Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Korkovník amurský

02.04.2016
Korkovník amurský

Korkovník amurský, latinsky Phellodendron amurense, se vyskytuje v Rusku, zejména v dálněvýchodních oblastech, Mandžusku (severovýchodní Čína) a Koreji. Název jeho druhu Phellodenron pochází z řeckých slov phellos = korek a dendron = strom, týká se silné korkové vrstvy, která kryje kmen stromu. Jeho ruský název je barchat amurskyj, čínsky Huang Bai.

Jedná se o opadavý listnatý strom z čeledi Rutaceae. Jeho listy jsou lichozpeřené, na okraji jsou jemně pilovitě vykrojeny. Pupeny stromu jsou nenápadné, zprvu ukryté, v zimě jsou hustě leskle rezavé. Kůra mladých stromů je stříbřitě šedá, u starších je borka (jiný, botanicky odborný název pro kůru) šedohnědá, rozpukaná a korkovitá. Plodem jsou černé peckovice zhruba 1 cm veliké, jsou cítit po terpentýnu. Jako léčivá rostlinná droga se používá sušené lýko, pod názvem Cortex Phellodendron. Hlavní účinnou látkou je alkaloid berberin, který mu dává typicky citrónově žlutou barvu. Z dalších látek lze jmenovat glykosidy felamurin a amurensin.

 

Jak již bylo zmíněno, hlavní je jeho využití v tradiční čínské medicíně. Z jejího hlediska má hořkou chuť, je charakterizován jako studený (jin) a ovlivňuje meridiány ledvin, močového měchýře a tlustého střeva. Vzhledem k jeho jin charakteristice v této medicíně se používá při chorobách, kdy ochlazuje žár, suší vlhkost, čistí od ohně, vypuzuje toxiny.

 

Z nemocí, ke kterým náleží tato charakteristika, lze uvést průjem (infekční), úplavici, noční pocení, bolesti břicha, zápal plic, tuberkulóza, gastroenteritida, jaterní cirhózy a další. Ze zevních aplikací lze zmínit ekzém nebo záněty na povrchu těla, jak jsou otoky či vředy. Na okraj lze zmínit, že v oblastech jihovýchodní Asie je sušené lýko používáno jako tradiční homeopatikum.

 

Korek je využíván i průmyslově, do izolací, do podlahových krytin aj. Jako zajímavost lze uvést, že korkovník také poskytuje pastvu pro včely. Na závěr lze zmínit, že korkovník podle některých výzkumů má potenciál být užitečným pomocníkem při léčbě benigní hyperplazie prostaty a pomáhat předcházet vzniku rakoviny prostaty.

 

Celková nabídka přípravků obsahující výtažek z korkovníku amurského.


Související články:
Berberin
Bylinky a játra
Bylinky a trávící potíže


02.04.2016
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Bylinky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS