Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Mořský kolagen

17.05.2016
Pleť bez vrásek

Kolagen je důležitá látka v našem těle. Tvoří až 30 % bílkovin v tělech savců, kde je ve formě kolagenních vláken složkou mezibuněčné hmoty. Zabezpečí pružnost a pevnost kůže, ale také dobrý stav vazivového a kloubního aparátu. Problém nastává se zvyšujícím se věkem, kdy tělo přestane produkovat dostatečné množství kolagenu. Jeho nedostatek pak má za následek stárnutí kůže, zhoršenou kvalitu vlasů, lámání a třepení nehtů, tvorbu vrásek, ale zejména bolesti kloubů a zhoršenou pohyblivost, protože kůže, vazy a klouby přicházejí o svoji pružnost.

Kolagen je obvykle získáván ze zvířecích zdrojů, nejčastěji užívaný bovinní kolagen například z kravské kůže. Při výrobě se používá i vepřový kolagen. Ovšem narůstající obavy z infekčních agens, jako je slintavka a kulhavka, BSE a virové infekce v hovězím kolagenu, přinutily výrobce hledat jiné zdroje kolagenu, které nalezly pod mořskou hladinou.

 

Mořský kolagen je vláknitý protein získávaný ze šupin nebo kůže ryb žijících ve slané vodě, včetně tresky a lososa. Tento kolagen má antioxidační vlastnosti, které se využívají v různých kosmetických přípravcích. Právě takové dermatokosmetické produkty slouží k tomu, aby zabránily či zlepšily poškození pleti, které způsobují negativní faktory v okolním prostředí (ultrafialové paprsky, nízká vlhkost vzduchu a další faktory).

 

Výrobci těchto přípravků z mořského kolagenu zmiňují pokus, kdy se vědci snažili prozkoumat vliv mořského kolagenu na kůži stárnoucích myší. Myšky, které dostávaly mořský kolagen ve formě peptidů, měly výrazně silnější epidermis - pokožku. V kůži těchto myší zjistili vědci prudký nárůst v počtu a aktivitě fibroblastů v kůži myší ošetřovaných mořským kolagenem (fibroblasty jsou buňky, které mají zásadní roli v tvorbě nových pojivových tkání, jako je kůže).

 

V jiném uváděném laboratorním experimentu zkoumali odborníci vliv mořského kolagenu na růst kostí u laboratorních potkanů. Došli k závěrům, že zvyšuje velikost, hustotu a tvrdost stehenních kostí u samců potkanů (nikoliv u samic!). Samozřejmě výsledky obou dílčích studií musí být potvrzeny dalšími provedenými studiemi.

 

V kosmetických přípravcích hraje kolagen a tedy i ten mořský důležitou roli. Pomáhá k hydrataci pokožky (dá se říci obrazně, že pomáhá “nabobtnávat kůži”). V některých doplňcích stravy na podporu zdravého růstu vlasů a dobrého stavu pokožky se mořský kolagen kombinován i s dalšími složkami, jako jsou například sójové peptidy, zinek, vitamin B6, sójový lecitin nebo vitamín C.

 

Pozor si mají dát lidé, kteří jsou obecně alergičtí na mořské produkty - ti by se měli před užíváním přípravků s obsahem mořského kolagenu nejprve poradit se svým ošetřujícím lékařem.


Související články:
Kolagen
Glucosamin a klouby
Mořský chondroitin


17.05.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Priessnitzův obklad
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Jak vyčistit ucpané cévy?
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Hemofilové nákazy
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Zdravé vánoční cukroví
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Červený čaj neboli Pu-Erh
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…

663,- Kč

558,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS