Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví

Najdete nás na facebooku
Zdravá výživa


Ryze ženská přitažlivost

Jak si doma připravit bylinkové masti

20.01.2015
Bylinková mast
Milovníci léčivých rostlin často shánějí po lékárnách či prodejnách přírodních přípravků určité masti, které nelze prostě sehnat. V některých případech si je prostě můžeme připravit sami. Týká se to zejména mastí jednoduššího složení, obvykle obsahující usušenou rostlinnou drogu z jedné léčivé rostliny.

Jak postupovat?

Koupíme si nejlépe v lékárně, zhruba čtvrt kilogramu žluté vazelíny (Vaselinum flavum). Poté si připravíme přibližně třicet gramů sušené léčivé rostliny. Jako příklad léčivých bylinek lze uvést měsíček, kostival, diviznu a další. Obojí dáme společně do vhodné nádoby, kterou umístíme do vodní lázně. Vodní lázeň znamená, že nádobu s mastí dáme do větší nádoby naplněné vodou, kde naše menší nádoba „plave“ a vše postupně zahříváme. Zahříváme pomalu, postupně a vše důkladně, ale jemně promícháme. Tento proces by měl trvat přibližně dvě hodiny, během kterých bylinky postupně zkřehnou. Dalším krokem je filtrování budoucí masti. To provedeme tak, že si navlékneme rukavice, horkou směs z nádoby nalejeme do plátěného pytlíčku a důkladně vymačkáme do nádoby skrze právě toto plátno. Tím se zbavíme zbytků obsažených bylinek. Z nádoby je třeba mast ještě rychle přelít do jednotlivých kelímků, dokud neztuhne. Kelímky různých velikostí můžeme běžně zakoupit v lékárně.

 

Často se ve složení zakoupených mastí dočteme, že obsahují jako základ vepřové sádlo, latinsky Adeps suillus (v minulosti se používalo ve stabilizované formě i v lékárnách jako masťový základ). Může nás napadnout – to používaly naše babičky, mohli bychom to do mastí také použít? Odpověď zní – ano mohli, ale je to složitější. Musíme totiž sehnat vepřové sádlo bez dalších příměsí – jako je sůl, konzervanty či škvarky. Je tudíž ho ještě dobré před vlastním použitím zcedit přes již zmíněné plátno. Poté ho dáme ve ztuhlé podobě do nádoby a opatrně začneme zahřívat, aby se ještě rozpustilo, ale nezačalo už vařit! Pak se přidá sušená droga z léčivé rostliny, vše se promáchá a opatrně zahřívá. Uvádí, že se to tak má dít 15 minut při teplotě 100 stupňů Celsia.

 

Jednodušší bude možná jiná příprava, kdy se mast zahřívá na již popsané vodní lázni a teplota by neměla pak přesáhnout 50 stupňů Celsia. Pak se nechá několik hodin „odpočinout“ a celý proces zahřátí se zopakuje znovu. Poté se mast přecedí přes plátýnko do nádoby a poté do kelímků jako při postupu s vazelínou. Samotné připravené masti se uchovávají v chladu a temnu. Protože takto připravené masti neobsahují konzervanty, je dobré je nabírat špachtličkou, ne prstem, abychom zabránili kontaminaci. Mastičky jsou tak připraveny a nezbývá než popřát hodně úspěchů při domácí přírodní léčbě!


Související články:
Měsíček lékařský (Calendula officinalis)
Kostival lékařský (Symphytum officinale)
Divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum)


20.01.2015
autor: PharmDr.Tomáš Arndt
další články v rubrice: Přírodní léčba


 
Nikdy nezapomenu na ten pocit beznaděje, strachu co ve mně lékaři vyvolali, na to jak jsem byla jen další nemocná
Co dělají lidé, kteří vypadají mladší, jinak
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Pravidla podzimní detoxikace
Věř si! Jsi krásná a máš velkou hodnotu
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Když se řekne přerušovaný půst
Pro delší a lepší život s vitaminem C

200,- Kč
(c) 2004-2018 www.celostnimedicina.cz
O násRSS