Kustovnice čínská je zdravé ovoce, které vám zachutná

cm kustovnice1

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Víte, které ovoce je prý nejzdravější na světě? Jde o kustovnici čínskou, která obsahuje spoustu vitamínů, stopových prvků a dalších látek. Zajímá vás, jak vlastně kustovnice vypadá, jak chutná a co všechno se z ní dá připravit? Přečtěte si náš článek o ovoci, které by nemělo chybět v jídelníčku lidí trpících vysokým krevním tlakem, alergiemi nebo kožními nemocemi.

Kustovnice – plevel nebo lék
Kustovnice čínská, Lycium chinese nebo také goji je příbuzná kustovnice cizí (Lycium barbarum), která u nás roste v živých plotech, u železničních náspů nebo na stráních jako plevel. Trnitý keř plodící červené bobulky používají Číňané jako lék už dvě tisíciletí. V České republice je zatím k dostání pouze v lékárnách nebo ve specializovaných obchodech se zdravou výživou. Kustovnici čínskou si také můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. Nejde o náročnou rostlinu – Lycium chinese bez problémů přežije i v našich klimatických podmínkách. Někteří pěstitelé tvrdí, že i „česká“ kustovnice cizí má léčebné účinky. Rostlina ale ještě nebyla řádně prozkoumána, takže je lepší spolehnout se na její čínskou variantu.

Zdraví koncentrované v malých bobulkách
Co nahradí salát z jablek, mrkve a pomerančů? Hrstka malých bobulí goji. Kustovnice je totiž velmi zdravé ovoce, které obsahuje 18 druhů aminokyselin včetně všech esenciálních, které si lidské tělo nedokáže připravit samo, 21 stopových prvků jako je železo, měď, fosfor nebo vápník a selen, karotenoidy a betakarotenoidy. Nechybí ani vitamíny C, B1, B2, B6 a E. Své jméno kustovnice získala podle unikátní skupiny Lycium polysacharidů, které posilují imunitu organismu a zpomalují proces stárnutí. Číňané považují kustovnici také za silné afrodiziakum, které u mužů zvyšuje hladinu pohlavních hormonů v krvi.

Co ale obsáhlý výčet látek, které kustovnice čínská obsahuje, znamená pro naše tělo?

  • kustovnice posiluje obranyschopnost organismu
  • zlepšuje náš zrak, dokáže uklidnit podrážděné nebo unavené oči
  • podporuje správnou činnost ledvin a jater
  • snižuje krevní tlak a příznivě působí na tvorbu červených krvinek
  • pročišťuje organismus, a proto ji oceníte po nadměrné konzumaci alkoholu
  • působí proti stárnutí
  • dokáže ulevit od některých projevů alergií a astmatu, léčí také kožní nemoci jako je lupenka

Kustovnice chutná samotná, v salátech i koláčích
Sušené červené plody kustovnice čínské mají specifickou hořko-sladkou chuť, která připomíná kombinaci brusinek, třešně, šípku a díky vysokému obsahu betakarotenu také mrkev. Mohou se konzumovat přímo, například jako hrozinky nebo sušené meruňky. Kustovnici můžete přidávat do salátů, sladkých koláčů, polévkových vývarů nebo do rýže. Z goji se dá připravit také pročišťující čaj. Plody stačí zalít horkou vodou a nechat vylouhovat alespoň 20 minut. Kustovnici můžete zkusit nakrájet i do cereálií nebo müsli a dopřát si opravdu zdravou snídani.