Motivace jak přestat kouřit

cm cigareta1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Z kuřácké kalkulačky: Na jednom serveru jsem použil kuřáckou kalkulačku, abych si udělal představu o tom, co znamená být kuřákem, a to nejen po stránce zdravotní, ale i ekonomické. Zadal jsem do kalkulačky vymyšlené informace, že kouřím 20 let, 40 cigaret denně…

E-mailem mi přešla odpověď:

  • Celkem jste dosud vykouřil 292.000 cigaret.
  • V dnešních cenách jste za ně utratil 1 022 000,00 Kč.
  • Na spotřební dani, dani z přidané hodnoty a dani z příjmů jste dal našemu státu přibližně 870 160,00 Kč.
  • V plicích se vám usadilo zatím přibližně 1 401,60 g dehtu. Ten už vám tam z větší části zůstane.
  • Když dnes přestanete kouřit, od zítřka ušetříte denně 140,00 korun. Za týden to bude 980,00 Kč, za měsíc 4 200,00 Kč. A za jeden rok 51 100,00 Kč.
  • Svým plicím ulevíte, protože do nich nepřijde dalších 70,08 g dehtu ročně.

Některé onkologické výzkumy uvádějí, že kritickou hranicí pro velké riziko vzniku rakoviny plic je 200.000 vykouřených cigaret. Jak jste na tom v tomto ohledu?

Vy jste tuto hranici již přesáhl!

Statistika tedy říká, že máte velkou pravděpodobnost vzniku tohoto smrtelného onemocnění. Jestli se tak skutečně stane, to záleží na mnoha okolnostech (geny, odolnost nebo vlivy prostředí). Tolik citace z oné kuřácké kalkulačky.

Osobní příběh a motivace

Jsem nesmírně rád, že jsem s kouřením přestal, a nyní již 30 let nekouřím. V mládí jsem sportoval, dělal jsem atletiku a veslování. Dá se říci, že jsem měl dobrou fyzickou kondici, běhal jsem dlouhé, vytrvalostní běhy, běhal na běžkách. Pak přišla vysoká škola, po jejím ukončení vojna, zaměstnání, služby v nemocnici, stavba domku a tehdy jsem začal s kouřením.

Jednoho dne mě kamarádi vyzvali: Chybí nám jeden běžec do party, abychom se mohli jako kolektiv nemocnice účastnit tradiční Krkonošské sedmdesátky… Výzvu jsem s úsměvem na rtech přijal, vždyť jsem takové běhy a jim podobné akce absolvoval několikrát.

Došlo k plánované akci. Start ve Špindlerově Mlýně, délka trati 70 km. V první části bylo asi 5 km stoupání s velkým převýšením, abychom se dostali na vysokohorskou trasu, kde vlastní závod probíhal. S velkým úsilím jsem ono převýšení překonal, ale na vrcholu jsem zjistil, že jsem u konce se silami a dechem, a to mě čekalo ještě zbývajících 65 km! Nebudu dále líčit, co jsem si na trati zažil. Nicméně pro mne jako pro sportovce to byla hrozná zkušenost a jednoznačně a bez zaváhání jsem se rozhodl, že s kouřením přestanu, a skutečně jsem to udělal, okamžitě a navždy. Následující rok jsem onen závod absolvoval znovu a za svůj výkon jsem se již nemusel stydět.

Moje motivace byla jasná!

Od té doby se snažím s kuřáky komunikovat a pomáhám jim, aby se jim podařilo s kouřením skoncovat. Není to snadné, je to vždy individuální. Jde o to, jaký program má dotyčný člověk v hlavě. Aby se mu podařilo přestat kouřit, potřebuje svůj špatný program změnit, potřebuje motiv, musí se přestat vymlouvat na různé objektivní okolnosti, proč toho nemůže nechat. Použil jsem své vlastní svědectví, abych lidi – kuřáky povzbudil. A přeji jim lepší zdraví a za ušetřené peníze ať si splní některý ze svých snů.

Doporučujeme knihu Snadná cesta jak přestat kouřit.