Korálovec ježatý

Hericium erinaceus (korálovec ježatý) je houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Jedná se o vzácnou jedlou houbu s plodnicí kulovitého či vejčitého tvaru. Paraziticky roste na poškozených kmenech buků a dubů. Díky svému charakteristickému tvaru se v angličtině se nazývá hřívou lva, v čínštině či němčině hlavou opice.

Má bílou barvu, která se postupně mění v hnědožlutou. V Čechách se vyskytuje dosti vzácně, byl nalezen v Beskydech či Žďárských vrších. Jeho plodnice dorůstají až 25 cm v průměru a jsou členěné v několik  kompaktních laloků. Celý povrch plodnice je pokrytý ostny, které jsou na horní straně pokroucené, krátké a přitisklé k povrchu. Dužnina je měkká, bělavá, plná nebo s několika dutinami.

Je jedlý, v některých zemích (hlavně v jihovýchodní Asii) je to hospodářsky významná pěstovaná houba. V Japonsku je ceněna jako významná léčivá houba u obtíží trávicího traktu. U nás by se vzhledem k jeho vzácnosti neměl sbírat.

Má vysoký obsah bílkovin v sušině, draslíku, fosforu a nízký obsah sodíku. Obsahuje všechny aminokyseliny důležité pro lidské zdraví, dále polysacharidy a polypeptidy. Dále obsahuje draslík, zinek, železo, germanium, selen, fosfor, avšak jen malé množství sodíku. Je doporučován na posílení nervového systému, optimalizaci hladin cholesterolu, pozitivní ovlivnění funkci žaludku, zažívacího a močového ústrojí, pomáhá při únavě a stresu. Pomáhá udržovat pružnost a průchodnost cév a srážlivost krve.

Zevně je doporučován jeho příznivý vliv na kožní onemocnění (ekzémy, alergie, akné atd.). Dále pozitivně působí při regeneraci tkání při omrzlinách a popáleninách, pomáhá zlepšovat stav kloubů při revmatismu, udržovat vitalitu a pružnost pokožky a zabraňovat vypadávání vlasů. Ve spojení s olejem z rakytníku výrazně posiluje regenerační schopnosti tkání těla.

 

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.