Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.
Dnešním článkem bych ráda pozdravila maminky v posledních týdnech těhotenství, které se, stejně jako já, připravují na porod. Ten se může, hlavně tedy ke konci, poměrně dost protáhnout. Zvláště přenášíme-li a trápí-li nás celá řada doprovodných jevů, jako jsou otoky, nespavost, vyšší krevní tlak, únava či bolesti. I když už miminko v poslední fázi přibírá více méně pouze na váze a nám již tedy netřeba hlídat si vápník či omega 3 a 6 NMK, na léčivé účinky některých potravin je dobré myslet i nyní. Celá řada z nich totiž dokáže nachystat porodní cesty tak, aby děťátku usnadnila příchod na svět. Zmiňme například maliník, lněné semínko či chia. Pokud přenášíme, porodní báby pak doporučují petrželovou nať, skořici, levanduli, ale také ricinový koktejl.
Za donošené se miminko pokládá od ukončeného 38. týdne těhotenství, kdy je již připraveno na život mimo dělohu. Začátek porodu kopíruje tzv. „nachystání“ hormonální osy, která vede od hypotalamu k hypofýze, nadledvinám plodu, placentě, plodovým obalům, sliznici děložní, děloze a čípku. Pokud nejsou porodní cesty zcela plně uzpůsobeny a zralé, můžeme je pomocí výše zmíněného jemně připravit. Nicméně, o spuštění porodu se starají více méně hormony. A někdy je třeba jen miminku dopřát více času, vydržet. Neboť každé dítě na tomto světě má svůj čas.
Jako první jsem si pro svůj článek vybrala maliník, který lze popíjet od započatého 36. týdne těhotenství. Jeho chuť je zajímavá, zároveň jemná, lahodná a osvěžující. Pokud patříte mezi většinu maminek, které v těhotenství pečlivě hlídaly vše, co se jen mihlo kolem bylinkářství, s posledními týdny lze striktní nařízení o něco víc rozvolnit.
Maliník si oblíbily nejenom ženy, ale také Jonny Bowden, americký nutricionista, pečující o těhotné, který píše: „Maliníkový čaj obsahuje celou řadu sloučenin s hezkou řádkou antioxidačních vlastností. Najdeme zde beta karoten, vitamín E, kyselinu chlorogenovou, zajímavé flavonoidy či glutathion, jehož nízký výskyt v těle je často spojován s rychlejším stárnutím organismu, diabetem, neurodegenerativními poruchami. Kromě silné antioxidační aktivity maliník podporuje zdravé rozšiřování cév, děložní stahy, což vede k úspěšnému porodu.“
Čaj rozhodně porod nevyvolává, jak jsem psala výše, pokud stále porodní cesty nejsou uzpůsobeny průchodu miminka, je třeba počkat. Dle výzkumů však čaj z listů z maliníku změkčuje porodní cesty a jemně zkracuje druhou dobu porodní. Doporučuji začít jedním šálkem denně, postupně navyšujeme až na 4 šálky. Čaj uchystáme tak, že 1 polévkovou lžíci sušeného maliníku zalijeme vroucí vodou a 15 minut vylouhujeme.
Čaj z maliníku dále pomůže:
- k zastavení přílišného krvácení po porodu
- k zavinutí dělohy
- k celkovému pročištění po porodu
- ke spuštění mateřského mléka
- u příliš silné menstruace
- jemně odvodňuje, což se ke konci těhotenství více než hodí
- jemně snižuje krevní tlak, horečku
- předchází krvácivosti dásní, během těhotenství jevu rovněž běžnému
Lněné semínko
Na len nedám dopustit, jednoduše jej zbožňuji, neboť je tvárný a slouží jako základní ingredience pro celou řadu receptur. Pokud rádi mlsáte, mimo jiné z něj uchystáte také výtečný skořicový bezlepkový závin.
Nepečený lněný závin s jablky
- 200 g lněného semínka
- 50 g medu + skořice dle chuti
- 170 g rozinek
- 250 g jablek
- skořice, vlašských ořechů, rozinek do náplně
Lněné semínko umeleme na mouku, smícháme se skořicí a medem, rozinkami, které jsme zhruba na 4 hodiny namočili. Mixujeme dokud nevznikne jednolité těsto, které rozválíme mezi dvěma mikrotenovými sáčky. Jablka nastrouháme, smísíme se skořicí, kousky vlašských oříšků, rozinek. Směsí potřeme těsto a pomocí sáčků zavineme.
A teď opět k tomu, jak nám lněné semínko před porodem pomůže. Jeho léčivý vliv na lidský organismus je široký, my se však skutečně zaměříme až na poslední týdny před porodem. O lnu je známo, že má hydrofilní charakter, to znamená, že váže vodu, velmi jemně bobtná, čímž vytváří gel. Díky tomuto gelu se snáze formuje stolice, což v průběhu těhotenství usnadňuje vyprazdňování a zároveň vede k provlhčení porodních cest. Zajímavé je, že semínko má pouze vliv na porodní cesty, v žádném případě nevyvolá kontrakce. Lze tedy užívat po celé těhotenství. Osobně jej sypu do každého ovocného salátu, případně ráno zaliji 2 polévkové lžíce semínek vroucí vodou, nechám chvíli odstát a následně vypiji. Rovněž doporučuji u maminek, které „bojují“ s autoimunitními poruchami, jež mohou znesnadnit snahu o těhotenství. Lněné semínko je totiž protizánětlivé, právě díky omega 3 a 6 NMK, čímž přispívá k udržení zárodku a k útlumu autoimunitní reakce.
Chia semínka
Fungují podobně jako lněné. I to se vyznačuje protizánětlivými vlastnostmi, celou řadou doprovodných mikronutrientů, které během těhotenství dodají vše potřebné. Jejich obsah bílkovin na 100 g je více než zajímavý, navíc glykemický index, právě díky bílkovině a tuku, je prakticky nulový. Během těhotenství doporučuji alespoň 2 x týdně zařadit do jídelníčku diabetických maminek. Odvodňuje, což myslím uvítá každá z nás, neboť nás zbavuje nepříjemných otoků.
Stejně jako len, i toto semínko zvlhčuje porodní cesty a napomáhá tak miminku k snadnějšímu příchodu na svět. Pozor však, pokud nás trápí nižší krevní tlak, chia semínka mají ten dar krevní tlak ještě více ponížit. Jak s chia pracovat? Osobně si z něj připravuji chia pudink, je nenáročný, lahodný a zdravý. Toto označení však neužívám ráda, neboť zdravé pokrmy si často nesou nálepku nepoživatelné…
Chia pudink s borůvkami a banánem
- 30 g chia semínek
- 150 ml mandlového mléka
- vanilka
- 1 polévkové lžíce medu
- 1 banán
- 80 g borůvek
- červený rybíz
Chia nasypeme do skleněného poháru, zalijeme mlékem, medem a posypeme vanilkou. Zamícháme. Během chvíle vytvoří semínka gel. Na tuto vrstvu klademe plátky banánu, posléze borůvky a nakonec červený rybíz. Lze ještě jemně dosladit medem.
Pokud jsou porodní cesty plně nachystány a uzpůsobeny k porodu
V Rusku sázejí na petrželovou nať, ne nadarmo by si na ni měla žena v prvním trimestru těhotenství dát pozor. Malé množství petržele do polévky nevadí, nicméně, budeme-li to s petrželkou přehánět, můžeme podpořit stahy děložního svalstva. Vrátíme-li se zpátky do Ruska, existuje zde přípravek Supetin, který je z 85 % tvořen petrželovou šťávou a podává se ženám, které již přenášejí. Pokud tedy netrpělivě očekáváte příchod děťátka na svět, můžete si dopomoci touto zelenou aromatickou bylinkou.
Porodní asistentka Ingeborg Stadelmann ve své knize Zdravé těhotenství a přirozený porod sází, mimo jiné, na skořicový nápoj, který připravíme z jednoho kusu skořice, deseti hřebíčků, kousku zázvoru a jedné polévkové lžíce sporýše lékařského. To vše povaříme v jednom litru vody a následně popíjíme po doušcích. Účinek je pozvolný, nicméně, i zde je vysoká pravděpodobnost, že se svým cílem nemine. Skořici a levanduli lze zakoupit také v podobě masážních olejů, kdy jemnými krouživými pohyby stimulujeme stahy dělohy. Chceme-li být důslednější, oblast bříška lze prohřát teplejší vodou a následně pak masáž provést.
Použití ricinového oleje nechám čistě na vás, sama nejsem rozhodnuta, zda v případě nutnosti k tomuto nápoji přistoupím. Stále pevně věřím v dokonalé propojení s děťátkem, které se narodí těsně před termínem. Nicméně, v případě nutnosti… Ingeborg Stadelmann koktejl sestavuje takto: 2 polévkové lžíce ricinového oleje promísíme s 15 ml ostřejšího alkoholu a 2 dcl meruňkového džusu či kompotu. V tomto případě umixujeme. Koktejl vypijeme. Do pár hodin by měl vyvolat průjem a s ním poté i stahy děložního svalstva.
Za další z účinných metod považujeme masáž bradavek, masáž hráze, milování, fyzickou aktivitu, ať už chůzi do schodů či výlet na rozhlednu. A klid, klid na duši, že vše dopadne tak, jak má. Pokud budeme v napětí a v stresu, miminku ztěžujeme jeho příchod na svět. Vysoká hladila kortizolu (stresového hormonu) v krvi komplikuje hladký průběh těhotenství, kdy brzdí děložní činnost a snižuje průtok krve placentou. Děťátku se pak nedostává takové množství kyslíku, který je pro něj klíčový. Věřme, že je tady o nás v každém životním okamžiku skutečně postaráno a že se všechno děje tak, jak má. Nedovolme strachu, aby nás v těchto posvátných okamžicích, spojených s příchodem nové duše na svět, paralyzoval. Zvládneme to, všichni…