Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
V tomto článku se budu věnovat možnostem hojení oparu na rtu a také tím, jaké přírodní prostředky Vám mohou pomoci. Existují i další druhy oparu, jako pásový či genitální, ale zde už podstatně větší roli hraje klasická léčba. Takže pokud budu mluvit o oparu, bude se jednat o opar vyskytující se zejména na rtu a jeho okolí.
Opar je způsoben viry, konkrétně herpesviry. Tyto viry mohou přetrvávat v našem těle delší dobu, než dojde ke vzniku oparu. Jeho vznik mohou vyprovokovat některé tzv. spouštěcí mechanismy (a může k tomu docházet opakovaně). To je dobré si uvědomit, pokud trpíme na vznik oparů častěji než ostatní.
Je třeba se vyhnout stresu a celkovému oslabení organismu – ostatně tyto dva faktory často působí společně – stres oslabí již tak zesláblý organismus (například v době chřipkových epidemií) a dojde k vzniku oparu. Než se dostaví určitý impuls, virus zatím zůstává v nervových buňkách. Pokud dojde k oslabení organismu vlivem zmíněných okolností, virus putuje do kožních buněk. Potom dochází k prvním příznakům, kterými jsou pálení a svědění – to je neklamný signál pro nás, že máme co nejdříve začít s léčbou.
Pokud nezasáhneme, dojde ke vzniku puchýřku na rtu (jednoho či více), který obsahuje čirou tekutinu. Po několika dnech tyto puchýřky zaschnou a postupně se začnou odlupovat. Doba hojení je individuální, ale nejdéle by se měl opar hojit přibližně deset dní. V lékárnách je možné si koupit některou mast či gel, které jsou určeny speciálně k léčbě oparu, ale k dispozici máme i přírodní přípravky.
Co pomáhá na opary
V první řadě je dobré zmínit osvědčený čajovníkový olej, známější pod anglickým názvem tea tree oil. Olej se vyrábí z exotického kajeputu střídavolistého, nesprávně označovaného jako australský čajovník. Díky obsaženým látkám má všestranné použití – pomáhá při ošetření drobných ran, při spáleninách od slunce nebo na bodnutí hmyzem. Olej se kápne na vatovou tyčinku a takto jemně potíráme opar. Na puchýřky se dá přímo aplikovat i olej obsahující vitamin E. Nejdostupnější je přímo ze želatinových tobolek, kdy se může vymáčknout z tobolky přímo na opar.
Při hojení oparu pomáhají také přípravky se zinkem. Známá a oblíbená je zinková mast – zklidňuje, chladí a kryje plně propuklé opary. Zinek se také nachází v sérech na opary. Sérum se pomocí aplikátoru nanese přímo na opar, kde vytvoří ochranný průhledný film, který má hojivý účinek na opar. Další oblíbené přírodní látky, které pomáhají při hojení oparu, jsou výtažky z tzv. technického konopí a včelího produktu propolisu, které se někdy nacházejí v mastech společně. Propolis má dobré antiseptické působení a konopí pomáhá hojit poškozenou kůži. Zajímavá je i kombinace konopí a koloidního stříbra. Koloidní stříbro podle některých zdrojů díky svému působení pomáhá ničit viry a podporuje i hojení oparu.
Pomoci mohou i některé doplňky stravy – zejména lysin. Lysin urychluje hojení oparů a také zabraňuje dalšímu rozšiřování oparu. Je to proto, že působí proti jiné aminokyselině, argininu, který podporuje vznik a rozšíření oparu. Proto by pacienti trpící na časté opary měli omezit i konzumaci potravin, které obsahují arginin – jako jsou ořechy, čokoláda, těstoviny, želatina nebo obiloviny jako jsou pšenice, oves, ječmen nebo kukuřice. Naopak by měli obohatit jídelníček o potraviny bohaté na již zmíněnou aminokyselinu lysin, jako je hlíva ústřičná, mořské řasy, ryby, pivovarské kvasnice, česnek, cibule, zelený čaj, ale také o doplňky stravy s třezalkou nebo ženšenem.
Je třeba si uvědomit, že puchýřky obsahují vysoce infekční virus – pozor na opary v okolí oka, virus se v žádném případě nesmí dostat do oka. Rozhodně se také nesmíme pokoušet puchýřky strhnout! Po každém ošetření oparu je třeba si pečlivě umýt ruce a na opar co nejméně sahat. Je proto vhodné používat rovněž speciální náplasti na opary, které urychlují hojení, okamžitě překrývají opar, zklidňují a snižují svědění. Pro dámy je také důležité, že to působí lépe esteticky. Preventivně je možné také užívat vitamín B12 nebo již uvedenou hlívu ústřičnou, které je přisuzováno protivirové působení. Z dalších vitamínů je vhodné přidat vitamíny C a E a z minerálů zinek.
Opar, který nám připadne jako zdánlivě banální problém, může ovšem způsobit i velké zdravotní komplikace – například u pacientů s atopickým ekzémem či pacientů s oslabenou imunitou (například HIV pozitivní jedinci či osoby po transplantacích). Pokud by se dostaly viry z oparu až do oka, výsledkem je vznik zánětu se zjizvením rohovky i spojivky vedoucí až ke slepotě. Málo častou, ale velmi závažnou komplikací je herpetická meningoencefalitida. Je to zánět mozku a mozkových blan. K jeho příznakům patří horečka, světloplachost (nadměrné citlivost na světlo), někdy také zvracení a různé neurologické příznaky dle postiženého laloku.
I to jsou důvody, proč je třeba věnovat pozornost “obyčejnému” oparu na rtu, nic nepodcenit a pokud možno se snažit předejít i jeho vzniku.