Hlíva ústřičná – nejpopulárnější pěstovaná houba na světě

cm hliva ustricna

Popisovaná zdravotní témata nemohou být náhradou za odborné zdravotní vyšetření. Pro stanovení zdravotních závěrů je vždy třeba obrátit se na lékaře.

Kdo by ji neznal – díky ní se rozšířilo povědomí o medicinálních houbách mezi širokou veřejností. Právem je pro své chuťové a léčebné vlastnosti nejpopulárnější pěstovanou houbou na světě, i u nás má své stálé místo v oblasti kulinářského umění i na pultech lékáren.

Hlíva ústřičná (Pleurotus ostreatus, anglicky oyster mushroom, čínsky ping gu, japonsky hiratake) je jedlá medicinální houba rostoucí hojně na kmenech listnáčů. Jako jedna z mála hub je však i masožravá, dokáže využít hlístice, které se otráví podhoubím. Obsahuje řadu vitamínů, minerálních látek, stopových prvků a bioaktivních sloučenin. Ceněná je pro velmi široké spektrum účinků na organismus, např. posílení činnosti imunitního systému, protirakovinné a protizánětlivé účinky, schopnost snížit cholesterol a srážlivost krve.

Historie

Patří mezi houby s nejstaršími dochovanými záznamy o využití svých léčivých účinků nejen v Asii, ale i v Evropě, Africe a Jižní Americe. Komerčně pěstovat se začala až v 60. letech 20. století. Kromě infekčních a nádorových onemocnění se používala k obnově sliznic a posílení celkové energie.

Účinky dle tradiční čínské medicíny

  • Povaha: mírně teplá
  • Chuť: sladká
  • Tropismus: játra, slezina, žaludek
  • Účinky: posiluje slezinu, doplňuje čchi,  odvádí vlhkost, vylučuje větrný chlad, uvolňuje šlachy, zmírňuje křeče, posiluje cévy, vylučuje parazity

Používá se u stavů jako chronické záněty, infekční nemoci virové i bakteriální, únava, obezita, zahlenění, výtoky, alergie, kožní nemoci, nadměrný stres, neuropatie, křeče, blokády pohybového aparátu, hemoroidy, k detoxikaci jater a cév.

Kontraindikace

  • při užívání léků na ředění krve je nutné konzultovat se svým lékařem

Nežádoucí účinky

U citlivých osob může způsobit zažívací potíže nebo průjem.

Pěstování a kvalita

Hlíva je vůči prostředí velice tolerantní a pěstuje se snadno i v domácích podmínkách. Komerčně se pro její růst využívají slaměné nebo pilinové substráty. U doplňků stravy máme na výběr z extraktů z plodnic a mycelia nebo izolované glukany. Slovy profesora S. T. Changa – izolovaná látka je sólista, kdežto pletivo houby je symfonický orchestr, v praxi se proto většinou kombinují, aby se zvýšil synergický efekt.  Hlíva má schopnost akumulovat těžké kovy, je tedy dobré zvolit ověřený nekontaminovaný zdroj s dlouhodobou garancí kvality.