Jak zpracovat měsíček lékařský

měsíček e1564728499725

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Jednou z mých nejmilejších bylinek bude určitě měsíček lékařský, kvetoucí od konce května do pozdního podzimu, svým nezapomenutelným, oranžovým květem. Pokud si měsíčku vysadíte víc, zahrádku brzy oživí rozzářený lán, ze kterého můžete trhat dle své potřeby a libosti. Sázejte však na slunci, neboť měsíček, rozsvícené rostlinné slunko, přímo baží po sluneční záplavě. Osobně bylinku kombinuji s chrpou, rázem se tak zahrádka stane hostinou stovek medu chtivých včel.

Květy bez lůžka, někdy i celý květní úbor sbíráme výhradně za suchého počasí. Následně je rozložíme, pěkně vedle sebe a sušíme, nejlépe při pokojové teplotě, ve stínu, v dobře větrané místnosti. Následně měsíček uschováme do skleněných lahví, čas od času zkontrolujeme, nenabrala-li bylinka vzdušnou vlhkost, v takovém případě ji přesušíme. Zasadíte-li na záhoncích také modrou chrpu, nasbíráte trošku sedmikrásky a červeného šípku, přidáte meduňku a lípu, rázem jste si připravili výborný, ale také velmi vzhledný čaj.

Jak měsíček pomáhá?

Měsíček lékařský platí za účinné antivirotikum, kterým můžeme mírnit jakoukoli virózu, ať už chřipku, rýmu, ale také neštovice. Pozitivně ovlivňuje činnost jater a žlučníkuklidní zánětlivá onemocnění zažívacího traktu. Zevně se používá proti plísním, urychluje regeneraci bércových vředů, špatně se hojících zanícených ran. Měsíčkové obklady lze také použít při zánětech uší a očí. Při bolestivých křečových žilách lze aplikovat zábal z čerstvých rozdrcených květů, které přikládejme do zmírnění obtíží. Listy a květy rozetřené se solí odstraňují bradavice. Odvar z květů zjemňuje a zvláčňuje pleť. Užívání měsíčku lékařského nevykazuje žádných vedlejších účinků.

Sytě oranžovými, líbeznými kvítky lze také dekorovat, dorty, dezerty, ovocné saláty. Dále je možnost přidávat květy do kosmetických přípravků, nejčastěji mýdla. Měsíčkem lékařským se dá také velmi dobře obarvit máslo, které tak získá příjemně žlutavou barvu. Mnohé babičky pak ještě i dnes využívají měsíček k obarvení rýže, případně, v kuchyni jím nahrazují vzácný šafrán.

O čaji jsme si již pověděli, co vše se však dá z měsíčku ještě uchystat?

Uklidňující a zvláčňující koupel na ruce

  • 3 květní úbory čerstvého nebo 2 lžíce sušeného měsíčku lékařského
  • ½ litru vody

Květy vložíme do vroucí vody, minutu povaříme, odstavíme a necháme 1 minut vylouhovat. Poté do vlažného návodu, asi na 10 minut, ponoříme ruce.

Protiplísňová koupel nohou

  • 3 květní úbory čerstvého nebo 2 lžíce sušeného měsíčku lékařského
  • 2 lžíce listů bezinky
  • 1 litr vody

Bezinkové listy nasekáme a spolu s měsíčkem přelijeme vroucí vodou. 2 – 3 minuty povaříme, necháme 15 minut vylouhovat. Necedíme, vlijeme do nádoby na koupel a doplníme teplou vodou, aby byly nohy ponořené. Koupeme 10-15 minut, necháme nohy přirozeně oschnout a poté je ošetříme měsíčkovým olejem. Provádíme denně, alespoň 2 týdny.

Měsíčkový olej

  • 1 sklenice čerstvých měsíčkových květních plátků
  • olivový olej na zalití

Sklenici naplníme květy, stlačíme asi do tří čtvrtin, zalijeme olejem, až bude sklenice plná. Uzavřeme, položíme za okno, 2-3 týdny macerujeme, občas promícháme. Poté olej přecedíme přes pláténko, květy důkladně vymačkáme, přelijeme do lahvičky a uložíme v chladu a temnu. Používáme na ošetření spálenin a opruzenin, na suché ekzémy a pěstění pleti.

Měsíčkový krém na ruce

  • 3 lžíce okvětních plátků měsíčku
  • 1 lžíce listů meduňky
  • 100 ml olivového oleje
  • 20 g včelího vosku

Olej s nasekanými bylinkami zahříváme ve vodní lázni a vaříme asi 20 minut. Poté přecedíme, vrátíme do vodní lázně a za stálého míchání přidáváme nastrouhaný včelí vosk. Uchováváme v chladu a temnu. Měsíčkový krém zvláčňuje a hojí popraskané ruce.

Měsíčková tinktura

  • 4 lžíce okvětních plátků měsíčku
  • 200 ml lékárenského lihu či vodky

Květy nasekáme, vložíme do uzavíratelné nádoby, zalijeme alkoholem tak, aby byly ponořeny a uzavřeme. Necháme 4 týdny vylouhovat, občas protřepeme a poté přecedíme, uchováváme v chladu a temnu. Měsíčkovou tinkturou potíráme postižená místa, hodí se na pohmožděniny, výrony, vředy, proleženiny, bolavé křečové žíly. Tinktura vykazuje antiseptické vlastnosti, je prospěšná při zánětech trávicího ústrojí a úst.

Jste-li milovníky likérů a bylinkových vín, které se dají uchystat například z plodů šípkové růže, bezinek či trnky, zkuste si připravit taktéž víno z měsíčku. Na jeden litr vína použijeme zhruba 100 g měsíčku lékařského, 14 dní vylouhujeme v chladu a temnu. Následně přecedíme a můžeme degustovat.

Příroda je tolik štědrá a mocná, denně nestačím ani žasnout, kolik krásného tu vůkol nás roste. V přírodě hledejme taktéž i lék, snažme se trávit co nejvíce volného času venku.

Použitá literatura:

Trnková, Klára. Zázračné bylinky. STUDIO trnka, s.r.o., 2017. 79 str. ISBN 978-80-87678-53-4.

Více informací na: https://www.celostnimedicina.cz/jak-zpracovat-mesicek-lekarsky.htm#ixzz5v8w8xK7t