Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Listnatec bodlinatý

19.04.2015
Listnatec bodlinatý

Listnatec bodlinatý (Ruscus aculeatus) pochází ze západní a jižní Evropy, severozápadní Afriky a jihozápadní Asie. Je to stále zelený keř, který může být i vyšší než jeden metr. Jedná se svým růstem trochu o netradiční keř, protože větve vyrůstají přímo ze země. Má malé bílé květy. Plodem je bobule o průměru pět až deset milimetrů. Přezimuje na světle v chladu, avšak bez přítomnosti mrazu.

Jako rostlinná droga se používají čerstvé mladé výhony a sušený podzemní oddenek. Z přírodních látek obsahuje steroidové saponiny, něco málo silice a látky označované jako ruscogeniny. Některé málo kvalitní přípravky právě tyto zmíněné ruscogeniny neobsahují.

 

Je prokázáno, že listnatec bodlinatý pozitivně ovlivňuje elasticitu žilních stěn, napomáhá omezovat tvorbu otoků a přispívá k pocitu svěžesti a lehkosti nohou. Účinné látky z kořene a mladých stonků – ruskogeniny a neoruskogeniny – zmenšují kapilární hyperpermeabilitu. Některé zdroje uvádějí, že v klinických studiích byla prokázána prospěšnost kombinace těchto účinných látek s kyselinou askorbovou a bioflavonoidy. Dále je zmiňováno, že francouzští vědci jako první odhalili, že listnatcový extrakt způsobuje smrštění cév a má také protizánětlivý účinek. Od té doby se objevuje v přípravcích pro léčbu žilní oběhové nemoci (speciálně pro ženy, které si stěžují na pocity tíže v nohou) a hemeroidů.

 

Další, zatím počáteční výzkumy ukazují, že jednoduchý alkoholový extrakt z celých oddenků listnatce měl velmi silný vliv na zužování periferních cév. K dalším působením na cévy je důležité mínit, že zvyšuje tonus pomalého žilního systému a snižuje kapilární lomivost. Díky enzymatickému vlivu snižuje bolest a otoky.  Extrakt z listnatce tedy příznivě ovlivňuje i nedostatečný krevní oběh v končetinách. Byly prokázány také protizánětlivé vlastnosti listnatce. Proto je doporučován jako doplněk léčby hemoroidů a cévních problémů včetně zánětů. Pro svůj protizánětlivý efekt mohou být použity i u zánětu žil, post-trombotického syndromu či pooperačních žilních problémech či ostatních poruchách periferní hemodynamiky.

 

Při dodržení doporučovaných dávek nejsou uváděny žádné vedlejší účinky kromě příležitostné nauzey (nevolnosti) nebo gastritidy. U citlivých osob mohou účinné látky vyvolat podráždění žaludku. V takovém případě je dobré brát léčivý prostředek při jídle.

 

Na závěr je možné zmínit, že z listnatce se také připravuje čaj ze sušeného oddenku. Zelenina z listnatce se například ovšem nevyrovná chřestu. Není tak vydatná a chutná spíše trpce nebo hořce. Listnatec ve větším množství může způsobit průjem. Vhodnější je použití zelených větví s plody jako trvanlivé ozdoby v domě. Bobule jsou mírně jedovaté.

 

Celková nabídka přípravků obsahující listnatec bodlinatý.


Související články:
Otoky nohou
Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný
Problémy žil dolních končetin


19.04.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2017 www.celostnimedicina.cz
O násRSS