„Všechny ingredience v HEAL jsou pečlivě vybrány pro svou funkci a nutriční hodnotu. Každá z nich má v plnohodnotném jídle své čestné místo,“ říká zakladatelka HEAL Birgitte Emborg.

Birgittinou vizí bylo sestavit „dokonalé jídlo“ a díky svým znalostem z přírodní medicíny, téměř 20 letům mezinárodní praxe v oblasti suplementů a svému nedávnému vzdělání v oblasti výživy na Stanfordské univerzitě k tomu měla skvělé předpoklady. Své „dokonalé jídlo“ tak zakládá na nejnovějších výzkumech v oblasti zdraví a výživy.

Ve dvou odměrkách (cca 100 g) tohoto prášku doplníte vašemu tělu:

Mandle, kokos, chia semínka, bobule goji, kokos, banán, rýži, kurkumu, červenou řepu, ovesné vločky, skořici, vanilku, špenát, zelí, čekanku, olivový olej, brokolici, borůvky, maliny, ostružiny, celer, zázvor, mrkev, jahody, petržel, česnek, květák, jablko, rajčata, růžičkovou kapustu, cibuli, hroznové víno, chřest, třešně, papriku a probiotika.

Vhodný pro vegetariány, vegany i jedlíky masa

Jak lze vidět v seznamu ingrediencí, HEAL je založen na čistě rostlinných složkách a je optimalizován pro vegany. Jedna porce obsahuje 24 g bílkovin (což je maximum, které z jednoho jídla dokážeme vstřebat), dobré sacharidy, zdravé tuky a navíc vitamín B12, vápník (hořčík), zinek, železo a vitamín D, kterých můžete mít nedostatek, pokud se stravujete bez masa a mléčných výrobků.

Nejnovější výzkum Stanfordské univerzity

Naše ideální jídlo by mělo být složeno z mnoha různých zdravých ingrediencí, které by měly být v celistvé, přírodní a syrové podobě.

Dle nejnovějších výzkumů bychom se měli snažit konzumovat minimálně 30 druhů ovoce, zeleniny, obilovin, semínek a ořechů týdně a přijímat až 30 gramů vlákniny denně. Nové pravidlo říká, že ideální příjem vlákniny je 14 gramů na 1000 kalorií. Ženy by tedy měly mít v průměru asi 28 gramů vlákniny denně a muži až 35 gramů vlákniny denně, což není tak jednoduché! To je důvod, proč HEAL obsahuje 15 g vlákniny v jediném jídle.

Jak předcházet tvorbě špatných návyků a napravovat ty, které už máte

Je v pořádku, že jídlo máme spojené s potěšením a rádi si ho užíváme. Naše tělo si ale bohužel velmi snadno dokáže vypěstovat závislost na cukru, soli, tuku a dalších ingrediencích, které bychom měli jíst jen v omezeném množství. A často zaměňuje dobré tuky z ořechů a obilovin se špatnými zdroji tuku a cukru ze sladkostí a sladkého pečiva. Možná znáte ten pocit, kdy vaše tělo po „něčem“ doslova touží, ale už nám nepoví, že by to mělo být ze zdravého zdroje. Snadno si tak můžeme vytvořit extrémně špatné stravovací návyky, přestože náš záměr splnit našemu tělu jeho přání je vlastně dobrý. Tato neodolatelná chuť na „něco“ se tak pro nás pomalu stává destruktivní.

Funkční jídlo vás tohoto dilematu může jednoduše zbavit tím, že tělu pravidelně dopřejete všechny potřebné živiny z kvalitních zdrojů. A to tak jednoduše! Stačí smíchat s vodou či rostlinným mlékem a je hotovo. Během několika sekund si vytvoříte lahodné smoothie dle vlastního výběru a chuti. Například oblíbenou kombinací Birgitte jsou maliny, ovesné vločky a citron.

Množství jídla lze upravit podle individuální kalorické potřeby – lze jej tedy použít i při hubnutí nebo při přísném tréninkovém plánu, kdy tělo potřebuje výživu navíc. Vždy přesně víte, co konzumujete.

Osobně doporučuje také olympionik Luboš Jančařík.