Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Když nás pálí žáha

16.05.2015
Pálení žáhy

Ten pocit “ohnivého meče” zasunutého v jícnu zná asi každý. Palčivá bolest vystupující z nadbřišku nahoru pod hrudní kost, někdy až do krku a hrdla. Způsobuje ji kyselina chlorovodíková (solná), která se za normálních okolností nachází v žaludku, kde pomáhá trávit potravu. Když se jí však tvoří nadměrné množství, nebo proniká ze žaludku nahoru do jícnu (například při tzv. refluxu), vyvolává pálení žáhy – pyrózu.

PYRÓZA MŮŽE ZNAČIT VÁŽNĚJŠÍ STAV

Příčinou pálení žáhy může být nadměrný příjem potravy, zejména pokud jde o jídla příliš sladká, mastná, pečená nebo smažená či kořeněná. Objevuje se i po kyselém víně, destilátech, zrnkové kávě. Sklon k pálení žáhy mívají častěji lidé trpící neurózou, žijící v enormním stresu, neustále se honící, kteří nenajdou dostatek času, aby si jídlo vychutnali a pořádně strávili.

 

Žáha pálívá i tehdy, když dojde k tzv. překyselení žaludečního obsahu. Bývá to při nadměrné produkci kyseliny chlorovodíkové, též po užívání některých léků (např. Acylpyrinu – kyseliny acetylsalicylové), při některých poruchách trávení souvisejících s kvasnými procesy v žaludku, kdy se v něm tvoří kyselina mléčná nebo kyselina octová.

 

Příčinou pálení žáhy bývá též gastroezofageální reflux. Je to stav, kdy kyselý obsah žaludku proniká nahoru do jícnu (tj. zpětně se vrací – regurgituje) a v jícnu svým leptajícím účinkem způsobuje dráždění a zánět sliznice. Samostatnou příčinou tohoto stavu může být brániční kýla (tzv. hiátová hernie) s povytažením, resp. přesunutím části žaludku do hrudní dutiny. Tento stav si často vyžaduje operační řešení.

 

Také zánět žaludeční sliznice či vředová choroba žaludku a dvanáctníku se mohou projevit pálením žáhy; zároveň je přítomný nepříjemný pocit tlaku a plnosti v nadbřišku a odpor k jídlu. Zmiňovaný zánět a vředy mohou způsobit v oblasti nazývané vrátník žaludku (pylorus) jeho zúžení, které následně ztěžuje jeho vyprazdňování. Projeví se též pálením a tlakem pod žeberními oblouky, může se dostavit zvracení. V těžších případech je nevyhnutelná operace na zprůchodnění žaludku.

 

Občasné pálení žáhy, zejména pokud se vyskytne po větším příjmu potravy, není závažným zdravotním problémem a zažil ho snad každý. V takovémto případě se dá zpravidla lehce zvládnout větším příjmem vody. Nejlepší je vypít alkalickou minerálku, případně ve sklenici vody rozpustit lžičku jedlé sody. Pokud se však pálení stane častým, chronicky se opakujícím problémem, je třeba pátrat po příčině, která ho vyvolala, a tu řešit. Tehdy může být projevem vážnějšího onemocnění (jak je uvedeno výše), které si vyžaduje odbornou pomoc a léčbu.

 

Sliznice potřebují klid a ochranu

V prevenci před pálením žáhy, při jeho odstranění nebo zmírnění, mohou účinně pomoci i některé přírodní přípravky Energy. Především jsou to dobře známé zelené potraviny Barley juice, Spirulina Barley a Chlorella. Pomáhají neutralizovat zvýšenou kyselost žaludečních šťáv, uklidňují podrážděné sliznice jícnu a žaludku. Při pálení žáhy akutně pomůže vypití jedné dávky přípravku Barley juice rozpuštěného ve sklenici vlažné vody. Pokud pálení přetrvává, nebo chceme dosáhnout rychlejší úlevy, můžeme zároveň rozkousat a zapít tři tablety přípravku Spirulina Barley.

 

Zejména v souvislosti s ochranou sliznic a při žaludečních neurózách, kdy může být též častější pálení žáhy, podáváme bylinný koncentrát Gynex, rozpuštěný ve sklenici vody. Podrážděné sliznice horní části trávicího traktu dokáže uklidnit též Vironal. Pomohou přípravky Cytosan a Cytosan Inovum s obsahem přírodních humátů, které ochrání sliznice trávicí trubice před nadměrnou kyselostí a před toxiny vznikajícími při nesprávném trávení a z nezdravé potravy. V těle vážou humáty na sebe toxické látky, jež se potom z organismu snáze vyloučí. Zároveň vytvářejí na sliznicích žaludku a střev ochranný mikrofilm, který brání jejich poškozování a pronikání toxinů do krevního oběhu.

 

Celková nabídka přípravků podporující trávicí systém.


Související články:
Gastritida
Pálení žáhy
Pyróza (pálení žáhy)


16.05.2015
autor: MUDr. Július ŠÍPOŠ
zdroj: magazín Vitae 2015/4
další články v rubrice: Nemoci


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda

219,- Kč

69,- Kč
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS