Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V červenci máme Den čokolády. Kdo by ji neměl rád? Tabulku lahodné kvalitní čokolády, která se od prvního čtverečku až po ten poslední, rozplývá na jazyku. Obsahuje cenný hořčík i flavonoidy, které přirozené tekutosti krve snižují riziko srdečního infarktu. Před nedávnem jsem vedla přednášku v jednom domě pro seniory a povídali jsme si i o cukru a sladkostech. Žádné z témat nemělo více otázek než právě to, které se točilo okolo čokolády. Co mě překvapilo? To, že babičky a dědové měli parádní přehled, a že preferovali skutečně kvalitní vysokoprocentní čokoládu – což je dobře!
Diskutované benefity čokolády
Čokoláda podléhá intenzivním výzkumům, studiím a testům již více než 20 let. Společně s produkty z kávových plantáží se tak stává jednou z nejdiskutovanějších komodit vůbec. Jak však moudře píše americká akademička, prof. Marion Nestle: „Výzkum financovaný průmyslem má tendenci vytvářet otázky, na něž je možné odpovědět tak, jak se výrobcům a značkám hodí. Aby člověk například dosáhl pozitivního vlivu přítomných flavonoidů, musel by konzumovat asi dvanáct standardních stogramových tmavých čokolád nebo padesát mléčných čokolád denně.“
Osobně bych to však neviděla tak moc černě. Zvláště, jedná-li se opravdu o hořkou kvalitní čokoládu s vysokým podílem kakaa. Navíc, co se týče složení, jakostní čokoláda na tom bude svým složením určitě lépe nežli mnohé sušenky, dezerty, které jsou plné trans tuků. Jen tak pro zajímavost, trans tuky mohou být běžnou součástí čokoládových pochoutek, ve kterých je kakaové máslo částečně nahrazeno ztuženými tuky. Běžně je pak nacházíme v mnohých cukrových polevách, ale i zmrzlinách, krekrech, křupavých preclících aj.
Kvalitní čokoláda: Kde se sní čokolády nejvíce?
26. 2. 2023 vyšel v časopise 100+1 zahraničních zajímavostí zajímavý článek věnovaný čokoládě, ve kterém mě zaujala tabulka nejpoctivějších jedlíků čokolády. Jak jsme na tom ve světe v konzumaci čokolády? To si můžete přečíst níže. Švýcarsko určitě nepřekvapuje – průměrný Švýcar je schopen ujíst měsíčně téměř 1,4 kg čokolády! Tedy zhruba 14 tabulek čokolády měsíčně, to znamená 3,5 tabulky čokolády týdně. Když porovnáme s Českou republikou, výrazně zaostáváme. Nicméně dle své nutriční praxe, někteří z nás předčí i takového ostříleného švýcarského čokoládového gurmána.
Pod lupou: Vliv kvalitní čokolády na lidský organismus
Studie publikovaná v časopise The Journal of Nutrition naznačuje, že konzumací kvalitní vysokoprocentní čokolády lze snížit hladinu LDL cholesterolu. Tohoto výzkumu se chytli mnozí další vědci, kteří se jali prozkoumat, zda kvalitní čokoláda, která obsahuje rostlinné steroly a kakaové flavonoidy, může mít skutečně vliv na hladinu cholesterolu. Tito vědci dospěli k názoru, že pravidelná konzumace čokolády obsahující rostlinné steroly a kakaové flavonoidy jako součást racionální diety, může podpořit kardiovaskulární zdraví snížením cholesterolu a zlepšením krevního tlaku.
Pomocníků z rostlinné říše, kteří dokážou ovlivnit hladinu cholesterolu, je však hezká řádka. Zmiňme například:
- vitální houby
- vitamín C
- omega 3 NMK
- lecitin
- vlákninu
- případně i bylinky, jako je medvědí česnek anebo dvouzubec trojdílný
K tomu se hýbejme, dostatečně spěme, naučme se pracovat se stresem, posilujme játra. Teprve tehdy může být zdravá porce kvalitní čokolády onou pověstnou třešinkou na dortu.
TIP Celostní medicíny: Více o omega mastných kyselinách a cholesterolu vám řekne článek Omega 3 a omega 6: základ pro každou buňku v našem těle.
Čokoládu na nervy!
Jedna z posledních studií se váže k roku 2016 a publikoval ji časopis Appetite. Uvádí v ní, že konzumace hořké kvalitní čokolády má pozitivní vliv při léčbě Alzheimerovy choroby, kdy celkově zlepšuje kognitivní funkce. Podobné studie pak dokládají zlepšení průtoku krve v mozku. Hlavní autor studie, Farzaneh A. Sorond, říká: „Vzhledem k tomu, že různé oblasti mozku potřebují více energie k dokončení svých úkolů, potřebují také větší průtok krve. Tento vztah, nazývaný neurovaskulární spojení, může hrát důležitou roli při onemocněních, jako je Alzheimerova choroba.“
Další zajímavé studie se věnují například sportovcům a více se k nim můžeme dočíst na stránkách www.medicalnewstoday.com.
Čokoláda a lepší sportovní výkon
Studie v časopisu The Journal of the International Society of Sports Nutrition naznačují, že trocha tmavé čokolády by mohla zvýšit dostupnost kyslíku během kondičního tréninku. Vědci, kteří se zaměřili na cyklisty ve Velké Británii zjistili, že po konzumaci tmavé čokolády cyklisté spotřebovali méně kyslíku při jízdě na kole mírným tempem a také urazili větší vzdálenost ve dvouminutovém měření.
Vědci se domnívají, že úspěch tmavé čokolády v tomto případě spočívá v tom, že obsahuje flavonoidy známé jako epikatechiny, které zvyšují uvolňování oxidu dusnatého v těle. Podobný účinek vykazuje například i šťáva z červené řepy.
TIP Celostní medicíny: Kterých dalších 5 zdravotních benefitů čokolády vás možná překvapí?
Histamin a kakaová hmota s příchutí kadmia
Opřu-li se ve svém článku opět o některou ze studií, vědci rovněž zjistili, že při pravidelné konzumaci čokolády se mohou prohloubit nepříjemné migrény, právě díky přítomnému tyraminu, histaminu, ale také fenylalaninu. Lidé s histaminovou intolerancí by pak měli od konzumace čokolády určitě ustoupit, neboť právě u nich bude přítomný histamin spouštět trávicí problémy, průjem či zvracení. Přijatelnou náhražkou zde může být karob.
Některé kakaové prášky, čokoládové tyčinky a kakaové hmoty mohou obsahovat vysoké hladiny kadmia či olova, jež jsou vysoce toxické pro naše játra, ledviny, ale také kosti. V roce 2017 společnost Consumer Lab testovala 43 čokoládových výrobků a zjistila, že téměř všechny kakaové prášky obsahují více než 0,3 μg kadmia na porci, což je maximální množství doporučené Světovou zdravotnickou organizací (WHO).
Jak tedy vybrat kvalitní čokoládu?
Máme-li obavu z přítomnosti těžkých kovům, doporučuji volit kvalitní výrobky, na jejichž přípravu bylo použito organicky pěstovaných kakaových bobů. Tápete, jak vybrat kvalitní čokoládu? Na tuto otázku odpoví články Čokoláda – jak vybrat tu pravou? a 100% nepražené kakao – pravá čokoláda.
A co hořčík? Symbol klidu a míru?
Právě hořčík jsem si nechala na úplný konec. Magický minerál, který je zodpovědný za 300 nejrůznějších tělesných pochodů. Mezi hlavní příznaky nedostatku hořčíku řadíme únavu, vyčerpání, ztrátu chuti k jídlu, problémy se soustředěním, ale také častou bolest hlavy. Při dlouhodobém deficitu pak nastupuje nespavost, problémy s usínáním či nekvalitní spánek. Výjimkou nejsou ani křeče. Naše tělo si hořčík nedovede vyrobit a tak je dobré na něj myslet zvláště u sportovci. Celkové zásoby hořčíku pak klesají i v průběhu nemocí. Doporučená denní dávka hořčíku čítá zhruba 375 mg. Ve 100 g kakaového prášku najdeme až 500 mg hořčíku. 100 g hořké čokolády obsahuje průměrně 230 mg hořčíku.
Tak tedy, ze své pozice nutriční terapeutky, mávám zeleným praporkem. S čokoládou to určitě nepřehánějme. Máme-li ji však rádi, dopřejme si ji v co nejlepší kvalitě, s co největším zastoupením kakaa. Ozdobme si jí svačinku, přistrouhejme ji do ranní snídaňové kaše, případně si na ni pochutnejme před těžší zkouškou. Čokoláda zklidňuje, navozuje pocit blaženého ztišení. Ať s ní tedy máme co nejsladší úmluvu.