Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Léčivé rostliny pro správnou funkci ledvin

21.11.2017
Ledviny
Ledviny jsou párový orgán, uložený po stranách páteře v břišní dutině. Jejich základní funkcí je odstranění cizorodých a škodlivých látek z krve, které odcházejí močí z našeho těla. Jedná se o důležitý orgán, jehož správné fungování je pro život nezbytné. V případě vážnějších nemocí ledvin je třeba obrátit se na lékaře, ale zdravý jedinec může preventivně nebo při mírných potížích použít některé z široké škály léčivých rostlin. Jejich nasazení je vhodné zejména při chronicky se opakujících nemocech močových cest.

Léčivé rostliny pro zdravé ledviny

Brusinka velkoplodá - Asi nejznámější jsou v tomto ohledu plody klikvy neboli brusinky velkoplodé (Vaccinium macrocarpon). Látky obsažené v těchto plodech zabraňují infekčním bakteriím se usadit na sliznici močových cest. Takto zamezují dalšímu šíření infekce (zabraňuje tím množení baktérií). Je to způsobeno obsahem kyseliny hippurové, která ve spolupráci s dalšími látkami obsaženými v brusinkách, s prontokyanidiny, snižuje schopnost baktérie Escherichia coli (je zodpovědná za naprostou většinu infekcí močových cest) uchytit se na stěnách močových cest. Příznivé je, že plody působí i protizánětlivě a diureticky.

 

Brusinka obecná - Vhodným pomocníkem je i příbuzná brusinka obecná (Vaccinium vitis-ideae), u které se jako léčebná droga používají usušené a zpracované listy. Zde je účinnou látkou glykosid arbutin. Hydrolýzou arbutinu vzniká volný hydrochinon. Tato látka působí antibakteriálně a pomáhá při zánětech močového měchýře a močových cest.

 

Medvědice lékařská - Arbutin obsahuje i další léčivá rostlina používaná již v lidovém léčitelství při onemocnění močových cest a ledvin, medvědice léčivá (lékařská, Arcylostaphylosis uva-ursi). Z dalších důležitých přírodních látek obsahuje fenolové glykosidy, flavonoidy nebo třísloviny, které mají antibakteriální účinek. Jako léčivá rostlinná droga se i zde používají listy. Podávají při zánětech močového měchýře i při nemocech močových cest (svým účinkem dezinfikuje moč). V tradičním léčitelství se používají rovněž u obtížích při močení, tvorbě močových kamenů a také při náhlém zánětu močového měchýře spojeného se špatným vylučováním a kyselou močí.

 

Lichořeřišnice větší - Další velmi oblíbenou léčivou rostlinou je lichořeřišnice větší (Tropeolum majus), která je nepřesně označována jako “přírodní antibiotikum”, což ale svědčí o její proslulosti. Přesnější odborný název pro obsažené látky je fytoncidy, tedy fyzologicky velmi účinné látky v pletivech některých druhů rostlin, které jsou toxické pro bakterie, houby a prvoky. Lichořeřišnice větší působí proti všem kmenům baktérie Staphylococcus pyogenes aureus, které jsou častými původci zánětlivých onemocnění močových cest a ledvin. Rovněž působí proti streptokokům. Včasným nasazením lichořeřišnice je možné předejít podávání antibiotik nebo alespoň zkrátit celkovou dobu onemocnění. Lze ji užívat i preventivně u pacientů s chronickými infekcemi močových cest.

 

Zlatobýl obecný - Méně známou léčivou rostlinou je zlatobýl obecný (Solidago virgaurea). U něj se jako léčivá droga sbírá a zpracovává nať. Z obsažených látek je možno zmínit třísloviny, silice, diterpeny, flavonoidy, saponiny (je u nich uváděn hemolytický účinek), fenolové kyseliny, estery organických kyselin a další. Složení účinných látek se liší u jednotlivých druhů. V tradičním léčitelství se používá při chronických nemocech ledvin a močových cest, zbytnění prostaty, tvorbě močových kamenů a všeobecně pro své protizánětlivé a močopudné (diuretické) působení. Funkci ledvin by měl i zlepšovat tím, že snižuje vylučování bílkovin močí.

 

Při infekcích močových cest příznivě působí i výtažky z česneku a petržele nebo z břízy.

 

Chanca piedra - Při tvorbě kamenů v močových cestách se dá jako doplněk celkové léčby pít čaj z exotické léčivé rostliny Chanca piedra. Zde se kromě jejího protizánětlivého působení a uvolnění svalů ještě připojí její diuretické působení (podporuje vylučování moči, takže může podpořit “odplavení” kamene z močových cest).

 

Při tvorbě kamenů je možné z bylinných čajů jako doplněk celkové léčby pít čaj šípkový či z lipového květu.

 

Celková nabídka přípravků pro zdravé ledviny.


Související články:
Podpora pro ledviny
Ledvinové kameny
Jak správně pečovat o své ledviny
Časté a náhlé nutkavé močení - hyperaktivní močový měchýř
Klikva velkoplodá


21.11.2017
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Prevence


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS