Jak podpořit vylučování toxinů?

Tělo má mnoho cest, jimiž odvádí toxiny ven z organismu. K těm hlavním “vypouzečům” patří i šest důležitých orgánů: játra, ledviny, plíce, lymfa, tlusté střevo a kůže. Podpořte jejich činnost a také vyplavování toxinů bude o to rychlejší!

Detoxikace, kterou mnoho lidí odsuzuje pro její “zbytečnost” (proč se mám detoxikovat, když to generace přede mnou také nedělaly a přežili?), je v podstatě naprosto přirozená. Organismus den co den, minutu po minutě pracuje na tom, aby sám z těla vypudil látky, které tam nemají co dělat (toxiny z životního prostředí, ze stravy, léků,…). Úkolem detoxikace není narušit tento přirozený chod organismu, ale podpořit jej. Ne zhubnout, ale uvolnit toxické zátěže.

Jak podpořit funkce jater:

 • Jedná se o největší orgán v rámci detoxikace, čistí a filtrují krev. Jeho funkce podporují HOŘKÁ JÍDLA.
 • Detoxikaci jater umocní zelí, česnek, brokolice, zelená jablka, z bylin nejvíce pampeliška.

Jak podpořit funkce plic: 

Plíce filtrují toxiny ze vzduchu, odfiltrovávají také plísně nebo alergeny.

 • Symbolizují také rovnováhu mezi braním a dáváním a schopnost žít naplno. I proto jsou tak důležitá dechová cvičení, která nás naučí “plnému dechu“, tzn. zapojení břicha, plic i klíčních kostí.
 • Plicní detoxikaci i regeneraci tkání podpoří kluzké potraviny, ostré a pikantní (hořčice, tuřín, černý kmín, wasabi, chilli, aloe vera).

Jak podpořit funkce ledvin: 

Játra krev pročistí a další “filtraci” pak provádějí ledviny, které pročistí odpad, rozpustný ve vodě. Jako párový orgán jsou také symbolem vyjádření vztahů.

 • Detoxikaci ledvin podpoří mírná rostlinná diuretika a dostatečný pitný režim (čistá voda, bylinné čaje, ředěné zeleninové šťávy).
 • Jako skvělé tonikum pro ledviny slouží petržel, koriandr, brusinky, zelený čaj, voda a jalovec.

Jak podpořit lymfu: 

Lymfa je veledůležitý orgán, který odstraňuje z oběhu infekce, bakterie i další patogeny. K tomu, aby pracovala, bezpodmínečně potřebuje pohyb.

 • Lymfu také rozproudí masáže: ruční masáž, ale také masáž kartáčem nebo lufou (vždy odspodu nohou k srdci a od dlaní ke krku).
 • Pohyb lymfy, a tudíž i detoxikaci podpoří zejména toto koření: zázvor, kurkuma, z bylinek echinacea, dále grapefruit, citrón nebo mořské řasy.

Jak podpořit funkce střev: 

Střeva jsou kapitolou sama pro sebe. Pokud není v pořádku střevní mikroflóra, nemohou se správně vstřebávat vitaminy a minerály, nedobře se tráví, naopak dochází k velké propustnosti patogenů ze střev dál do organismu. Střevní mikroflóru podpoří kvalitní probiotika.

 • Tlusté střevo symbolizuje životní schopnost zbavit se všeho nepotřebného (tedy i minulosti).
 • Ve stěnách tenkého a tlustého střeva se nachází více než 75 % našeho imunitního systému.
 • Ulpívá na nich ale také hlen z nevhodné a špatně natrávené potravy – toho je dobré se průběžně zbavovat. K tomu nám pomohou nejen probiotika, ale také jíl, vláknina rozpustná i nerozpustná a speciální očista střev – tzv. hydrokolonterapie.
 • Detoxikaci tlustého střeva podpoří čočka, fermentované potraviny, cibule, česnek, jablka, lněné semínko, psyllium a Aloe vera.

Jak podpořit funkce kůže: 

Kůže organismus nejen chrání, ale významnou měrou přispívá také k detoxikaci. Potem z těla odchází nezanedbatelné množství toxinů. Ty může ale naopak také ve velkém absorbovat (například z oblečení, nevhodné kosmetiky, vody,…).

 • Pokožce prospějí všechny formy masáží, kartáčování, hydratace i cvičení.
 • Detoxikaci pokožky pak podpoří borůvky, ořechy (hlavně vlašské), slunečnicová semínka i olej, kopřiva, řepa a oves.

 

Zpět nahoru

CHCETE SE PŘIHLÁSIT K ODBĚRU MAGAZÍNU CELOSTNÍ MEDICÍNY?

Přihlaste se k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.