Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

16.06.2008
Tato rostlina zvaná též lidově baldrián nebo kočičí kořen je rozšířena v celém mírném pásu severní polokoule. Při detailnějším pohledu bychom zjistili, že se jedná o skupinu několika blízce příbuzných podruhů, které jsou všechny vhodné pro sběr rostlinné drogy. Sbírají se oddenky s kořeny bez nadzemních částí a získané výhradně z kultur. Hlavní účinnou látkou jsou silice, které obsahují řadu účinných komponentů a dodávají této rostlinné droze charakteristický zápach. Mezi další účinné látky obsažené v Kozlíku lékařském patří alkaloidy, třísloviny a tzv. valepotriáty a mnoho, mnoho dalších. Nejvíce známý a důležitý je její zklidňující účinek, který je využíván již po staletí.

Má pozitivní efekt např. při neurózách, nervovém vyčerpání, nespavosti či žaludečních neurózách. Kozlík lékařský má také účinky mírnící křeče (proto bývá např. doporučován i při menstruačních obtížích). Při vnitřním užívání Kozlíku lékařského ve formě nálevu (uvádí se 1 kávová lžička na šálek nálevu) připravené z rostlinné drogy je třeba respektovat skutečnost, že malé dávky mají povzbuzující účinek na centrální nervovou soustavu, zatímco větší dávky vyvolávají celkový útlum nervové soustavy. Je důležité mít na mysli, že odborné zdroje uvádějí, že vyšší dávky mohou způsobit halucinace, křeče, lehkomyslnost, nervozitu. Doporučuje se ho (pokud ho užíváme ve formě nálevu z rostlinné drogy), používat pouze příležitostně (jsou uváděny maximálně 3 dny a pak 3 dny pauza). Z tohoto důvodu je při užívání delším než tři dny vhodné používat takto kozlík lékařský jen po předchozí konzultaci s lékařem. V těhotenství se nedoporučuje Kozlík lékařský používat, mohl by poškodit srdce dítěte.

 

V případě, že dáváme přednost farmaceuticky vyráběným doplňkům stravy, se Kozlík lékařský nabízí nejčastěji jako prášek v tobolkách nebo tabletách. Velice oblíbené bývaly též tinktury, u kterých byl však jediným negativem nepříjemný zápach a proto se doporučuje smíchat je s trochou medu či cukru. Kozlík lékařský ve formě tinktury je ještě dnes k dostání v některých lékárnách jako kdysi velmi známé valeriánské kapky. Pokud užíváme Kozlík lékařský ve formě tablet či tobolek v rostlinném přípravku je třeba respektovat doporučené dávkování výrobce a další jeho instrukce.

 

Při užívání Kozlíku lékařského (Valeriana Officinalis) důležité, že na něj nevzniká žádná závislost a po probuzení se neobjevují pocity omámenosti, které se často objevují u klasických léků předepsaných k léčbě poruch spánku. Kozlík lékařský totiž přímo nevyvolá spánek, nýbrž dokáže organismus natolik uklidnit, že usneme přirozeným způsobem. Kozlík lékařský bychom však neměli, jak jsem již zmínil, užívat dlouhodobě (doporučuje se jej užívat např. 3 dny a poté 3 dny udělat pauzu). Droga silně voní a obdržela, jak jsem se již zmínil, lidový název kočičí kořen, protože je nutné ji chránit před kočkami. Díky obsahu kyseliny valerové a izovalerové je Kozlík lékařský pro ně přitažlivý. Proto musíme, pokud jsme milovníci koček, při sběru i konzervaci Kozlík lékařský dostatečně chránit a bránit tak jeho znehodnocení.

 

Co se týče nežádoucích účinků při běžném užívání Kozlíku lékařského nebyly v doporučených dávkách zjištěny závažné nepříznivé vedlejší účinky. Výjimečně může způsobit bolesti hlavy, podráždění, poruchy srdeční činnosti, nespavost, suchost v ústech, žaludeční potíže, živé sny a ranní ospalost. Při předávkování se příznaky otravy projevují potížemi při chůzi, poklesem tělesné teploty a poruchami svalového tonu. Užíváte-li již nějaké léky na spaní, poraďte se o vhodnosti užívání s lékařem.

 

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Kozlík lékařský.


Související články:
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
Hloh obecný (Crataegus oxyacantha)
Heřmánek lékařský neboli pravý (Chamomilla recutita)
Bylinky a spaní
Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
Chmel otáčivý (Humulus lupulus)
Třezalka tečkovaná
Mateřídouška (Thymus serpyllum)
Bylinky a stres
Jak spát v horkých nocích lépe?


16.06.2008
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS