Hormonální nerovnováha jako faktor zkracující život

Hormony jsou buněční poslové virtuálně kontrolující všechny tělesné funkce, včetně našeho metabolismu a imunitního systému. Každý okamžik putují naší krví stovky hormonů, aby doručily mozku důležité zprávy. Spolu s věkem ale dochází k tomu, že hladina našich hormonů klesá a jako první příznaky tohoto stavu se objevují letargie a pokles vitality. Obnovení hormonální rovnováhy může tedy hrát důležitou roli v prevenci řady civilizačních chorob.

Upravení hladiny hormonů štítné žlázy a nadledvin např. příznivě ovlivní stavy vyčerpanosti a letargie, napomůže snížení nadměrné váhy a celkově pomůže lépe se vyrovnat se stresem.

Také problémy spojené s menopauzou a pre-menstruačním syndromem při správné funkci endokrinního systému po upravení hormonální hladiny vymizí, kromě toho dojde i k zlepšení sexuálních funkcí a paměti.

Skutečně rizikovým faktorem se ale stává příliš nízká hladina testosteronu vyskytující se u stárnoucích mužů.

Nízká hladina tohoto hormonu u mužů staršího věku totiž přispívá ke vzniku srdečních chorob a k větší mortalitě. Hladina hormonů u mužů se začíná měnit již krátce po třicítce, postupně dochází k jejich poklesu o 1-3% procenta ročně, okolo padesáti let se tento pokles posune až na 20% a v 80 letech činí zhruba 50%.

Pokles testosteronu se projevuje postupným snížením libida, ubýváním svalové hmoty, řídnutím kostí, rostoucí obezitou, úbytkem energie, zvýšenou podrážděností a insulinovou resistencí.

Výsledky výzkumů z června 2006 uvedené v americkém časopise Circulation magazine (vychází pod American Heart Association), prokázaly souvislost mezi poklesem určitých anabolických hormonů v mužském těle a výskytem chronického selhání srdce.

Testům se podrobilo 574 mužů a výsledky ukázaly, že muži s kardiovaskulárními problémy měli minimálně o 10 procent nižší hladinu hormonů než jejich zdraví vrstevníci.

V případě starších generací se v takové situaci volí vhodná náhrada testosteronu na přírodní bázi, řešením problému ale nemusí být pouhé suplementování testosteronu, nebo jeho přidávání do organismu. Už v rozmezí od 30 do 50 let totiž u některých mužů dochází ke zpomalení nebo úplnému zastavení produkce hormonů hypofýzy, v důsledku čehož varlata nedostávají signál potřebný k produkci testosteronu.

Chyba je tedy ve fungování systému a pokud ji chceme odstranit, samotné přidávání testosteronu nestačí a rozhodně není spásným východiskem. Je potřeba stimulovat hypofýzu, popřípadě léčbu vhodně nakombinovat. Nejšetrnějším a nejúčinnějším způsobem je pak zvolení vhodných přírodních preparátů.

Zpět nahoru

NOVÉ ČLÁNKY KAŽDÝ TÝDEN ZDARMA NA VÁŠ E-MAIL?

Přihlaste se zdarma k odběru novinek z webu Celostnimedicina.cz a už Vám neunikne ani jedna zajímavost ze světa celostní a alternativní medicíny.