Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Líska obecná (Coryllus avellana)

26.09.2015
Líska obecná

Velká část z nás si ve spojení s lískovými oříšky vybaví veverku, ale tyto oříšky jsou oblíbenou pochutinou i u lidí a jsou součástí řady kuchařských receptů. Lískové oříšky jsou plody keře lísky obecné, latinsky Coryllus avellana. Tento keř patří do čeledi lískovitých. Původem pochází z regionu Kampánie v Itálii, kde je pěstován již od starověku. Líska obecná je rozložitý keř, který dorůstá výšky až čtyř metrů. Listy jsou mírně chlupaté a vejčitého tvaru. Samčí květy jsou hnědé jehnědy, samičí květy jsou naproti tomu jen nenápadné pupence. Plodem jsou již zmíněné známé lískové oříšky, které obvykle dozrávají koncem léta.

Líska obecná je rozšířena téměř v celé Evropě. Roste i na celém území České republiky. Je vysazována často jen pro okrasu, ale v truhlářství se dá také dobře upotřebit její ohebné a měkké dřevo. Lískové oříšky jsou využívány zejména v potravinářství. Objevují se jako součást čokolád, ale i ostatních cukrovinek. Lisováním se z nich získává olej, který se přidává do potravin a také se využívá v malířství a kosmetice.

 

V tradičním lidovém léčitelství se používají hlavně usušené listy. Z účinných látek obsahují silice, cukry, třísloviny, flavonové deriváty, glykosidy a ostatní látky. Vzhledem ke svíravému účinku tříslovin se používaly k zastavení průjmu a jiných střevních potíží. Také mírně působí spasmolyticky (uvolňují křeče) a mírní peristaltiku (pohyby střev). Také se využíval jejich močopudný (diuretický) účinek, proto se čaj z listů pil při onemocnění močových cest. Připravoval se z nich nálev. Rovněž se z nich pro koupele připravoval odvar. Ten se používal ve formě koupelí při hemoroidech a atopickém ekzému. V dnešní době se ale listy lísky obecné již mnoho nevyužívají pro jejich relativně mírné působení. Občas se v lidovém léčitelství používala i kůra z mladších větví.

 

Jako zajímavost lze zmínit, že lísce obecné byl vždy přisuzován magický a spirituální účinek. Hůl vyrobenou z lískového dřeva nosil např. řecký bůh Hermes nebo germánský bůh Odin. Milovníky komiksů jistě zaujme, že všemocné Thórovo kladivo mělo mít topůrko právě z lískového dřeva. Vidíte a řeklo by se jen oříšky pro veverky!

 

Celková nabídka přípravků obsahující lísku obecnou.


Související články:
Vlašské ořechy
Kešu oříšky
Namáčení, klíčení a sušení: Jak probudit ořechy a semínka k životu a proměnit je v lék
Jak jsou na tom burské oříšky?


26.09.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Priessnitzův obklad
Hemofilové nákazy
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Proč je dobré vystavovat se nepohodlí a diskomfortu
Přetrhejte mentální vazby s nemocí. A uzdravte se…
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Zdravé vánoční cukroví
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Není losos jako losos
Červený čaj neboli Pu-Erh
Význam železa ve stravě
Klinický obraz nemoci dnešní doby
Jak vyčistit ucpané cévy?
Laktóza - skrytý problém

387,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS