Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Super česnek

Jód pro zdravý růst a funkci štítné žlázy

08.12.2009
Štítná žláza Jód je v naší stravě nedostatečným prvkem, přestože je pro náš organismus velmi důležitý. Potřebuje ho hlavně pro správnou funkci štítné žlázy, metabolismus živin, zlepšuje kvalitu kůže, vlasů, nehtů a zubů. Dále zklidňuje nervy a zlepšuje mentální funkce. Zvýšenou potřebu tohoto prvku mají – dospívající mládež, těhotné a kojící ženy. U rostoucího plodu ovlivňuje celkový růst a vývoj jednotlivých orgánů (mozek, pohlavní a mentální vývoj).

Jód a štítná žláza

Štítná žláza je malá zhruba 25 g vážící žláza velikosti palce. Jako motýlí křídla objímá z obou stran dýchací trubici. Má podstatný vliv na metabolismus celého těla. Jestliže výkonně pracuje, máme dobrý apetit, trávení, klid v duši a potěšení ze sexu. Do toho všeho významně promlouvá právě štítná žláza. Při pokusech v roce 1915 byl izolován hormon štítné žlázy a zjistilo se, že ona bez tohoto životně nezbytného stopového prvku nemůže fungovat. Je to hlavně proto, že jód potřebuje pro své hormony tyroxin, trijodthyronin, které ovládají mnohé životně důležité funkce našeho organismu. Tělo dospělého člověka obsahuje až 50 mg jódu, který je převážně ve štítné žláze. Jód se ve střevě vstřebává skoro 100% a během 24 hodin se 50 - 70 % tohoto množství dostane do štítné žlázy. Co hormon štítné žlázy uvolní, vyloučí ledviny.Pokud hormony štítné žlázy dostává malé dávky jódu, dochází ke změnám ve struktuře a funkci štítné žlázy. Často narůstá tzv. struma. Velký nedostatek tohoto prvku vede ke snížení funkce štítné žlázy. Důsledkem toho jsou poruchy růstu, špatná látková výměna, nesoustředěnost a obrovská únava. Nejvíce jódu obsahují višně a třešně, které jsou pouze sezónní záležitostí. Pak mořské ryby a plody, ale v našich oblastech netvoří velkou část jídelníčku. Ostatní strava obsahuje jen patrné stopy tohoto prvku. Nemůžeme se tedy divit, že zvětšená štítná žláza je téměř běžným zdravotním problémem. Bez léčení vede k následné chorobě z nedostatku jódu – strumě. Jejími prvními příznaky jsou bolesti v krku, dýchací obtíže, bušení srdce a pocity stísněnosti.Nedostatek jódu může vést k těmto dvěma problémům. Štítná žláza začne produkovat hormonu příliš málo – hypofunkce nebo zase příliš mnoho – hyperfunkce.Při hypofunkci je štítná žláza vyzývána, aby vyloučila více hormonu. Ona to sice udělá, ale bez dostatečného množství jódu, je to bez výsledku. Tak se pořád zvětšuje, až se na krku objeví struma. Hypofunkci lze poměrně snadno léčit. Spočívá v podstatě v dlouhodobém pravidelném dodávání jódu. Hyperfunkci je obvykle založena dědičně. Štítná žláza se odpojí od běžné hladiny hormonů a samovolně produkuje nadbytek hormonů. Jód má rovněž silné dezinfekční účinky.Nejcennějšími zdroji jódu jsou:

 • višně, třešně
 • mořská sůl
 • minerální vody, například Vincentka
 • mořské řasy, ryby
 • vejce
 • brokolice
 • citron
 • špenát
 • žampion
 • hrách
 • čokoláda
 • pórek
 • polníček
 • mrkev

 

Je třeba zdůraznit, že nejlepší vstřebávání jódu do organismu je z produktů rostlinné či živočišné říše. Rovněž dusitany ve vodě mohou zhoršovat příjem tohoto prvku.


Celková nabídka přípravků obsahujících jód.


Související články:
Jód v otázkách a odpovědích
Štítná žláza
Porucha štítné žlázy
Kelp
Štítná žláza může být příčinnou zvýšeného cholesterolu
Chaluha bublinatá (Fucos vesiculosus)
Radioaktivita v potravinách
Jód a radiace
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Kelp k pohodě štítné žlázy
Hypotyreóza - snížená funkce štítné žlázy
Jak se stravovat při autoimunitním zánětu štítné žlázy


08.12.2009
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Výživové doplňky


 
Drtič kamenů… Chanca Piedra
Jak se rychle zbavit hněvu – extrémně jednoduchá japonská technika
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Nejste špatní, protože jste nemocní!
Priessnitzův obklad
Alfa-lipoová kyselina
Jak snížit hladinu škodlivého LDL cholesterolu přirozenou cestou
Hořčík - symbol klidu a míru v těle
Zdravé nepečené vánoční cukroví
Stresové zatěžování (Tarlovova cysta)
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS