Hnojník obecný (Coprinus comatus)

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Hnojník obecný (Coprinus comatus, někdy též hnojník obecný) je jedlá houba z čeledi pečárkovitých. Klobouk má protáhle vejčitý, později má zvoncovitý tvar a bývá pokrytý bělavými až nahnědlými měkkými šupinami, jinak je bílý. Válcovitý třeň je vláknitý, bílý a až 20 cm vysoký. Lupeny jsou v mládí bílé, později růžové a velmi brzo černají a roztékají se.

Hnojník obecný

Hnojník obecný patří mezi jedlé houby. Je na seznamu volně rostoucích a pěstovaných jedlých hub určených k přímému prodeji nebo k dalšímu průmyslovému zpracování pro potravinářské účely v České republice. Při sběru je nutné být obezřetný, hnojník obecný je podobný jedovatému hnojníku inkoustovému (Coprinus atramentarius), který se však liší šedým až nahnědlým, většinou hladkým kloboukem.

Sbírají se pouze mladé nezčernalé plodnice a musí se zpracovat co nejdříve po sběru. V kuchyni se mají používat pouze v čerstvém stavu. Hnojník není možné sušit jako jiné jedlé houby. Neměl by se kombinovat s alkoholem. Některé zdroje uvádějí, že obsahuje sloučeninu koprin, která způsobuje antabický efekt (blokuje odbourávání alkoholu) a je typická pro některé druhy hnojníků. Nicméně jiné zdroje to zase vyvracejí, ale přesto bude jistě rozumnější pokrm, kde je zpracovaný hnojník obecný, alkoholem nezapíjet.

Obsažené látky v Hnojníku obecném

Z přírodních látek obsahuje bílkoviny, aminokyseliny, uhlohydráty, vlákninu, draslík, hořčík, vápník, železo, mangan a zinek. Obsahuje také vitamíny jako vitamín C (kyselina askorbová), B1 (thiamin), B2 (riboflavin), betakaroten (provitamin A) a vitamin D.

Je doporučován, podle zkušeností z tradiční čínské medicíny, jako doplněk léčby u hemoroidů, zvýšené hladiny krevního cukru nebo poruchy trávení. V Asii je vůbec velmi oblíben. Na závěr lze uvést, že v Číně byl podroben vědeckému výzkumu a někteří vědci došli k názoru, že by mohl být prospěšný jako doplněk léčby u onkologických pacientů.