Katechiny

cm zeleny caj

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Katechiny jsou látky složením podobné flavonoidům, které jsou ve vyšších rostlinách značně rozšířeny. Za základní stavební jednotky této široké skupiny lze pokládat čtyři jednoduché látky: katechin a epikatechin, gallokatechin a epigallokatechin. Společně s například flavonoidy patří mezi polyfenoly. Jednotlivé molekuly se spojují a dochází tak ke vzniku oligomerních a polymerních kondenzátů, z nichž velká většina je biologicky účinná zejména jako antioxidanty, zhášeče volných kyslíkových radikálů, protektory cévní stěny, střevní sliznice, jaterních funkcí atd.

V současné době jsou tyto látky komerčně získávány ve velkých množstvích a jejich dosažitelnost není problémová. Z hlediska xenobiotické zátěže organismu a jejich toxicity jsou to látky prakticky nejedovaté (jejich toxicita je na úrovni kuchyňské soli, většinou ještě nižší). Jedním z nejvýznamnějších zdrojů katechinů a oligomerních procyanidinů je čajovník čínský (Camellia sinensis). Jeho dlouhodobé pití v tradičních oblastech (Čína, Japonsko, určitá oblast Ruska), pozitivně působí v prevenci onemocnění srdce a cév, vývoje žaludečních vředů a rakoviny tlustého střeva.

Konzumenti zeleného čaje mají ve stáří podstatně menši srdečně-cévní komplikace s nižším počtem náhlých příhod. Čaj fermentovaný (černý) obsahuje sice tyto katechiny rovněž, nedisponuje však tak významnými biologickými účinky, protože v procesu jeho zpracování (zapaření – fermentování a rychlé sušeni) se velké množství těchto látek rozloží, případně kondenzuje na jiné, neúčinné produkty. Čajové katechiny v některých vědeckých studiích inhibovaly vývoj karcinomu prsní žlázy u krys, které byly intoxikovány rakovinotvornou látkou dimethylbenz(a)anthracenem. Tyto látky schopnost inhibovat tvorbu sloučeniny tromboxanu a snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Při používání zeleného čaje bylo také zaznamenáno při studiích  určité snížené riziko vývoje rakoviny jícnu, dále snižují nebezpečí mutací v organismu (i při současném podávání léčiv) a tlumí aktivitu prvoků v ústech, které způsobují vývoj zubního kazu člověka. Jsou to také látky, které podporují činnost ochranné střevní mikroflóry a zamezují rozvoji hnisavého procesu v trávicím traktu. Také bylo zjištěno, že katechiny ze zeleného čaje a semínek hroznů zajišťují přísun živin do vlasového váčku, kde se tvoří vlas. Vědci přišli na to, že působí až stokrát víc antioxidačně než vitamin C nebo E! Jeden šálek zeleného čaje se tak může vyrovnat například porci brokolice, špenátu nebo mrkve. Rovněž katechiny, které efektivně štěpí tuky, mají pozitivní vliv na hubnutí při pravidelném pití zeleného čaje. Napomáhají spalování tuků, chrání buňky v lidském těle a působí proti ukládání cholesterolu v cévách.