Rádi vám upravujeme nabídku na míru, ale abychom to zvládli, používáme k tomu soubory cookie.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací
OK
prozdravi.cz
Vše pro vaše zdraví
krasa.cz
Vše pro vaši krásu
parfemy.cz
Značková parfumerie
hodinky.cz
Značkové hodinářství
sperky.cz
Značkové klenotnictví
vivantis.cz
Být sám sebou
logo  
lékařská poradnakatalog stránekobchod pro zdraví


Ginkgo biloba – jinan dvoulaločný

04.12.2008
NEJLEPŠÍ PREVENCE MOZKOVÝCH PŘÍHOD A INFARKTU. Jinan dvoulaločný je dvoudomý strom, který dosahuje výšky až 35 metrů a patří k nejstarším rostlinám na Zemi. Jestliže je vysazen samičí a samčí strom blízko sebe, na podzim se objeví semena s vůní připomínající žluklé máslo. Potíž je v tom, že pohlaví stromu lze bezpečně určit až po několika desetiletích, kdy jinan poprvé kvete.

Výjimečně se může stát, že se na samčím stromě náhle objeví samičí květy a semena, tudíž se stane jednodomým. Na jaře se jinan pyšní nádhernou korunou zajímavých listů a na podzim jejich krásnou kombinací barev.V současnosti se jinan vyskytuje pouze uměle vysazený. Drogou je list, který se sbírá na jaře a v časném létě, nejlépe kolem 14 hodiny.

 

Ginkgo je stromem s několika miliónů let starou historií a je dokonce považován za poslední žijící fosilii. V jeho původní vlasti, Číně ho uctívají pro své léčebné účinky ve veliké vážnosti. O jinanu se říkalo, že dokáže odvrátit zlo a oheň, a proto byl hojně vysazován před domy a chrámy. Ginkgo se objevuje v mnoha japonských a čínských ságách a pohádkách. V Americe je jinan označen jako strom dívčích vlasů a je velice oblíben. I když byl dovezen teprve v roce 1784, je nyní velmi rozšířen po celém severním kontinentu.



Listy obsahují flavonoidy, terpenické laktony, organické kyseliny, fenolické látky, karotenoidní barviva a sacharidy. Ginkgo příznivě působí na centrální nervový systém a krevní oběh. Zvyšuje průtok krve v pažích, lýtkách a mozku regulováním pružnosti krevních cév, od největších tepen po vlásečnice. Pomáhá rovněž snižovat shlukování destiček v cévách a snižuje tak riziko vzniku krevních sraženin. Kromě toho má i antioxidační účinky a odklízením volných radikálů udržuje krevní buňky ve výborném stavu. Některé studie uvádí, že jinan posiluje nervový systém podporováním přívodu kyslíku a glukózy do nervových buněk.



Jinan rozšiřuje cévy, a to zvláště v hlavě, proto je vynikajícím prostředkem proti náhlým příhodám mozkovým či infarktu myokardu. Úspěchy slaví také při náhle vzniklé hluchotě, poruchách paměti, závratích, otocích mozku a Alzheimerově chorobě. Dalšími oblastmi použití je například Parkinsonova choroba, hučení v uších, praskání cév a křečové žíly, bolesti hlavy, pomatenost, úzkostné stavy, dekubity, oční nemoci, cukrovka. Dále výborně pomáhá při nedokrvení (ischemii) dolních končetin a při srdečních arytmiích. Má rovněž účinky protialergické, zejména při astmatických záchvatech. Výtažek z listů má silné antibiotické působení. Ginkgo biloba je výborným přírodním prostředkem na odsunutí projevů stárnutí.



Nejvhodnější použití jinanu je formou tinktury, která se dá zakoupit v lékárnách či bylinkářstvích. Tobolky s jeho extraktem totiž obsahují chemické přísady. Obvykle to trvá 5 až 7 týdnů, než je možné pozorovat první účinky léku. Přípravky z ginkga je vhodné užívat samostatně, nikoliv ve směsích, s výjimkou kombinace se zeleným čajem. Při běžných doporučovaných dávkách je ginkgo považován za zcela bezpečný přípravek i k dlouhodobému užívání. Nepříznivé účinky nebyly popsány ani u těhotných a kojících žen.



Po domácku vyrobená jinanová tinktura:
250 g čerstvých listů nakrájíme na drobné kousky, zalijeme 1 litrem 60% lihu a necháme 3 týdny louhovat. Pak nálev scedíme a přefiltrujeme. Ženy mají užívat 3 x denně 20 kapek tinktury a muži 25 kapek.



Jinanový nálev:
250 g čerstvých listů přelijeme 500 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Pak přecedíme. Zevně používáme k omývání bércových vředů, hemeroidů, dekubitů, kožních neduhů a ran.

 

Celková nabídka přípravků obsahujících Ginkgo biloba.


Související články:
Guarana (matečná rostlina Paulinia cupan, paulinie opojná)
Ginkgo biloba - strom dlouhověkých a moudrých
Ginkgo biloba (jinan dvoulaločný) - účinky na zdraví
Brahmi
Raynaudův jev
Syndrom studených nohou
Listnatec bodlinatý


04.12.2008
autor: Simona Grygárková, Dis.
zdroj: www.prodamy.cz
další články v rubrice: Bylinky


 
Cukrovka - příznaky a hodnoty glykemie
Extrasystoly aneb bouchání či vynechávání srdce
Priessnitzův obklad
Nejčastější příčiny bolestí na hrudníku
Jak vyčistit ucpané cévy?
Hemoroidy - léčba, která zabírá
Štítná žláza – jak se přestat „léčit“ a raději se svépomocně uzdravovat - 1. část
Serotonin - osm přirozených způsobů, jak posílit jeho produkci a tím i dobrou náladu
Nízký krevní tlak
Warfarin - co vám u lékaře neřeknou
Správně dávkovaný chlad může snížit nemocnost o více jak 90 % (rozhovor s Liborem Mattušem)
Hemofilové nákazy
Hemoroidy - příznaky a fotky
Zvětšené uzliny na krku
Dornova metoda
(c) 2004-2019 www.celostnimedicina.cz
O násRSS