Kolagen a naše pokožka

Kolagen je přírodní látka, kterou mnozí znají ze složení přípravků z oblasti kloubní výživy. Je to bílkovina (odborně zařazena mezi skleroproteiny), která je základní složkou pojivových tkání našeho těla. Tedy například, vazivových tkání, kloubů a také v neposlední řadě kůže.

V pokožce se současně vyskytuje s další látkou, elastinem. Elastin je protein podobný kolagenu, který je hlavním komponentem elastických vláken. Elastin tvoří hlavní součást pružných (elastických) vláken ve tkáních živočichů (vlákna šlach, průdušek, plic a cévních stěn).

Přítomnost kolagenu je důležitá pro pružnost, pevnost, správné navlhčení kůže a soustavné ponoření jejích buněk. Jak stárneme, začíná kolagenu ubývat, což zhoršuje kvalitu kůže a odrazí se ve tvorbě vrásek. Ke ztrátě kolagenu přispívá také kouření nebo opalování. To je právě v době prázdnin důležité si uvědomit.

Pokožka s nedostatkem kolagenu je křehčí (snižuje se její pevnost a pružnost) a je méně odolná vůči nepříznivým vlivům z okolního prostředí. V buňkách dochází ke ztrátě vody (a tak nemůže dojít k jejich obnově). Navíc mazové žlázy přestanou produkovat tolik potřebný ochranný tukový film.

Kolagen vtíraný do kůže v kosmetickém přípravku (krém, gel či mast) se musí dostat do druhé vrstvy kůže, kde jsou mazové potní žlázy. Potom je již vidět žádoucí efekt-pomáhá vyhladit drobné vrásky, přispívá k zesvětlení pigmentových skvrn a hydratuje pokožku.

Na našem trhu je k dispozici poměrně velké množství přípravků obsahující kolagen. V některých z nich ho můžeme najít ve formě tzv. vodní disperze, což je směs dvou nemísitelných látek, zde vody a kolagenu.

Tento typ přípravku přispívá k potlačení projevů stárnutí pokožky. Na kůže se nanáší e formě hydratované pěny, která vysycháním vytváří pružný film vypínající pokožku. Takto vytvořený film vyhlazuje mikrovrásky kožního reliéfu a zlepšuje hebkost pleti.

K dispozici je i kolagenová maska, kde je textilie, která ji tvoří napuštěna sérem s vysokým obsahem kolagenu. Tyto obsažené látky jsou dobře absorbovány a pronikají do hlubokých vrstev pokožky. Maska napuštěná do textilie působí jako filtr, který v kombinaci s teplou pokožkou postupně uvolňuje aktivní složky a pomáhá lépe pronikat do hlubších vrstev pleti.

V kombinaci s kyselinou hyaluronovou a elastinem je obsažena v emulzích na vyhlazování vrásek. Společně s dalšími látkami (obsah liší přípravek od přípravku) pomáhá vyplňovat obsah vrásek a přispívá k jejich vyhlazení. Výhodou je také, že se jedná o šetrnější variantu injekcí. Tyto směsi navíc svým složením podporují tvorbu kolagenu a elastinu v pokožce.

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.