Lahůdkové droždí – zajímavý zdroj vitamínu B

lahudkove drozdi

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Možná jste o něm již slyšeli, možná jste jej už dokonce jedli a možná jej též s železnou pravidelností přidáváte do svého jídelníčku. Tebi je vlastně takovým polozapomenutým pokladem našich babiček a dědečků, kteří jím s oblibou sypávali obilné kaše, polévky, přidávali jej do jednoduchých salátů, placek či pečených pokrmů. Aby také ne, vždyť Tebi je zázrakem nabitým zdravím. Nevěříte? Pak určitě čtěte dál.

Tebi se s oblibou přezdívá neaktivní droždí, případně lahůdkové sušené droždí, odkud pramení i jeho oblíbená zkratka LSD. Pro svou zajímavou chuť, která mnohým připomíná sýr, případně též maso, bývá součástí veganských či vegetariánských jídel. Jen pro zajímavost, ve světe na něm staví své produkty takové značky, jako jsou například britský Marmite, australský Vegemite či švýcarský Cenovis. Stále však hovoříme o přísadě, která, byť chutná jako koření šmrncnuté masem a sýrem, s živočišnými produkty nemá vůbec nic společného. Vyráběna bývá tradiční metodou, kdy se přirozeně pomnoží kvasinky, které jsou typické i pro klasické droždí, jež se používá ke zkypření těsta. Rozdíl je však v tom, že u lahůdkového droždí bývají získané kvasinky deaktivované, a to zahřátím nad 45 °C. A právě tento proces docílí, že se kvasinky stávají nečinnými. Nic však nebrání tomu, aby si zachovaly svou vysokou biologickou hodnotu.

Co vše TEBI obsahuje?

Tak přednostně se jedná o jakýsi B-komplex, kdy vločky nutričně zajímavého droždí obsahují téměř všechny vitamíny skupiny B. Až na vitamín B12, často jím však droždí bývá fortifikováno.
Množství vitamínu B je v něm na pováženou, neboť, 100 g směsi si vede průměrně takto:

  • Vitamíny Celkové množství (DDD)
  • Vitamín B1 60 mg (DDD 1,1 mg)
  • Vitamín B2 33 mg (1,4 mg)
  • Vitamín B3 236 mg (16 mg)
  • Vitamín B5 14 mg (6 mg)
  • Vitamín B6 14 mg (1,4 mg)
  • Vitamín B9 2500 mcg (200 mcg)
  • Zinek 247 mg (10 mg)

A aby toho nebylo málo, lahůdkové droždí je ve své podstatě polovičním proteinem, neboť ve svých 100 g obsahuje průměrně zhruba 44 g bílkoviny. A to se hodí, pokud jsme v redukci, cvičíme a budujeme svalovou hmotu, případně, stravujeme se vegetariánsky či dokonce vegansky, kdy se z etických důvodů zříkáme jakéhokoli živočišného produktu.

Jak na TEBI? Kam jej přisypat, kam jej přidat?

Jeho velkou výhodou bude jistě fakt, že jej lze pojídat bez procesu větších příprav. To znamená, že jej můžeme:

• Přisypat do oblíbené polévky, ať už té masové nebo zeleninové
• Přidat do jakékoli slané pomazánky, kterou chuťově ozvláštní a povznese
• Doplnit jím posypku slaných zeleninových či masových koláčů
• Doprovodit jím ranní snídaňovou kaši, která je uchystána naslano
• Přisypat jej do salátu, a to buď klasicky, na závěr, případně jej přimísit do samotné zálivky
• Doplnit jim chlebové těsto, které sice nenakypří, dodá mu však potřebnou bílkovinu, chuť a další nezanedbatelné nutriční vlastnosti.

Tebi můžeme bez obav přidávat do jídelníčku malých dětí starších jeden rok a rovněž, lze jej doporučit při potravinových alergiích, jako je například celiakie. Zde si jen pohlídejme, abychom vybrali lahůdkové droždí bez ječného sladu, který je, bohužel, nositelem lepku. Naštěstí nabídku TEBI je i bez sladu rozsáhlá a věřím tedy, že i vy najdete svou oblíbenou a následně také hojně využívanou značku.

Já sama jsem se s lahůdkovým droždím setkala u svého pradědečka, který si jím rád posypal polévku. Žil velmi zdravě a pečlivě vybíral, na čem vystaví svůj každodenní jídelníček, ve kterém se objevovala pohanka, jáhly, ječné kroupy, ovesné vločky, lněný olej, domácí maso, nejčastěji králičí a krůtí. Poté, o mnoho let později, na lahůdkové droždí jsem narazila v knihách vegetariánského propagátora, Karla Červeného, který mě k němu doslova přikoval. A ani to vlastně nebylo potřeba, protože, kdo jednou ochutná, nemůže již jinak.

Bez lahůdkového droždí není třeba hummus

Ano, při přípravě hummusu lze použít jakékoli volitelné koření, pokud však do cizrnového mixu zakomponujete Tebi, dočkáte se chuťového prožitku nevídaných kvalit. Máte-li pochybnost o konzumaci luštěnin, třeba právě z důvodu nadýmání, zkuste je namáčet, ať už na 24 či 48 hodin. Vařte je též s protinadýmavými bylinkami, jako je majoránka, rozmarýn, dobromysl, estragon, případně i s mořskou řasou. Osobně používám Nori.

Z úspory času lze zakoupit také cizrnu naloženou.

Pro 4člennou rodinu doporučuji přichystat asi 200-250 g cizrny, kterou dle časových možností namočíme. Následně ji vaříme, zhruba 40 minut, s protinadýmavými bylinkami. Poté cizrnu přecedíme, vložíme do mixéru, doplníme o 3 polévkové lžíce tahini pasty, 1 lžíci olivového oleje, 1 lžíci pomerančové šťávy, himalájskou sůl, majoránku, 1 kávovou lžičku sušené pomerančové kůry, 2 stroužky česneku. A mixujeme, přiléváme vodu dle potřeby, abychom získali hutný, příjemně hladký krém. Ten pak servírujeme se zeleninou, pečivem, jak kdo chce a jak kdo má rád.

Hummus je o tom, abychom jej dochutili, pohráli si s kořením. Někdy do něj můžeme přidat také sušená rajčata namočená v oleji, hrst oliv, případně pikantní směs koření, Harisu. Též vřele doporučuji hummus obarvit kurkumou, kdy získá příjemně žlutavou barvu.

Nebo, lahůdkové droždí přidejme do jakékoli přílohy, ať už se bude jednat o rýži, jáhly s hráškem a černým sezamem, quinou, čirok, ječné kroupy. Dokonce i do obyčejné bramborové kaše, kterou přichystáme s domácím máslem, kapkou smetany, hrstí dobrých bylinek a lahůdkovým droždím. Anebo takové bramborové placky či placky z batátu s několika lžícemi lahůdkového droždí. Případně, tebi úplně jednoduše rozmíchejme s panenským olivový olejem, himalájskou solí a stroužkem prolisovaného česneku. Rázem dostaneme hutnou a též velmi chutnou pomazánku, kterou doporučuji namazat na čerstvě upečený kváskový chléb. Oněch možností existuje nespočet a já věřím, že vás alespoň některá z nich uchvátí. Protože, proč konzumovat produkty, které nám nabídnou jen zlomek původního záměru, když si můžeme jídelníček vyšperkovat ke zdraví.